Sobota, 04. február 2023
Meniny má Veronika | zajtra Agáta

Proces s Mikulášom Č. dnes pokračoval výpoveďou znalcov

Výpoveďou znalkyne z odboru súdneho lekárstva dnes po viac ako štyroch mesiacoch pokračovalo hlavné pojednávanie s Mikulášom Č. , ktorý čelí pred senátom Okresného súdu v Prešove obžalobe zo šiestich vrážd a spolu s Jozefom M. aj obvineniu so spoluúčasti na usmrtení podnikateľa Mariána Karcela.

V súvislosti s vraždou Pavla Lenharta, ku ktorej došlo vo februári 1997, sa znalkyňa vyjadrovala k priebehu skúmania strelných rán. Podľa záverov vyšetrovania i predchádzajúcej výpovede jedného zo svedkov mal Mikuláš Č. poškodeného streliť najskôr do oblasti tváre a následne aj do temena hlavy.

Obhajoba si dala vypracovať ďalší posudok, ktorý spracovali odborníci na balistiku z Českej republiky. Na základe zistených rozdielov pri porovnávaní priemerov oboch vstrelov predpokladajú, že sa mohlo strieľať z dvoch zbraní, čo by výpoveď svedka spochybňovalo. Podľa obhajoby by sa špekuláciám dalo predísť vykonaním exhumácie tela poškodeného. Predseda senátu však na pojednávaní prečítal správu pohrebnej služby, v ktorej sa konštatuje, že telo bolo spopolnené a preto takéto dokazovanie nie je možné uskutočniť.

Na dnešné pojednávanie bol predvolaný aj znalec z odboru psychológie, ktorý vypracoval na žiadosť súdu nový posudok na obžalovaného. Obhajoba však dnes voči jeho výpovedi vzniesla námietku. Odôvodnila to tým, že znalec obžalovaného nevyšetril a posudok vypracoval na základe spisového materiálu, ktorý bol doteraz k dispozícii.

Navrhované vyšetrenie týmto znalcom Mikuláš Č. odmietol, pretože podľa neho úzko spolupracuje s odborníkom, ktorý už pred tým vypracoval na neho zmätočný posudok. Navyše obhajoba nemala možnosť oboznámiť sa s dokumentom, nakoľko im bol doručený len dnes a vyžiadala si čas na jeho preštudovanie.

Mikuláš Č. pre súdom uviedol, že nemá problém podrobiť sa psychologickému vyšetreniu, ale nechce, aby to bol človek, ktorý spolupracuje so slovenskými vyšetrovateľmi.

"Ja sa znaleckého posudku nebojím. Ak by som mal možnosti a nebol by som obmedzovaný väzbou, predložil by som aj štyri znalecké posudky odborníkov z iných krajín, " dodal obžalovaný.

V tejto súvislosti dnes obhajoba navrhla vypočuť znalca z Českej republiky, ktorý s obžalovaným absolvoval šesťhodinový pohovor a závery zhrnul do správy. Tento materiál súd dostal minulý týždeň v piatok. Predseda senátu výpoveď českého odborníka nepripustil, pretože nie je zapísaný v oficiálnom zozname znalcov Ministerstva spravodlivosti SR, ale jeho správu zaradil do spisu ako listinný dôkaz. Rovnako ju poskytol aj slovenskému znalcovi, aby ju mohol porovnať so svojimi zisteniami.

Pojednávanie súd prerušil do utorka rána, keď sa budú čítať listinné dôkazy a predvolal aj znalca z odboru psychológie, ktorý dnes nevypovedal.

(TASR)

Súvisiace články
27.1.2010 V procese s Mikulášom Č. dnes vypovedal jeho bývalý spoločník z firmy 26.1.2010 V procese s Mikulášom Č. vypovedala manželka Miroslava Vlčeka 26.1.2010 Mikuláš Č. čelí pred súdom obžalobe z vraždy Miroslava Vlčeka 10.11.2009 Mikuláša Č. odsúdili na doživotný trest odňatia slobody 21.10.2009 Mikuláš Č. priznal spoluúčasť na jednej zo siedmich vrážd 20.10.2009 Záverečné reči obhajoby Mikuláša Č. budú pokračovať v stredu 20.10.2009 Prokuratúra navrhla pre Mikuláša Č. v záverečnej reči doživotné väzenie 2.9.2009 Proces s Mikulášom Č. dnes odročili na 21.-23. septembra 26.7.2009 Na Okresnom súde v pondelok pokračuje hlavné pojednávanie s Mikulášom Č.
Mohlo by Vás zaujímať
Polícia spúšťa dopravno-bezpečnostnú akciu s názvom "Reflex"
V termíne od 01.02.2023 do 28.02.2023 budú prebiehať celoslovenské dopravno-bezpečnostné opatrenia aj na teritóriu Prešovského kraja
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
1. izbový byt na sídlisku III.

Dám do dlhodobého prenájmu kompletne zariadený veľký (41m²) jednoizbový byt na Sídlisku III. Voľný ihneď. Max 2 osoby. V cene internet a energie

+421905743031 | cena: 400,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK