Štvrtok, 29. október 2020
Meniny má Klára | zajtra Šimon, Simona

Medzinárodná komisia hodnotila kandidáta na titul EHMK 2013

Či Prešov získa titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) pre rok 2013, vo veľkej miere záleží od dojmu, s akým z Prešova odchádzali členovia medzinárodnej hodnotiacej komisie. Manažérka projektu Anna Podlesná uviedla, že z prezentácie majú veľmi dobrý dojem, ale Prešov má ešte stále troch konkurentov, ktorými sú mestá Košice, Nitra a Martin.

Prešovčania vsadili na prepojenosť medzi kultúrou, históriou a tvorivým potenciálom človeka. Hodnotiacej komisii predstavili projekt postavený na štyroch pilieroch - Drahokam Európy, Otvorená myseľ, Kreatívna budúcnosť, Eko mesto. Každý pilier sa skladá z jedného nosného a troch menších investičných projektov.
Prvé kroky komisárov viedli do chátrajúceho objektu technickej pamiatky Solivaru. Ide o Národnú kultúrnu pamiatku, kde sa zachovali unikátne objekty a zariadenie na čerpanie a varenie soli zo 17. storočia. Projekt nazvaný Design Salt Factory je zameraný na revitalizáciu objektu a jeho premenu na atraktívne historické centrum. V bývalom sklade soli by mala vzniknúť koncertná a kongresová sála, galéria a tvorivé priestory pre umelcov a turistov. Projekt mal hodnotiacu komisiu zaujať aj myšlienkou vytvoriť v okolí, kade prechádza mestom 49. rovnobežka, v dvoj až troj podlažných podzemných pivniciach Gastro Paradise. Pôjde o štýlové reštaurácie, galérie, hudobné kluby a umelecké kaviarničky tematicky prepojené s mestami, ktorými prechádza 49. rovnobežka. Pôjde tiež o dobrú gastronómiou v spojení s undergrand umením. Súčasťou mestskej radnice je aj objekt bývalej Caraffovej väznice, s ktorou sa spája tragická udalosť popravy 24 mešťanostov. Rekonštrukciou pamiatkovo-chráneného objektu vznikne galéria, ktorá bude preferovať vizuálne umenie. Komisári si mohli Prešov pozrieť aj z Kalvárie, odkiaľ ho mali priamo pri nohách. Prešovská Kalvária patrila k najkrajším v Uhorsku. Celý komplex tvorí kostolík sv. Kríža, štrnásť kaplniek s kaplnkou Svätých schodov, katakomby a cintorín. Na ulici Tarasa Ševčenka bývalá splnomocnenkyňa vlády pre Rómske otázky Klára Orgovánová predstavila projekt Gypsy Montmartre. V prostredí, kde žijú Rómovia z najchudobnejších vrstiev až po Rómov, ktorí jazdia na anglických autách, projekt počíta so zriadením malých textilných dielní, predajní a priestorov na prezentáciu rómskej kultúry. Súčasťou Prešovskej prezentácie bolo aj predstavenie Prešova ako mesta tolerantného k rôznym národnostiam a kultúram. Osobitne predstavili Šarišancov, Rusínov, Židov a Rómov.
Medzinárodná komisia si v nedeľu pozrela prezentáciu projektu EHMK 2013 v Košiciach, po Prešove je na rade Martin a Nitra. Poslednú možnosť, ako strhnúť víťazstvo na svoju stranu, budú mať štyri súperiace mestá o titul EHMK 2013 dňa 9. septembra, kedy aj zaznie konečný verdikt poroty.
-mm-

Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov sa pripravuje na celoplošné testovanie
Celoplošné testovanie sa uskutoční počas dvoch nadchádzajúcich víkendov aj v Prešove. Mesto už podľa pokynov vyčlenilo 66 odberných miest. Momentálne čakáme na ďalšie pokyny od Ozbrojených síl SR.
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
AKTUALIZÁCIA 13.10.2020: Jesenné upratovanie v Prešove potrvá o týždeň dlhšie. Podľa pôvodného harmonogramu by sme 13. októbra jesenné upratovanie ukončili. Pre všetkých Prešovčanov, ktorí ešte nestihli vyniesť nadrozmerný odpad do veľkoobjemových kontajnerov však pridávame od 15.10.2020 doplnkový 5. upratovací cyklus. Druhy odpadov, ktoré nie je možné vkladať do VOK-ov zostávajú nezmenené.
Poznáme výhercov súťaže o najkrajšiu predzáhradku, balkón a okolie vchodu
V Prešove sme po štvrtý raz ocenili najkrajšiu predzáhradku, balkóny a okolia vchodov do bytových domov. Výhercom odovzdala hodnotné ceny primátorka Andrea Turčanová.
Navrhnite novú tvár Mestskej oázy a vyhrajte!
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Je nám veľmi ľúto, že pre nepriaznivé počasie a po prijatí nových opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 musíme oznámiť všetkým súťažiacim zrušenie pikniku spojeného s Prezentáciou návrhovej súťaže, ktorý sa mal uskutočniť už zajtra 13.10.2020 v Mestskej oáze. Aktuálne hľadáme riešenie, ako záujemcom túto príležitosť vynahradiť prostredníctvom online priestoru.
COVID-19: Ústredný krízový štáb navrhol sprísnené opatrenia od 1. októbra
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Ústredný krízový štáb SR vydal ďalšie opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19:
Mesto Prešov hľadá dobrovoľníkov do tímov na odberných miestach.
AKTUALIZÁCIA 26.10.2020: Mesto Prešov vyjadruje srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prejavili veľkú ochotu a záujem pomôcť a vykonávať činnosť administratívnych pracovníkov počas celoplošného testovania, ktoré sa na Slovensku uskutoční v termínoch 31.10.2020 - 1.11.2020 a 7.11.2020 - 8.11.2020.
Na ul. Mirka Nešpora pribudli nové parkovacie miesta
Na ulici Mirka Nešpora na Sídlisku III v Prešove môžu vodiči zaparkovať jednoduchšie. V tejto lokalite pribudlo 21 nových parkovacích miest.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.