Nedeľa, 15. december 2019
Meniny má Ivica | zajtra Albína

Kanadská veľvyslankyňa prišla k Rómom vo Svinej

So súčasným stavom realizácie projektu Rozvoj rómskej komunity v obci Svinia pri Prešove sa prišla 6. februára oboznámiť nová veľvyslankyňa Kanady v ČR a v SR so sídlom v Prahe Margaret Hubertová. Ako zdôraznila na tlačovej besede v Prešove, na takomto pilotnom projekte sa všetci zúčastnení veľmi veľa naučia.

Ocenila, že kanadská vláda môže prispieť k riešeniu problémov nielen Rómov, ale celého tohto slovenského regiónu. Na druhej strane je toho názoru, že nedajú sa vyriešiť ani "cez noc" a ani "len Kanadou".

Projekt sa uskutočňuje od roku 1998, jeho autorom a vedúcim je kultúrny antropológ prof. David Z. Scheffel, PhD., z University College of the Cariboo v meste Kamloops v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Od začiatku roka 2001 vstúpil projekt do 2. fázy a kanadská konzulka v SR Di Anne Masson-Yensen takisto 6. februára v Prešove uviedla, že výška grantu na 3 roky je 500 tisíc kanadských dolárov. To, akou sumou sa na jeho uskutočnení bude podieľať slovenská strana je ešte predmetom rokovaní.

Od decembra 2000 však už funguje na základe dohody medzi uvedenou univerzitou, ktorá grant získala od štátnej Kanadskej agentúry pre medzinárodný rozvoj (CIDA), a Krajským úradom v Prešove Krajské centrum pre rómske otázky so sídlom v Prešove.

V druhej dekáde januára prišla do tohto centra na rok pracovať aj dobrovoľníčka, kultúrna antropologička Lori Shortreed z kanadského Edmontonu. Lokálny koordinátor projektu Alexander Mušinka zdôraznil, že úspech projektu závisí i od samej aktivity Rómov riešiť problémy. V jeho rámci už v osade zriadili materskú školu, ktorá od februára 2000 je pod štátnou správou, pre dospelých Rómov zorganizovali niekoľko kurzov a školení, vytvorili tri dielne (stolársku, krajčírsku a kníhviazačskú), vybudovali dva zdroje pitnej vody pre túto komunitu, zriadili ubytovňu pre 12 rodín a rovnaký ich počet zapojili do programu chovu domácich zvierat. V budúcnosti chcú dostavať kultúrno-pastoračné centrum.

Mohlo by Vás zaujímať
Mimoriadna publikácia o bardejovskom hudobnom géniovi Jozefovi Grešákovi uvedená do života v Univerzitnej knižnici PU v Prešove
V príjemný jesenný podvečer dňa 20. novembra 2019 sa na pôde Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove zišla komunita znalcov i milovníkov umenia, aby uviedli do života publikáciu Skladateľ a pedagóg Jozef Grešák z pohľadu muzikológov a interpretov 21. storočia.
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
FOTO: Katarzia vo Wave!
Katarzia sa konečne zastavila aj u nás!
Dovoz tovarov podliehajúci rôznym zákazom a obmedzeniam neutícha
Tisíc „fejkov“, lieky, chránené druhy či omamné látky - to všetko objavili colníci na Pobočke colného úradu Banská Bystrica Pošta od začiatku tohto roka pri výkone colných kontrol poštových zásielok zasielaných z území tretích krajín.
Prešovskí seniori navštívili Poľsko
III. Mestská organizácia JDS, Sídlisko III. Prešov sa v roku 2019 zamerala na poznávacie zájazdy po Slovensku, ale aj po okolitých krajinách. Seniori navštívili známy poľský aquapark a načerpali sily aj vďaka podpore mesta Prešov.
Jednota dôchodcov Pod Kalváriou motivuje seniorov k pohybu
IV. Mestská organizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku Pod Kalváriou Prešov pripravuje a usporadúva množstvo aktivít pre seniorov. Vďaka podpore mesta Prešov sa seniori zapojili do projektu Zdravie a pohyb.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.