Štvrtok, 09. júl 2020
Meniny má Lujza | zajtra Amália

Vo V. Šariši sú tajné aj neexistujúce veci

Už mesiac platí v meste Veľký Šariš v okrese Prešov všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o skutočnostiach tvoriacich predmet služobného tajomstva. Toto VZN v tichosti prijali poslanci mestského zastupiteľstva, po tom, čo úplne rovnaké nariadenie prijali ich prešovskí kolegovia.

Zatiaľ čo proti prešovskému nariadeniu o utajovaných skutočnostiach sa zdvihla vlna protestov, o tom veľkošarišskom sa mlčí. Podľa našich informácií však mieni dať okresná prokuratúra voči nemu protest, čo urobila v prípade Prešova.
Prokurátora Michal Glevaňák, ako je známe, označil v prešovskom VZN ako nezákonných 11 odsekov. Všetky tieto odseky obsahuje aj VZN platné v meste Veľký Šariš. V tomto mestečku sú teda tajné informácie týkajúce sa napríklad priebehu zasadnutí mestskej rady, či komisií, výkazy a údaje o zostatkoch na stave peňažných účtov mesta, rozhodnutia primátora týkajúce sa správnych konaní, prehľad centrálnej evidencie sťažností a petícií, či zmluvy a dohody, ktoré mesto podpíše.

Veľkošarišské VZN obsahuje rovnaké právne absurdity ako prešovské, napríklad nejasnosti v sankciách za zverejnenie tajných informácií, či to, že tajné sú „priebežné a čiastočné kontroly ku kontrolovaným zisteniam, protokoly o výsledku kontroly a zápisnice o ich prerokovaní, tým nie je dotknutá povinnosť predkladať výsledky kontroly priamo MsZ“, čo znamená, že aj keď sú výsledky kontroly tajné, sú zároveň verejné, keďže zasadnutia mestského zastupiteľstva sú verejné zo zákona.

VZN o utajovaných skutočnostiach prijali poslanci z Veľkého Šariša zrejme bez toho, aby si jeho znenie čo i len prečítali. Je to doslova okopírované sporné prešovské nariadenie, ktoré sa, mimochodom, bude na základe uznesenia prešovských poslancov modifikovať. Veľkošarišské VZN obsahuje 84 bodov, teda presne toľko, koľko ich má to prešovské. Keby si ho bol niekto z miestnych predkladateľov aspoň prečítal, zrejme by sa tam nemohol dosať taký nonsens, že tajné sú „informácie, ktoré sa získavajú pri monitorovacom a kamerovom systéme zriadenom na pracovisku mestskej polície“. V Prešove mal tento odsek svoje odpodstatnenie, ale vo Veľkom Šariši?! V tomto mestečku totiž pracujú iba dvaja policajti, ktorí nemajú ani len bicykle, nieto ešte nejaký monitorovací a kamerový systém. To znamená, že tento odsek je lživý. Ak by však bol pravdivý, bolo by to pre veľkošarišskú samosprávu ešte horšie. Znamenalo by to totiž, že mestská polícia monitoruje a zaznamenáva pohyb občanov po meste, pričom tento fakt zatajila a robí tak bez ich vedomia.

Veľký Šariš teda našiel svoj vzor v Prešove, ktorý ako prvé slovenské mesto prijal sporné nariadenie, eliminujúce účinnosť zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Za pozornosť stojí aj fakt, že primátor mesta Veľký Šariš Róbert Oros, ktorý je pod VZN podpísaný, je vo svojom kresle už druhé volebné obdobie ako nezávislý. Po vzniku SDKÚ však vstúpil do tohto subjektu, ktorého podpredsedom je Orosov prešovský náprotivok Juraj Kopčák.

Mohlo by Vás zaujímať
Prazdroj investuje milióny do ekonomiky a komunít: Roztočte s nami Slovensko!
Slovensko sa pomaly vracia do normálu. Po dlhých týždňoch, počas ktorých sa život takmer úplne zastavil, je čas dať zase našu spoločnosť do pohybu.
Priateľské upozornenie na výšku obratu pre účely DPH
Finančná správa pokračuje v proklientskom prístupe k svojim klientom. Takmer 2 000 podnikateľom rozposlala softwarning, aby ich upozornila na kontrolu ich ročného obratu. Aj takýmto spôsobom daňovníkov upozorňuje na ich povinnosti bez toho, aby im hrozili nejaké sankcie či pokuty za nesplnenie si ich povinností.
Storočný starček, ktorý vyšiel z domu a vošiel do knižnice
Pred 5 rokmi vošiel do knižnice milý starší pán a chcel sa zapísať za čitateľa. Nebolo na tom nič nezvyčajné až do momentu, keď nám podal vyplnenú prihlášku. Svietil na nej rok narodenia 1920. Neverili sme vlastným očiam. Náš nový čitateľ bol starší ako naša knižnica, ktorá si už toho tiež veľa pamätala. Veď práve v tom roku oslavovala 90. výročie svojho vzniku.
Pozor na podvodníkov, ktorí chcú vylákať peniaze - nenaleťte im
Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať občanov a skrývajú sa za poplatky spojené s colným konaním. Apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať a neposielali im žiadne peniaze. Takéto konanie by mali okamžite nahlásiť na políciu.
Pandémia COVID-19 bola vážnou záťažou aj pre osoby užívajúce psychoaktívne látky a ich blízkych
Dôsledky pandémie COVID-19 a prijatých opatrení sa postupne ukazujú v spoločnosti i vo všetkých sférach individuálnych životov ľudí. V plnej miere sa prejavujú aj u osôb ohrozených rizikovým správaním v súvislosti s užívaním psychoaktívnych látok či škodlivými návykovými činnosťami, pre ktoré je mimoriadna situácia zvlášť vysokou záťažou.
Do charitatívnej cyklojazdy pre onkologicky choré deti sa zapojilo aj mesto Prešov
Skupina cyklistov v rámci charitatívnej cyklotour Na bajku onkodeťom 2020, ktorá je pokračovateľkou akcie Na bicykli deťom pre život, dnes prešla aj cez mesto Prešov. Plánovanú zastávku si urobili aj na radnici, kde si prebrali symbolický šek v hodnote 300 eur.
V zariadení pre seniorov na Cemjate zvládli korona krízu ukážkovo, spustili aj nový systém rezervácie návštev
V Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov - Cemjata zvládli korona krízu na jednotku. Počas mimoriadnej situácie sa u klientov ani zamestnancov nepotvrdil žiadny prípad ochorenia COVID-19. V opatreniach však nepoľavujú ani teraz. Seniorov chránia aj pomocou online registrácie hostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.