Sobota, 11. júl 2020
Meniny má Milota | zajtra Nina

Prieskumy o problémoch s obavami

Mimovládna organizácia Prešovské občianske fórum pripravila nedávno v Prešove diskusiu k zákonu o slobodnom prístupe k informáciám, okrem toho chystá ďalšie diskusie v metropole Šariša a postvolebné fórum v obci Terňa, kde sa pred rokom konali komunálne voľby.

POF sa však v poslednej dobe venovalo najmä aktivitám na vidieku, kde pripravilo reprezentatívny prieskum o miestnych problémoch a verejné diskusie k výsledkom prieskumov. Nedávno sme v našich novinách písali o tom, že na diskusiu v Zlatej Bani (okres Prešov) prišlo iba desať občanov. Koordinátorka projektov POF Nicole Fuchsová však uviedla, že občania dodatočne prejavili o diskusiu záujem a možno sa zopakuje. Nielen v tejto súvislosti, ale aj v súvislosti s celým Vidieckym projektom POF, sme jej položili zopár zvedavých otázok.

\ Po verejnom zhromaždení na Zlatej Bani ste povedali, že aj keď prišlo málo ľudí, občania neskôr prejavili záujem diskusiu zopakovať. Uskutočnila sa táto diskusia aj neskôr? S akým ohlasom?

- Áno, verejné zhromaždenie o miestnych problémoch sme na Zlatej Bani zopakovali. Podujatia sa zúčastnilo približne 50 obyvateľov obce, čo je na obec, ktorá má dovedna štyristo obyvateľov, veľmi slušný počet. Diskusia občanov s poslancami a starostom obce bola ozaj dynamická, vystriedali sa v nej rôzne otázky a odpovede o najpálčivejších miestnych problémoch. Ohlas u občanov bol teda mimoriadny, po oficiálnom ukončení diskusie dokonca obyvatelia Zlatej Bane ostali v miestnosti a kládli otázky predstaviteľom samosprávy aj bez našej prítomnosti. Dohodli sa vraj i na tom, že sa takto budú stretávať so zástupcami samosprávy pravidelne.

\ Ktoré problémy najviac trápia práve obyvateľov Zlatej Bane?

- Dokončenie vodovodu a vybudovanie plynofikácie sú prioritnými problémami obyvateľov Zlatej Bane. Medzi najpálčivejšie problémy mládeže patrí sprístupnenie fitness centra a vytvorenie futbalového ihriska. Na verejnom zhromaždení POF starosta obce Dušan Demčák informoval občanov o možnostiach riešenia najväčších problémov a o investičných prioritách obce v roku 2001, ktorými sú dokončenie vodovodu, vytvorenie informačno-vzdelávacieho centra pre mládež a vytvorenie viacúčelového ihriska.

\ V rámci vidieckeho projektu organizuje POF niekoľko prieskumov a diskusií. Aké sú rozdiely v ich výsledkoch a s akou odozvou sa prieskumy stretli?

- Zorganizovali sme tri mimoprešovské prieskumy o miestnych problémoch. Prieskumy prebehli v dvoch obciach a jednom mestečku prešovského regiónu - Raslaviciach, Zlatej Bani a v Hanušovciach nad Topľou. Výsledky prieskumov potvrdili, že najpálčivejší problém je všade rovnaký - nezamestnanosť. Zníženie nezamestnanosti je v poradí problémov jednoznačne na prvom mieste. Poradie ďalších problémov je v každej obci iné. Raslavičanov trápi predovšetkým chýbajúca čistička odpadových vôd, bezpečnosť na hlavnej ceste a údržba chodníkov a ciest v obci. V Hanušovciach nad Topľou sú zas najväčšími miestnymi problémami dostavba zdravotného strediska a nedostatok bytov. Problémy, ktoré rezonujú v Zlatej Bani som už spomínala. Vo všeobecnosti boli prieskumy u obyvateľov vidieka prijímané s obavami a nedôverou. Najväčšiu odozvu mal projekt u zástupcov mladej generácie, ktorí sa aktívne zapojili do distribúcie a zberu vyplnených dotazníkov.

\ Aký bude výstup z tohto projektu?

- Výsledkom reprezentatívnych prieskumov o miestnych problémoch bude okrem diskusií venovaná špeciálna publikácia. Okrem toho nás práve tento projekt podnietil k pokračovaniu spolupráce mladých aktivistov v jednotlivých obciach a POF.

Mohlo by Vás zaujímať
Prazdroj investuje milióny do ekonomiky a komunít: Roztočte s nami Slovensko!
Slovensko sa pomaly vracia do normálu. Po dlhých týždňoch, počas ktorých sa život takmer úplne zastavil, je čas dať zase našu spoločnosť do pohybu.
Priateľské upozornenie na výšku obratu pre účely DPH
Finančná správa pokračuje v proklientskom prístupe k svojim klientom. Takmer 2 000 podnikateľom rozposlala softwarning, aby ich upozornila na kontrolu ich ročného obratu. Aj takýmto spôsobom daňovníkov upozorňuje na ich povinnosti bez toho, aby im hrozili nejaké sankcie či pokuty za nesplnenie si ich povinností.
Storočný starček, ktorý vyšiel z domu a vošiel do knižnice
Pred 5 rokmi vošiel do knižnice milý starší pán a chcel sa zapísať za čitateľa. Nebolo na tom nič nezvyčajné až do momentu, keď nám podal vyplnenú prihlášku. Svietil na nej rok narodenia 1920. Neverili sme vlastným očiam. Náš nový čitateľ bol starší ako naša knižnica, ktorá si už toho tiež veľa pamätala. Veď práve v tom roku oslavovala 90. výročie svojho vzniku.
Pozor na podvodníkov, ktorí chcú vylákať peniaze - nenaleťte im
Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať občanov a skrývajú sa za poplatky spojené s colným konaním. Apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať a neposielali im žiadne peniaze. Takéto konanie by mali okamžite nahlásiť na políciu.
Pandémia COVID-19 bola vážnou záťažou aj pre osoby užívajúce psychoaktívne látky a ich blízkych
Dôsledky pandémie COVID-19 a prijatých opatrení sa postupne ukazujú v spoločnosti i vo všetkých sférach individuálnych životov ľudí. V plnej miere sa prejavujú aj u osôb ohrozených rizikovým správaním v súvislosti s užívaním psychoaktívnych látok či škodlivými návykovými činnosťami, pre ktoré je mimoriadna situácia zvlášť vysokou záťažou.
Do charitatívnej cyklojazdy pre onkologicky choré deti sa zapojilo aj mesto Prešov
Skupina cyklistov v rámci charitatívnej cyklotour Na bajku onkodeťom 2020, ktorá je pokračovateľkou akcie Na bicykli deťom pre život, dnes prešla aj cez mesto Prešov. Plánovanú zastávku si urobili aj na radnici, kde si prebrali symbolický šek v hodnote 300 eur.
V zariadení pre seniorov na Cemjate zvládli korona krízu ukážkovo, spustili aj nový systém rezervácie návštev
V Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov - Cemjata zvládli korona krízu na jednotku. Počas mimoriadnej situácie sa u klientov ani zamestnancov nepotvrdil žiadny prípad ochorenia COVID-19. V opatreniach však nepoľavujú ani teraz. Seniorov chránia aj pomocou online registrácie hostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.