Pondelok, 09. december 2019
Meniny má Izabela | zajtra Radúz

Prieskumy o problémoch s obavami

Mimovládna organizácia Prešovské občianske fórum pripravila nedávno v Prešove diskusiu k zákonu o slobodnom prístupe k informáciám, okrem toho chystá ďalšie diskusie v metropole Šariša a postvolebné fórum v obci Terňa, kde sa pred rokom konali komunálne voľby.

POF sa však v poslednej dobe venovalo najmä aktivitám na vidieku, kde pripravilo reprezentatívny prieskum o miestnych problémoch a verejné diskusie k výsledkom prieskumov. Nedávno sme v našich novinách písali o tom, že na diskusiu v Zlatej Bani (okres Prešov) prišlo iba desať občanov. Koordinátorka projektov POF Nicole Fuchsová však uviedla, že občania dodatočne prejavili o diskusiu záujem a možno sa zopakuje. Nielen v tejto súvislosti, ale aj v súvislosti s celým Vidieckym projektom POF, sme jej položili zopár zvedavých otázok.

\ Po verejnom zhromaždení na Zlatej Bani ste povedali, že aj keď prišlo málo ľudí, občania neskôr prejavili záujem diskusiu zopakovať. Uskutočnila sa táto diskusia aj neskôr? S akým ohlasom?

- Áno, verejné zhromaždenie o miestnych problémoch sme na Zlatej Bani zopakovali. Podujatia sa zúčastnilo približne 50 obyvateľov obce, čo je na obec, ktorá má dovedna štyristo obyvateľov, veľmi slušný počet. Diskusia občanov s poslancami a starostom obce bola ozaj dynamická, vystriedali sa v nej rôzne otázky a odpovede o najpálčivejších miestnych problémoch. Ohlas u občanov bol teda mimoriadny, po oficiálnom ukončení diskusie dokonca obyvatelia Zlatej Bane ostali v miestnosti a kládli otázky predstaviteľom samosprávy aj bez našej prítomnosti. Dohodli sa vraj i na tom, že sa takto budú stretávať so zástupcami samosprávy pravidelne.

\ Ktoré problémy najviac trápia práve obyvateľov Zlatej Bane?

- Dokončenie vodovodu a vybudovanie plynofikácie sú prioritnými problémami obyvateľov Zlatej Bane. Medzi najpálčivejšie problémy mládeže patrí sprístupnenie fitness centra a vytvorenie futbalového ihriska. Na verejnom zhromaždení POF starosta obce Dušan Demčák informoval občanov o možnostiach riešenia najväčších problémov a o investičných prioritách obce v roku 2001, ktorými sú dokončenie vodovodu, vytvorenie informačno-vzdelávacieho centra pre mládež a vytvorenie viacúčelového ihriska.

\ V rámci vidieckeho projektu organizuje POF niekoľko prieskumov a diskusií. Aké sú rozdiely v ich výsledkoch a s akou odozvou sa prieskumy stretli?

- Zorganizovali sme tri mimoprešovské prieskumy o miestnych problémoch. Prieskumy prebehli v dvoch obciach a jednom mestečku prešovského regiónu - Raslaviciach, Zlatej Bani a v Hanušovciach nad Topľou. Výsledky prieskumov potvrdili, že najpálčivejší problém je všade rovnaký - nezamestnanosť. Zníženie nezamestnanosti je v poradí problémov jednoznačne na prvom mieste. Poradie ďalších problémov je v každej obci iné. Raslavičanov trápi predovšetkým chýbajúca čistička odpadových vôd, bezpečnosť na hlavnej ceste a údržba chodníkov a ciest v obci. V Hanušovciach nad Topľou sú zas najväčšími miestnymi problémami dostavba zdravotného strediska a nedostatok bytov. Problémy, ktoré rezonujú v Zlatej Bani som už spomínala. Vo všeobecnosti boli prieskumy u obyvateľov vidieka prijímané s obavami a nedôverou. Najväčšiu odozvu mal projekt u zástupcov mladej generácie, ktorí sa aktívne zapojili do distribúcie a zberu vyplnených dotazníkov.

\ Aký bude výstup z tohto projektu?

- Výsledkom reprezentatívnych prieskumov o miestnych problémoch bude okrem diskusií venovaná špeciálna publikácia. Okrem toho nás práve tento projekt podnietil k pokračovaniu spolupráce mladých aktivistov v jednotlivých obciach a POF.

Mohlo by Vás zaujímať
Mimoriadna publikácia o bardejovskom hudobnom géniovi Jozefovi Grešákovi uvedená do života v Univerzitnej knižnici PU v Prešove
V príjemný jesenný podvečer dňa 20. novembra 2019 sa na pôde Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove zišla komunita znalcov i milovníkov umenia, aby uviedli do života publikáciu Skladateľ a pedagóg Jozef Grešák z pohľadu muzikológov a interpretov 21. storočia.
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
Ochranári so zalepenými ústami protestovali pred COOP Jednota v Prešove
Ochranári zvierat zo združenia Humánny pokrok včera protestovali pred predajňou COOP Jednota v Prešove. Požadovali, aby reťazec skončil s útokmi na slobodu prejavu a práva zákazníkov na informácie.
17. november pod taktovkou Prešovskej univerzity
Sériou podujatí si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenie aj Prešovská univerzita v Prešove (PU). Tá si pre svojich poslucháčov pripravila besedy, výstavy, vedomostný kvíz, esejistickú súťaž, ocenenie vysokoškolákov rektorom, či symbolické stretnutie študentov pri zapálení sviečok.
FOTO: Katarzia vo Wave!
Katarzia sa konečne zastavila aj u nás!
Dovoz tovarov podliehajúci rôznym zákazom a obmedzeniam neutícha
Tisíc „fejkov“, lieky, chránené druhy či omamné látky - to všetko objavili colníci na Pobočke colného úradu Banská Bystrica Pošta od začiatku tohto roka pri výkone colných kontrol poštových zásielok zasielaných z území tretích krajín.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.