Piatok, 10. júl 2020
Meniny má Amália | zajtra Milota

Kanadská veľvyslankyňa prišla k Rómom vo Svinej

So súčasným stavom realizácie projektu Rozvoj rómskej komunity v obci Svinia pri Prešove sa prišla 6. februára oboznámiť nová veľvyslankyňa Kanady v ČR a v SR so sídlom v Prahe Margaret Hubertová. Ako zdôraznila na tlačovej besede v Prešove, na takomto pilotnom projekte sa všetci zúčastnení veľmi veľa naučia.

Ocenila, že kanadská vláda môže prispieť k riešeniu problémov nielen Rómov, ale celého tohto slovenského regiónu. Na druhej strane je toho názoru, že nedajú sa vyriešiť ani "cez noc" a ani "len Kanadou".

Projekt sa uskutočňuje od roku 1998, jeho autorom a vedúcim je kultúrny antropológ prof. David Z. Scheffel, PhD., z University College of the Cariboo v meste Kamloops v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Od začiatku roka 2001 vstúpil projekt do 2. fázy a kanadská konzulka v SR Di Anne Masson-Yensen takisto 6. februára v Prešove uviedla, že výška grantu na 3 roky je 500 tisíc kanadských dolárov. To, akou sumou sa na jeho uskutočnení bude podieľať slovenská strana je ešte predmetom rokovaní.

Od decembra 2000 však už funguje na základe dohody medzi uvedenou univerzitou, ktorá grant získala od štátnej Kanadskej agentúry pre medzinárodný rozvoj (CIDA), a Krajským úradom v Prešove Krajské centrum pre rómske otázky so sídlom v Prešove.

V druhej dekáde januára prišla do tohto centra na rok pracovať aj dobrovoľníčka, kultúrna antropologička Lori Shortreed z kanadského Edmontonu. Lokálny koordinátor projektu Alexander Mušinka zdôraznil, že úspech projektu závisí i od samej aktivity Rómov riešiť problémy. V jeho rámci už v osade zriadili materskú školu, ktorá od februára 2000 je pod štátnou správou, pre dospelých Rómov zorganizovali niekoľko kurzov a školení, vytvorili tri dielne (stolársku, krajčírsku a kníhviazačskú), vybudovali dva zdroje pitnej vody pre túto komunitu, zriadili ubytovňu pre 12 rodín a rovnaký ich počet zapojili do programu chovu domácich zvierat. V budúcnosti chcú dostavať kultúrno-pastoračné centrum.

Mohlo by Vás zaujímať
Prazdroj investuje milióny do ekonomiky a komunít: Roztočte s nami Slovensko!
Slovensko sa pomaly vracia do normálu. Po dlhých týždňoch, počas ktorých sa život takmer úplne zastavil, je čas dať zase našu spoločnosť do pohybu.
Priateľské upozornenie na výšku obratu pre účely DPH
Finančná správa pokračuje v proklientskom prístupe k svojim klientom. Takmer 2 000 podnikateľom rozposlala softwarning, aby ich upozornila na kontrolu ich ročného obratu. Aj takýmto spôsobom daňovníkov upozorňuje na ich povinnosti bez toho, aby im hrozili nejaké sankcie či pokuty za nesplnenie si ich povinností.
Storočný starček, ktorý vyšiel z domu a vošiel do knižnice
Pred 5 rokmi vošiel do knižnice milý starší pán a chcel sa zapísať za čitateľa. Nebolo na tom nič nezvyčajné až do momentu, keď nám podal vyplnenú prihlášku. Svietil na nej rok narodenia 1920. Neverili sme vlastným očiam. Náš nový čitateľ bol starší ako naša knižnica, ktorá si už toho tiež veľa pamätala. Veď práve v tom roku oslavovala 90. výročie svojho vzniku.
Pozor na podvodníkov, ktorí chcú vylákať peniaze - nenaleťte im
Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať občanov a skrývajú sa za poplatky spojené s colným konaním. Apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať a neposielali im žiadne peniaze. Takéto konanie by mali okamžite nahlásiť na políciu.
Pandémia COVID-19 bola vážnou záťažou aj pre osoby užívajúce psychoaktívne látky a ich blízkych
Dôsledky pandémie COVID-19 a prijatých opatrení sa postupne ukazujú v spoločnosti i vo všetkých sférach individuálnych životov ľudí. V plnej miere sa prejavujú aj u osôb ohrozených rizikovým správaním v súvislosti s užívaním psychoaktívnych látok či škodlivými návykovými činnosťami, pre ktoré je mimoriadna situácia zvlášť vysokou záťažou.
Do charitatívnej cyklojazdy pre onkologicky choré deti sa zapojilo aj mesto Prešov
Skupina cyklistov v rámci charitatívnej cyklotour Na bajku onkodeťom 2020, ktorá je pokračovateľkou akcie Na bicykli deťom pre život, dnes prešla aj cez mesto Prešov. Plánovanú zastávku si urobili aj na radnici, kde si prebrali symbolický šek v hodnote 300 eur.
V zariadení pre seniorov na Cemjate zvládli korona krízu ukážkovo, spustili aj nový systém rezervácie návštev
V Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov - Cemjata zvládli korona krízu na jednotku. Počas mimoriadnej situácie sa u klientov ani zamestnancov nepotvrdil žiadny prípad ochorenia COVID-19. V opatreniach však nepoľavujú ani teraz. Seniorov chránia aj pomocou online registrácie hostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.