Štvrtok, 09. júl 2020
Meniny má Lujza | zajtra Amália

Dva vlčiaky dohrýzli chlapca na smrť

Lipany - Smrťou deväťročného Patrika Kravianského z Lipian sa skončil sobotňajší útek dvoch Československých vlčiakov z objektu firmy Ultra Plast v Lipanoch (okres Sabinov). Okrem toho, že psy na smrť pohrýzli lipianskeho školáka, za obeť im padol aj ďalší pes nezistenej rasy. Jaroslav R. zo Šarišských Michalian stihol rozzúreným krížencom nemeckého ovčiaka a vlka újsť. Podľa policajných informácií podľahol Patrik ťažkým zraneniam v dôsledku straty krvi a udusenia. Oba psy vo vyčíňaní zastavil poľovník Antonín H. z Lipian, ktorý ich zastrelil guľovnicou.

<img src="obrazky/miesto_cinu_001.jpg" width="300" height="225" border="1" alt="Miesto činu">

"Boli sme si u Patrika pre nálepky pokémonov. Keď sme sa vracali pred bránou stáli dva hnedobiele psy, veľké ako vlčiak," začala rozprávanie jedenásťročná Lenka Chovancová, ktorá útoku psov unikla len o vlások. "Bežali sme do dvora, ale brána bola zavretá. Ja som rýchlo vyskočila na popolnicu, odtiaľ cez plot do dvora. Paťo chcel preliezť, ale šmýkalo sa mu, lebo pršalo." Psy strhli chlapca z plotu za nohu a za krk. Ako ďalej povedala, spoza plota kričala o pomoc a sledovala, besnenie zvierat. "Potom došli nejaký ujovia na modrom aute a chceli psy odohnať. Trúbili, odháňali ich, no psy nechceli odísť. Stále do Patrika hrýzli," tvrdí dievča, ktoré bolo svedkom tragédie kamaráta.

<img src="obrazky/ceskoslovensky_vlciak_001.jpg" width="300" height="225" border="1" alt="Československý vlčiak">

Jeden z majiteľov firmy a zároveň aj psov Peter Nedeliak z Ľutiny (okres Sabinov) vyslovil maximálnu ľútosť nad sobotňajšou udalosťou. "Som pripravený niesť morálnu i trestnoprávnu zodpovednosť. Je to nepredstaviteľná tragédia a je nám neuveriteľne ľúto mladého ľudského života, ktorý takto tragicky skončil," tvrdí. Ako povedal, aj v tomto prípade s najväčšou pravdepodobnosťou zlyhal ľudský faktor. Tesne pred útekom prišiel psí pár o jedného so svojich potomkov. "Zamestnanec, ktorý šteňa odovzdal novým majiteľom z Bratislavy klietku síce zatvoril, zabudol ju však zaistiť. Podráždení rodičia v priebehu dvoch minút vybehli z klietky, cez bráničku sa dostali do dvora poľnohospodárskeho družstva Obzor, odtiaľ s najväčšou pravdepodobnosťou cez otvorenú bránu na ulicu." Majiteľ štvorročných psov ďalej uviedol, že za štyri roky sa nič podobného nemohlo stať, nakoľko psy sú naozaj dobre zabezpečené. V strážení objektu sa striedali.

Iný pohľad na vec má matka nebohého Patrika, Jarmila Kravianská. Ako nám povedala, psy z objektu firmy zvykli újsť. "Minulého roku v zime nám vbehli do dvora, kde sa deti hrali. Našťastie nás bolo vonku viac, takže sme ich vyhnali. Boli s nimi jednoducho problémy." Matka, ktorá v sobotu prišla o svoje jediné dieťa nám priblížila ďalší priebeh sobotňajšej drámy. "Auto, okolo ktorého psy behali chodilo po ulici hore dolu. Tie psy vyskakovali na kapotu, do okien, mala som pocit, že sú schopné rozbiť sklo. Potom sme si všimli, že jeden z nich má celú papuľu od krvi. Ja som si automaticky spomenula na svojho chlapca, ktorý s kamarátkou vyšiel na ulicu. Už bolo neskoro. Smrť prišla hneď aj keď sa mu snažili pomôcť." Ako ďalej povedala psy po útoku absolútne nepočúvali svojho pána a ďalej besneli, "správali sa ako vlky." Nešťastná matka má podozrenie, že psy neboli dostatočne kŕmené, z čoho podľa nej pramení ich zúrivosť. Majiteľ si myslí, že to bol materinský cit, ktorý sa prejavil po tom, čo bolo rodičom odobraté mláďa. Jednoznačne poprel, že by boli vyhladované, čo demonštroval plnou chladničkou potravy. Na margo tvrdení, že psy už niekoho napadli uviedol, že si to ľudia pletú s jeho psom, ktorý napadol človeka pred šiestimi či ôsmimi rokmi. Súrodenci, ktorých majú vo firme od narodenia už štyri roky podľa Nedeliaka priestor Ultra Plastu nikdy neopustili.

Pri tomto tvrdení vyznievajú kontrastne slová primátora Lipian Eduarda Vokála. "Psy z Ultra Plastu občas utiekli. Kým ich majitelia chytili, obťažovali občanov na ulici." Ako primátor povedal, na radnici už mali v minulosti na dvojicu psov sťažnosť. "Bol im zaslaný list, v ktorom boli vyzvaní, aby si povinnosti súvisiace so psami plnili."

Foto: Stanislav BAČENKO

Mohlo by Vás zaujímať
Prazdroj investuje milióny do ekonomiky a komunít: Roztočte s nami Slovensko!
Slovensko sa pomaly vracia do normálu. Po dlhých týždňoch, počas ktorých sa život takmer úplne zastavil, je čas dať zase našu spoločnosť do pohybu.
Priateľské upozornenie na výšku obratu pre účely DPH
Finančná správa pokračuje v proklientskom prístupe k svojim klientom. Takmer 2 000 podnikateľom rozposlala softwarning, aby ich upozornila na kontrolu ich ročného obratu. Aj takýmto spôsobom daňovníkov upozorňuje na ich povinnosti bez toho, aby im hrozili nejaké sankcie či pokuty za nesplnenie si ich povinností.
Storočný starček, ktorý vyšiel z domu a vošiel do knižnice
Pred 5 rokmi vošiel do knižnice milý starší pán a chcel sa zapísať za čitateľa. Nebolo na tom nič nezvyčajné až do momentu, keď nám podal vyplnenú prihlášku. Svietil na nej rok narodenia 1920. Neverili sme vlastným očiam. Náš nový čitateľ bol starší ako naša knižnica, ktorá si už toho tiež veľa pamätala. Veď práve v tom roku oslavovala 90. výročie svojho vzniku.
Pozor na podvodníkov, ktorí chcú vylákať peniaze - nenaleťte im
Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať občanov a skrývajú sa za poplatky spojené s colným konaním. Apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať a neposielali im žiadne peniaze. Takéto konanie by mali okamžite nahlásiť na políciu.
Pandémia COVID-19 bola vážnou záťažou aj pre osoby užívajúce psychoaktívne látky a ich blízkych
Dôsledky pandémie COVID-19 a prijatých opatrení sa postupne ukazujú v spoločnosti i vo všetkých sférach individuálnych životov ľudí. V plnej miere sa prejavujú aj u osôb ohrozených rizikovým správaním v súvislosti s užívaním psychoaktívnych látok či škodlivými návykovými činnosťami, pre ktoré je mimoriadna situácia zvlášť vysokou záťažou.
Do charitatívnej cyklojazdy pre onkologicky choré deti sa zapojilo aj mesto Prešov
Skupina cyklistov v rámci charitatívnej cyklotour Na bajku onkodeťom 2020, ktorá je pokračovateľkou akcie Na bicykli deťom pre život, dnes prešla aj cez mesto Prešov. Plánovanú zastávku si urobili aj na radnici, kde si prebrali symbolický šek v hodnote 300 eur.
V zariadení pre seniorov na Cemjate zvládli korona krízu ukážkovo, spustili aj nový systém rezervácie návštev
V Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov - Cemjata zvládli korona krízu na jednotku. Počas mimoriadnej situácie sa u klientov ani zamestnancov nepotvrdil žiadny prípad ochorenia COVID-19. V opatreniach však nepoľavujú ani teraz. Seniorov chránia aj pomocou online registrácie hostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.