Piatok, 19. august 2022
Meniny má Lýdia | zajtra Anabela

FHE: Rossveltia

Rockovú (melodicko-metalovú) formáciu Rossveltia založili v roku 1990 Ján „Kafi“ Kavulič a Peter Verešpej, Kafi však odišiel do skupiny Exitus. Zišli sa v nej muzikantské mená, ktoré sa na hudobnej scéne nestratili ani neskôr (Marek Belanský, Tomáš Hricišák, Ľuboš Dvorščák, Marián Falat, Henrich Kovaľ). Hneď po účasti na Rockovej lige ´91 získala Rossveltia dostatočné množstvo priaznivcov.

Veľký priestor jej venoval aj miestny časopis Rockorama, v ktorom bol rozhovor, ktorý uverejňujeme na konci.

Rossveltia potvrdzovala aj v nasledujúcich mesiacoch svoje odhodlanie vstúpiť do povedomia verejnosti. Vyšiel o nej napr. článok v kultúrno-spoločenskom mesačníku Prešov, v prešovských muzikantských kruhoch sa o tejto skupine začalo diskutovať. V roku 1992 jej na Rockovej lige postup do finále neušiel. V tom čase hrala v pozmenenom zložení: Marek Belanský (spev), Ľuboš Dvorščák (bicie), Marián Falat (klávesy), Henrich Kovaľ (basová gitara, pred ním ešte hral namiesto M. Zátopku Kafi) a Tomáš Hricišák (gitara).

Rozbehnutá kapela sa však po lige ďalej nerozvíjala. Rozpadla sa a jej členovia sa začali venovať hraniu s inými formáciami. Spevák M. Belanský prešiel do Helioru, Ľuboš Dvorščák sa venoval viac jazzu, Tomáš Hricišák založil Nonsense, Marián Falat začal hrávať s Gagasom, Henrich Kovaľ postupne hrával s niekoľkými metalovými skupinami.

Rozhovor s Rossveltiou z Rockoramy (1991):

“Jedna pekná knižka má názov Žraloci a malé ryby. Rossveltia je malá rybka, druh pirane, teda asi pekne dravá. Skupina s týmto názvom sebavedome vystúpila po troch týždňoch skúšania, takže ten názov vlastne je viac než výstižný. Aj keď pre porotu to zrejme bola malá ryba, dostali cenu časopisu Rockorama a pri tej príležitosti nám poskytli aj rozhovor.
Rockorama: Kedy vznikla skupina Rossveltia? A kto ju tvorí?

Rossveltia: Skupina vznikla 3. 4. 1991. A tvoria ju gitaristi Tomi Hricišák a Peťo Verešpej, basista Maťo Zátopka, spevák Marek Belanský, klávesák Marián Falát a bubeník Martin Horečný, ktorý hrá v Gagase.

R: Aké sú vaše vzory a akú hudbu radi počúvate?

RS: Bon Jovi, Pretty Maids, Whitesnake, Crimson Glory, Alice Cooper, Yngwie Malmsteen a Metallica – hlavne pre ich dokonalú rytmiku.

R: V podstate ako jediná rocková kapela stredného prúdu ste sa predstavili na Rockovej lige ´91. Čo sa vám na prehliadke páčilo a čo nie?

RS: Páčila sa nám atmosféra a pocit muzikantskej spolupatričnosti. Postrehli sme aj určitý záujem o nás zo strany publika. Len organizačná úroveň podľa nás z roka na rok klesá. Akoby sa všetko riadilo vetou: Už si dohral, tak vypadni. Ozvučenie tiež nebolo podľa našich predstáv.

R: Texty sú spievané v angličtine. Prečo ste sa rozhodli pre spev v jazyku, ktorému vaši fanúšikovia nerozumejú?

RS: Je to perspektívny jazyk a podľa nás sa do našej hudby hodí. To, že nám publikum nerozumie nie je chyba, pretože im svoje pocity a myšlienky vyjadrujeme hlavne hudbou.

R: Pár dní po vašom koncerte mal koncert aj Helior, kapela, ktorá je akousi konkurenciou pre vás. Aký je váš názor na nich?

RS: S chlapcami z Helioru veľmi dobre vychádzame, ich muzika sa nám páči a podľa nás by malo byť na východe takýchto kapiel viac. Oceňujeme aj prácu ich zvukára Waldemara (Ruru – pozn. aut.) a celého personálu na koncerte.

R: V poslednej dobe si rock predsa len viac vydýchol, myslíte si, že kapela z okresného mesta ako vy má nejaké šance na celoslovenský úspech?

RS: Dnes vzniká veľmi veľa kapiel, dobrých i slabších, presadia sa len tí najlepší. Teraz to nie je ako v šesťdesiatych rokoch, keď na špici hrali Beatles a potom pár kapiel. Dnes si divák vyberá a je dosť pohodlný. Ale, ak človek chce a pracuje, úspech sa dostaví.

R: Je podľa vás jedna prehliadka rocku a metalu v takom meste ako Prešov raz do roka dosť?

RS: Pravdaže je to málo. Myslíme si, že miestne kultúrne zariadenia by tiež neboli stratové, keby toho zorganizovali viac. Vieme, že prešovským muzikantom elán nechýba a publikum by takých akcií určite prijalo viac.

R: Keby sa vyskytla možnosť koncertovať po kultúrnych domoch v našom okresnom meste len tak za prevoz a stravu, brali by ste?

RS: Určite áno, lebo je malá možnosť, kde hrať a myslíme si, že nebude na škodu, ak nás budú poznať aj v okolí Prešova. Otázkou je, či by nás tam prijali a hlavne ako by nás tam prijali.

R: A keby sa neskôr vyskytla možnosť hrať na dedinách na zábavách?

RS: Také akcie ako zábavy či dokonca svadby by sme hrať nechceli, ale keby boli možnosti, asi by sme hrali. Nebavilo by nás to, ale tak už to chodí – na muziku treba tri veci: peniaze, peníze a peňeži.

R: Keby prišla zahraničná kapela podobného zamerania ako ste vy, myslíte si, že by mali úspech? Nedopadli by ako Kool And The Gang?

RS: Určite by úspech mali. Kool bol prepadák, ak sa to dá tak nazvať, preto, že lístky boli cenovo nedostupné pre mnohých fanúšikov. Poznáme veľa takých, ktorým sa Kool páčia, ale nemohli si dovoliť dať za lístok 180 korún. Veríme, že sa to časom zlepší.

R: Aké boli vaše pocity po trocha zbabranom vystúpení, keď ste sa dozvedeli, že do finále nepostupujete?

RS: Pocity? Rôzne. Na jednej strane sme boli naštvaní sami na seba, lebo sme niečo aj pokazili, to si priznať musíme a na druhej strane sme boli radi, že sme si zahrali a že našim priateľom a iným sa to na rozdiel od poroty páčilo.

R: Aké sú vaše priania do budúcnosti?

RS: Áno, priania boli, sú a veríme, že aj budú. ”

Reprofoto: archív autora

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK