Streda, 03. jún 2020
Meniny má Karolína | zajtra Lenka

Tip na výlet: Haľagoš

Nie každý kopec, ktorý stojí zato navštíviť, má zvučné meno a výraznú nadmorskú výšku. Príkladom môže byť Haľagoš (642 m n. m.), ktorý je dominantnou horou najjužnejších výbežkov Ondavskej vrchoviny nad Raslavickou brázdou. Hoci nie je turistickej verejnosti príliš známy, jeho hôľnatý vrchol ponúka za dobrého počasia nevídaný, kompletne kruhový a ďaleký výhľad.

Trasa: Proč (467 m) - Haľagoš (642 m) - Čonkáš (560 m) - Chmeľovec (349 m).

Značka: neznačená.

Pohorie: Ondavská vrchovina.

Trvanie trasy: 1:45 h.

Obtiažnosť: nenáročná.

Mapa: VKÚ Harmanec č. 116 - Slanské vrchy, Veľká Domaša, 1:50 000.

Prístup na začiatok trasy (pozri www.cp.sk):

Autobus SAD z Prešova do Proča.

Vlak z Prešova do Kapušian, odtiaľ busom do Proča.

Neznačkovaná, ale orientačne jednoduchá trasa sa začína v podhorskej obci Proč (467 m). Na otočke autobusu vystúpime a začneme stúpať po ceste popri potoku. Dedina sa onedlho končí, my pokračujeme rovno nahor po pevnej ceste. Po ľavej ruke míňame odbočku na družstvo a cesta sa mení na panelovú, stúpa rozsiahlymi pastvinami s prvými peknými výhľadmi. Napokon nás privedie do sedielka k plechovým hangárom pre dobytok. Tu sa cesta točí doľava a cez pekný borovicový les trocha prudšie stúpa až k veži vykrývača. Tu sa pevná cesta končí, pokračujeme poľnou a vstupujeme na rozsiahle, pomerne ploché vrcholové plató. Priamo pred sebou máme najvyšší bod, na ktorom stojí vojenský objekt (vstup zakázaný). Tak teda zastanete pár metrov pod vrcholom Haľagošu (642 m, 30 min.) a ak je dobré počasie, tak skoro sa odtiaľ nepohnete.
Lebo, nech je už táto hora akokoľvek výškovo nevýrazná a nevedie na ňu ani značka, výhľadovo patrí ku klenotom. Keďže celá vrcholová homoľa je lúčnatá, ponúka kompletne kruhový výhľad na okolie. A tak možno obdivovať blízke Slanské vrchy, výbežky Beskydského predhoria, Ondavskú a Laboreckú vrchovinu, vzdialený Vihorlat, výrazný Busov, Čergov, Bachureň, Levočské vrchy, skupinu Stráží, Branisko, Čiernu horu a Šarišskú vrchovinu. Nezažil som, ale za ideálnej viditeľnosti sa vraj dajú dozrieť aj Tatry, čo je vzhľadom na pozíciu celkom možné. Prosto, paráda.
Z vrcholu pokračuje cesta popod hrebeň s ďalším vykrývačom (aj v tom je Haľagoš raritný, sú tri rôzne vežovité objekty), my sa však pustíme nadol k lesu a cestou popri jeho okraji zídeme doľava lúkou ku križovatke poľných ciest. Tá, ktorá vedie priamo hrebienkom, smeruje do Šarišskej Trstenej, my však bočíme doprava a skôr, než kamenistá cesta klesne na úroveň lesa, odbočíme z nej opäť doprava, lebo druhým cieľom je dvojča Haľagošu, vrch s názvom Čonkáš. Je priamo pred nami, míňame vpravo veľký senník a o pár minút sme už na lúčnom temeni Čonkáša (560 m n. m. , 1 hod.) s triangulačnou tyčou. Je z neho pekný pohľad späť na Haľagoš, ale aj skupinu Stráží a Čergov, zrána, keď je slnko na východe, aj na Prešov. Z vrcholu sa vrátime späť na cestu a kamenistým úvozom začneme lesom klesať. Na križovatke sa držíme „hlavnej“, stočíme sa doprava nadol a po pravej ruke míňame peknú lúčku. Za ňou ešte úsek po lese, ale čochvíľa vychádzame na okrej lúk, do otvoreného terénu. Míňame vodojem a popri cintoríne schádzame pomedzi prvé domy priamo k autobusovej zastávke v obci Chmeľovec (349 m n. m. , 1:45 h).

Hoci trasa tejto nenáročnej prechádzky nie je značená, orientačne je úplne jednoduchá. Má však význam len za dobrého počasia, lebo Haľagoš je zaujímavý práve výhľadom, a tak ju odporúčam najmä za jesenných a jarných „vyfúkaných“ dní, alebo v zime, keď za jasného a chladného počasia býva skvelá viditeľnosť. Je zaujímavé, že v horách inak vyhľadávané inverzné počasie tu nemusí byť výhrou, keďže hora je fakt dosť nízka… Chôdza na trase netrvá ani dve hodiny, ale radšej si vydeľte časovú rezervu na výhľady.

Haľagoš z Čonkáša
Nad Pročom
Pod vrcholom Haľagošu
Zahmlené Slanské vrchy z Haľagošu
Čergov z Haľagošu
Busov z Haľagošu
Vojenský objekt na vrchole
Skupina Stráží z Haľagošu
Čonkáš
Cintorín v Chmeľovci
Mohlo by Vás zaujímať
Koronavírus môže Domaši pomôcť
Záujem o pobyt pri vodnej nádrži Veľká Domaša rastie. Zrejme sa prejavuje efekt krízy súvisiacej s koronavírusom. Slováci chcú tráviť letnú dovolenku v domácich turistických destináciách. Slovensko si v boji s pandémiou počína úspešne a vláda uvoľňuje obmedzenia. Začiatok dovolenkovej sezóny v prímorských letoviskách je zatiaľ neurčitý. Roman Berkeš, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr predpokladá, že sa posunie na koniec júna až polovicu júla. Už teraz je však viac-menej isté, že oddychu pri mori sa budú slovenskí dovolenkári v tejto sezóne skôr vyhýbať.
Na severovýchode sa znovuotvorili stovky možností pre turistiku a výlety
Ideálne slnečné počasie láka po dlhých týždňoch uzavretia v interiéroch kvôli koronavírusu na vychádzky do prírody. Severovýchod Slovenska poskytuje stovky možností pre turistiku a trávenie voľného času v prírode. V okolí Svidníka najviac lákajú pamiatky vojnovej histórie a v okolí Bardejova zasa turistické trasy, liečivé singletracky a Bardejovské Kúpele. Tento kút Slovenska je výnimočný aj drevenými kostolíkmi,  skanzenmi a rozhľadňami. Informuje o tom riaditeľ OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.
Bardejovské kúpele sú už otvorené aj pre samoplatcov
Bardejovské kúpele, a.s. sú od pondelka 25.mája 2020 otvorené aj pre samoplatcov. Zatiaľ v obmedzenom režime za protiepidemiologických opatrení odporúčaných hygienikmi, bez wellness a stravovania formou švédskych stolov, zato však s akciovými cenami. Pre klientov zdravotných poisťovní začala obmedzená prevádzka už pred týždňom v utorok 12.mája 2020. Dovtedy boli kúpele nútene šesť týždňov plne odstavené. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s. , Tamara Šatanková.
Stropkovský jarmok sa v tomto roku neuskutoční
Obľúbený stropkovský jarmok, najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie v regióne, sa v tomto roku definitívne ruší. Prípravy na jeho 26. pokračovanie prebiehali už od jesene minulého roka, postupne uzatvárali zmluvy s účinkujúcimi, no v uplynulých dňoch padlo konečné rozhodnutie.
Dobrovoľníci vyzbierali na Ondave 900 kilogramov odpadu
Dobrovoľníci vyzbierali počas tradičnej májovej akcie na Ondave 900 kilogramov odpadu. Splavovanie tejto rieky bude vďaka nim oveľa krajším zážitkom.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.