Pondelok, 16. december 2019
Meniny má Albína | zajtra Kornélia

Vo V. Šariši sú tajné aj neexistujúce veci

Už mesiac platí v meste Veľký Šariš v okrese Prešov všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o skutočnostiach tvoriacich predmet služobného tajomstva. Toto VZN v tichosti prijali poslanci mestského zastupiteľstva, po tom, čo úplne rovnaké nariadenie prijali ich prešovskí kolegovia.

Zatiaľ čo proti prešovskému nariadeniu o utajovaných skutočnostiach sa zdvihla vlna protestov, o tom veľkošarišskom sa mlčí. Podľa našich informácií však mieni dať okresná prokuratúra voči nemu protest, čo urobila v prípade Prešova.
Prokurátora Michal Glevaňák, ako je známe, označil v prešovskom VZN ako nezákonných 11 odsekov. Všetky tieto odseky obsahuje aj VZN platné v meste Veľký Šariš. V tomto mestečku sú teda tajné informácie týkajúce sa napríklad priebehu zasadnutí mestskej rady, či komisií, výkazy a údaje o zostatkoch na stave peňažných účtov mesta, rozhodnutia primátora týkajúce sa správnych konaní, prehľad centrálnej evidencie sťažností a petícií, či zmluvy a dohody, ktoré mesto podpíše.

Veľkošarišské VZN obsahuje rovnaké právne absurdity ako prešovské, napríklad nejasnosti v sankciách za zverejnenie tajných informácií, či to, že tajné sú „priebežné a čiastočné kontroly ku kontrolovaným zisteniam, protokoly o výsledku kontroly a zápisnice o ich prerokovaní, tým nie je dotknutá povinnosť predkladať výsledky kontroly priamo MsZ“, čo znamená, že aj keď sú výsledky kontroly tajné, sú zároveň verejné, keďže zasadnutia mestského zastupiteľstva sú verejné zo zákona.

VZN o utajovaných skutočnostiach prijali poslanci z Veľkého Šariša zrejme bez toho, aby si jeho znenie čo i len prečítali. Je to doslova okopírované sporné prešovské nariadenie, ktoré sa, mimochodom, bude na základe uznesenia prešovských poslancov modifikovať. Veľkošarišské VZN obsahuje 84 bodov, teda presne toľko, koľko ich má to prešovské. Keby si ho bol niekto z miestnych predkladateľov aspoň prečítal, zrejme by sa tam nemohol dosať taký nonsens, že tajné sú „informácie, ktoré sa získavajú pri monitorovacom a kamerovom systéme zriadenom na pracovisku mestskej polície“. V Prešove mal tento odsek svoje odpodstatnenie, ale vo Veľkom Šariši?! V tomto mestečku totiž pracujú iba dvaja policajti, ktorí nemajú ani len bicykle, nieto ešte nejaký monitorovací a kamerový systém. To znamená, že tento odsek je lživý. Ak by však bol pravdivý, bolo by to pre veľkošarišskú samosprávu ešte horšie. Znamenalo by to totiž, že mestská polícia monitoruje a zaznamenáva pohyb občanov po meste, pričom tento fakt zatajila a robí tak bez ich vedomia.

Veľký Šariš teda našiel svoj vzor v Prešove, ktorý ako prvé slovenské mesto prijal sporné nariadenie, eliminujúce účinnosť zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Za pozornosť stojí aj fakt, že primátor mesta Veľký Šariš Róbert Oros, ktorý je pod VZN podpísaný, je vo svojom kresle už druhé volebné obdobie ako nezávislý. Po vzniku SDKÚ však vstúpil do tohto subjektu, ktorého podpredsedom je Orosov prešovský náprotivok Juraj Kopčák.

Mohlo by Vás zaujímať
Mimoriadna publikácia o bardejovskom hudobnom géniovi Jozefovi Grešákovi uvedená do života v Univerzitnej knižnici PU v Prešove
V príjemný jesenný podvečer dňa 20. novembra 2019 sa na pôde Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove zišla komunita znalcov i milovníkov umenia, aby uviedli do života publikáciu Skladateľ a pedagóg Jozef Grešák z pohľadu muzikológov a interpretov 21. storočia.
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
FOTO: Katarzia vo Wave!
Katarzia sa konečne zastavila aj u nás!
Dovoz tovarov podliehajúci rôznym zákazom a obmedzeniam neutícha
Tisíc „fejkov“, lieky, chránené druhy či omamné látky - to všetko objavili colníci na Pobočke colného úradu Banská Bystrica Pošta od začiatku tohto roka pri výkone colných kontrol poštových zásielok zasielaných z území tretích krajín.
Prešovskí seniori navštívili Poľsko
III. Mestská organizácia JDS, Sídlisko III. Prešov sa v roku 2019 zamerala na poznávacie zájazdy po Slovensku, ale aj po okolitých krajinách. Seniori navštívili známy poľský aquapark a načerpali sily aj vďaka podpore mesta Prešov.
Jednota dôchodcov Pod Kalváriou motivuje seniorov k pohybu
IV. Mestská organizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku Pod Kalváriou Prešov pripravuje a usporadúva množstvo aktivít pre seniorov. Vďaka podpore mesta Prešov sa seniori zapojili do projektu Zdravie a pohyb.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.