Pondelok, 16. december 2019
Meniny má Albína | zajtra Kornélia

Dva vlčiaky dohrýzli chlapca na smrť

Lipany - Smrťou deväťročného Patrika Kravianského z Lipian sa skončil sobotňajší útek dvoch Československých vlčiakov z objektu firmy Ultra Plast v Lipanoch (okres Sabinov). Okrem toho, že psy na smrť pohrýzli lipianskeho školáka, za obeť im padol aj ďalší pes nezistenej rasy. Jaroslav R. zo Šarišských Michalian stihol rozzúreným krížencom nemeckého ovčiaka a vlka újsť. Podľa policajných informácií podľahol Patrik ťažkým zraneniam v dôsledku straty krvi a udusenia. Oba psy vo vyčíňaní zastavil poľovník Antonín H. z Lipian, ktorý ich zastrelil guľovnicou.

<img src="obrazky/miesto_cinu_001.jpg" width="300" height="225" border="1" alt="Miesto činu">

"Boli sme si u Patrika pre nálepky pokémonov. Keď sme sa vracali pred bránou stáli dva hnedobiele psy, veľké ako vlčiak," začala rozprávanie jedenásťročná Lenka Chovancová, ktorá útoku psov unikla len o vlások. "Bežali sme do dvora, ale brána bola zavretá. Ja som rýchlo vyskočila na popolnicu, odtiaľ cez plot do dvora. Paťo chcel preliezť, ale šmýkalo sa mu, lebo pršalo." Psy strhli chlapca z plotu za nohu a za krk. Ako ďalej povedala, spoza plota kričala o pomoc a sledovala, besnenie zvierat. "Potom došli nejaký ujovia na modrom aute a chceli psy odohnať. Trúbili, odháňali ich, no psy nechceli odísť. Stále do Patrika hrýzli," tvrdí dievča, ktoré bolo svedkom tragédie kamaráta.

<img src="obrazky/ceskoslovensky_vlciak_001.jpg" width="300" height="225" border="1" alt="Československý vlčiak">

Jeden z majiteľov firmy a zároveň aj psov Peter Nedeliak z Ľutiny (okres Sabinov) vyslovil maximálnu ľútosť nad sobotňajšou udalosťou. "Som pripravený niesť morálnu i trestnoprávnu zodpovednosť. Je to nepredstaviteľná tragédia a je nám neuveriteľne ľúto mladého ľudského života, ktorý takto tragicky skončil," tvrdí. Ako povedal, aj v tomto prípade s najväčšou pravdepodobnosťou zlyhal ľudský faktor. Tesne pred útekom prišiel psí pár o jedného so svojich potomkov. "Zamestnanec, ktorý šteňa odovzdal novým majiteľom z Bratislavy klietku síce zatvoril, zabudol ju však zaistiť. Podráždení rodičia v priebehu dvoch minút vybehli z klietky, cez bráničku sa dostali do dvora poľnohospodárskeho družstva Obzor, odtiaľ s najväčšou pravdepodobnosťou cez otvorenú bránu na ulicu." Majiteľ štvorročných psov ďalej uviedol, že za štyri roky sa nič podobného nemohlo stať, nakoľko psy sú naozaj dobre zabezpečené. V strážení objektu sa striedali.

Iný pohľad na vec má matka nebohého Patrika, Jarmila Kravianská. Ako nám povedala, psy z objektu firmy zvykli újsť. "Minulého roku v zime nám vbehli do dvora, kde sa deti hrali. Našťastie nás bolo vonku viac, takže sme ich vyhnali. Boli s nimi jednoducho problémy." Matka, ktorá v sobotu prišla o svoje jediné dieťa nám priblížila ďalší priebeh sobotňajšej drámy. "Auto, okolo ktorého psy behali chodilo po ulici hore dolu. Tie psy vyskakovali na kapotu, do okien, mala som pocit, že sú schopné rozbiť sklo. Potom sme si všimli, že jeden z nich má celú papuľu od krvi. Ja som si automaticky spomenula na svojho chlapca, ktorý s kamarátkou vyšiel na ulicu. Už bolo neskoro. Smrť prišla hneď aj keď sa mu snažili pomôcť." Ako ďalej povedala psy po útoku absolútne nepočúvali svojho pána a ďalej besneli, "správali sa ako vlky." Nešťastná matka má podozrenie, že psy neboli dostatočne kŕmené, z čoho podľa nej pramení ich zúrivosť. Majiteľ si myslí, že to bol materinský cit, ktorý sa prejavil po tom, čo bolo rodičom odobraté mláďa. Jednoznačne poprel, že by boli vyhladované, čo demonštroval plnou chladničkou potravy. Na margo tvrdení, že psy už niekoho napadli uviedol, že si to ľudia pletú s jeho psom, ktorý napadol človeka pred šiestimi či ôsmimi rokmi. Súrodenci, ktorých majú vo firme od narodenia už štyri roky podľa Nedeliaka priestor Ultra Plastu nikdy neopustili.

Pri tomto tvrdení vyznievajú kontrastne slová primátora Lipian Eduarda Vokála. "Psy z Ultra Plastu občas utiekli. Kým ich majitelia chytili, obťažovali občanov na ulici." Ako primátor povedal, na radnici už mali v minulosti na dvojicu psov sťažnosť. "Bol im zaslaný list, v ktorom boli vyzvaní, aby si povinnosti súvisiace so psami plnili."

Foto: Stanislav BAČENKO

Mohlo by Vás zaujímať
Mimoriadna publikácia o bardejovskom hudobnom géniovi Jozefovi Grešákovi uvedená do života v Univerzitnej knižnici PU v Prešove
V príjemný jesenný podvečer dňa 20. novembra 2019 sa na pôde Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove zišla komunita znalcov i milovníkov umenia, aby uviedli do života publikáciu Skladateľ a pedagóg Jozef Grešák z pohľadu muzikológov a interpretov 21. storočia.
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
FOTO: Katarzia vo Wave!
Katarzia sa konečne zastavila aj u nás!
Dovoz tovarov podliehajúci rôznym zákazom a obmedzeniam neutícha
Tisíc „fejkov“, lieky, chránené druhy či omamné látky - to všetko objavili colníci na Pobočke colného úradu Banská Bystrica Pošta od začiatku tohto roka pri výkone colných kontrol poštových zásielok zasielaných z území tretích krajín.
Prešovskí seniori navštívili Poľsko
III. Mestská organizácia JDS, Sídlisko III. Prešov sa v roku 2019 zamerala na poznávacie zájazdy po Slovensku, ale aj po okolitých krajinách. Seniori navštívili známy poľský aquapark a načerpali sily aj vďaka podpore mesta Prešov.
Jednota dôchodcov Pod Kalváriou motivuje seniorov k pohybu
IV. Mestská organizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku Pod Kalváriou Prešov pripravuje a usporadúva množstvo aktivít pre seniorov. Vďaka podpore mesta Prešov sa seniori zapojili do projektu Zdravie a pohyb.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.