Pondelok, 15. august 2022
Meniny má Marcela | zajtra Leonard

Rozhlasová hra o biskupovi Gojďičovi

Ako hold obeti gréckokatolíckeho biskupa Petra Pavla Gojdiča vyznela dnešná premiéra 56-minútovej rozhlasovej hry Vladyka alebo dobrý učeň Krista, ktorú na stanici Regina uviedla 23. júla od 8. h redakcia národnostno-etnického vysielania Slovenského rozhlasu v Prešove.

Sugestívnu drámu muža, ktorý umrel vo väznici v Leopoldove 17. júla 1960 v deň svojich 72. narodenín, režijne pripravila Jana Truščinská-Sivá s hercami Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove v dramaturgii Vojtecha Bača. Text v rusínčine napísal Štefan Suchý zo Stakčína. Ten je aj v poradí štvrtým laureátom Ceny A. Duchnoviča v oblasti rusínskej literatúry na rok 2000, udeľovanej Karpatorusínskym vedeckým centrom v USA.

Hra, ktorá pôvodne vznikala pre potreby javiskovej inscenácie v DAD-e a čakala vyše rok na svoju verejnú realizáciu, si všíma predovšetkým záver života biskupa Gojdiča vo väzení, do ktorého ho uvrhla ľudovo-demokratická vláda ešte v apríli 1950. V dramatickej skratke ukazuje jeho neochvejnú vieru v Boha, v ľudskosť, v elementárnu spravodlivosť, vo svoj rusínsky ľud. Hlavnej postave hry prepožičal svoj hlas Jaroslav Sisák.

Jozef Jurčišin

(Kultúra/Rozhlas)

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK