Streda, 17. august 2022
Meniny má Milica | zajtra Elena, Helena

FHE: Tyran

Jednou z prešovských metalových kapiel hrajúcich už od 80. rokov bol Tyran. Lídrom Tyranu bol gitarista a spevák Rasťo Lendacký. Okrem neho v kapele pôsobili napr. aj Rasťo „Koza“ Lenárt, Rasťo „Jerry“ Fertáľ, Maroš „Magi“ Vraňuch, s kapelou čas od času hosťovala aj speváčka Andrea Aďa Gajdošová.

V roku 1991 postúpil Tyran do štvorčlenného finále Rockovej ligy, pričom skončil druhý (za Gagasom) a získal ocenenie pre najlepšieho gitaristu (Lendacký) a speváčku (Aďa). Tyran hral speed-metal s typickými sólami R. Lendackého, občas ho zaraďovali k pop metalu (najmä kvôli pomalým piesňam – „slaďákom“).

„TYRAN. Skupinu poznám už dávnejšie a fandím jej. No dočkal som sa malého sklamania v podobe tohtoročného koncertu. Kapela šľape výborne ako obvykle, ani mierne pozmenená zostava na razancii nič neubrala. Rasťo behá ako živé striebro a pritom ešte výborne hrá na gitaru. Jednoznačne zaslúžený postup. Ale... Akosi mi to celé nelezie do uší. Žeby speváčka? Hlas má dobrý (či radšej ´aj hlas má dobrý. ´?). Tak čo? Teraz s odstupom času by som to definoval ako trocha nepodarený kompromis. Lákadlá domáceho popu á la Mirka Brezovská a poškuľovanie po zahraničnom melodickom metale, ale výsledok v podobe prešovskej Doro Pesch sa nedostavil. Skôr Mirka Brezovská oplodnená Maťom Ďurindom. Na koncerte to ešte dosť metalovo zneje, ale neviem, ako by dopadla štúdiová podoba jednotlivých kompozícií. Zdá sa mi, že sú blízko toho, čomu sa včera, dnes a zajtra hovorilo, hovorí a bude hovoriť To je náš rytmus. Takže Rasťo otázka: ´To je váš rytmus? ´, “ písala doslova Rockorama Special po kvalifikačnom kole Rockovej ligy ´91.

Po finále sa tón zmenil: „Naším Special vydaním zjazdení TYRAN priniesli na pódium pravý opak akademického chladu (po Gagase - pozn. aut.). Tradičný pyrotechnický začiatok odštartoval gejzír pódiovej show a solídnych inštrumentálnych výkonov. Mám pocit, že sa v skupine prebudila zdravá ctižadosť a na rozdiel od Gagasu im uznanie na Rockovej lige stojí za to. Že by na to mala vplyv aj nie veľmi lichotivá charakteristika zo Špeciálu, ktorú si členovia prečítali pred vystúpením? Rozhodne pokladám vystúpenie Tyranu za najlepšie zo všetkých štyroch, v ten večer predložených vizitiek. Aj keď niektoré z výčitiek spomínaných v Špeciáli ostávajú v platnosti... “

Úspešný koncert odohral Tyran aj nasledujúci rok, na Rockovej lige ´92 (aj charakteristika Rockoramy znela „energia, nasadenie a z radosť hry“), kde ho paradoxne postup do finále minul. V ňom uspela skupina Esso, ktorej kapelníkom sa stal o krátky čas (po rozpade Tyranu) práve Rasťo Lendacký. Ten sa neskôr pridal k Stanovi Andrašíkovi a jeho kapele Shandy RP.

Z bibliografie:
Rasťo Lendacký: http://www.frenky.sk/clanok.php?clanok_id=516

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK