Streda, 03. jún 2020
Meniny má Karolína | zajtra Lenka

Ľudová banka poskytuje Prešovu úver 30 miliónov Sk

Na sumu 30 miliónov Sk s úročením v referenčnej sadzbe BRIBOR + 2 percentá a so splatnosťou 7 rokov podpísali 25. júla predstavitelia Ľudovej banky (ĽB) a mesta Prešov úverovú zmluvu.

Mesto Prešov poskytnutými financiami bude kryť realizáciu svojich tohoročných technických infraštrukturálnych cieľov zakotvených v investičnom pláne. Primátor Juraj Kopčák po podpise vyzdvihol úverové podmienky dané bankou, predovšetkým úročenie, ktoré je celkové necelých 10 percent: "Mali by sme radosť, keby sme všetky svoje tohoročné úverové potreby takto pokryli." Riaditeľ pobočky Ľudovej banky Ľudovít Korotnoky konštatoval, že nejde o prvý úver mestu Prešov. Podporujú mestá a obce, pretože vidia v nich dobrých partnerov.

Mesto Prešov má podľa schváleného rozpočtu na tento rok vziať cudzie zdroje vo výške 110 miliónov Sk. Podpis úverovej zmluvy bol prvý zo strany štatutára mesta. Ako zdôraznil, je ešte čas na podpisovanie ďalších zmlúv, keďže faktúry za práce dodávatelia o. i. stavebnej rekonštrukcie časti pešej zóny, opravy Františkánskych schodov, ciest v lokalite Za Kalváriou, sadových úprav na sídlisku Sekčov a výstavby parkovísk na Sídlisku III, ešte len začínajú prichádzať. Plán investičnej výstavby vo vecnej podobe obsahuje 22 rozostavaných a novozačínaných stavebných akcií s celkovým rozpočtovým nákladom 120 miliónov Sk, 10 miliónov Sk vykryje mesto z vlastných zdrojov.

Ďalšie úverové zmluvy uzavrie mesto Prešov podľa ponuky štyroch peňažných ústavov - Prvej komunálnej banky (PKB), Tatrabanky, Istrobanky a Prvej stavebnej sporiteľne (PSS). Vo výberovom konaní však dovedna oslovili 15 bánk, pôsobiacich na území miest Prešova a Košíc. Od desiatich z nich dostali na svoju požiadavku o možnosti poskytnúť investičný úver s dobou splatnosti minimálne 7 rokov a s prijateľnou úrokovou sadzbou odpoveď, že takéto voľné zdroje nemajú.
Je jasné, že mesto si nepožičia od jednej banky celú sumu, ale uplatní model po prvýkrát vyskúšaný vlani, keď 90 miliónov Sk cudzieho zdroja vzalo v kombinácii od PKB a ĽB.

Mesto Prešov je solídny úverový klient, lebo ako informovala vedúca finančného odboru Mestského úradu v Prešove Mária Nováková, priebežne plní splátky tak v termínoch ako aj v objemoch doteraz prijatých cudzích zdrojov. Prvý z nich - a to prvú emisiu komunálnych obligácií vypísanú Istrobankou na sumu 30 miliónov Sk splatilo v termíne k 01. augustu 1999 a nie sú ani žiadne hrozby, aby nezvládlo podobný úkon vo vzťahu k 2. emisií takýchto obligácií z Istrobanky v sume 50 miliónov Sk a to k 01. máju 2001.

Mohlo by Vás zaujímať
COVID-19: Najnovšie informácie v súvislosti so šírením koronavírusu na území SR
Relax-fit opäť víta svojich zákazníkov
Koronavírus zasiahol naše životy vo všetkých smeroch, od slobody pohybu, až po spôsob, akým pracujeme. Ľudia sa uzavreli do svojich domovov. Nie je žiadnym prekvapením, že máme strach o seba a svojich blízkych z rizika nakazenia sa, o budúcnosť a o svoju prácu.
TAXANA najčastejšie odpovedá na otázky o koronaopatreniach
Viac ako 41 000 nových unikátnych klientov využilo len za štyri mesiace tohto roka možnosť poradiť sa s TAXANOU. Chatbot finančnej správy pomáha klientom najmä v otázkach spojených s koronakrízou a opatreniami, ktoré v tejto súvislosti finančná správa v zmysle legislatívny zabezpečuje. Obsah TAXANY finančná správa pravidelne aktualizuje.
FOTO: Potulky Prešovom
Každý z nás by si najradšej užíval májové slnečné lúče, no všetci sedíme doma. Tak vám ich prinesieme aspoň spoza objektívov dvoch mladých chlapcov.
Bardejovské kúpele sú od 12.mája otvorené, zatiaľ len pre poistencov
V Bardejovských kúpeľoch, a.s. začala v utorok 12.mája 2020 obmedzená prevádzka, zatiaľ iba pre klientov zdravotných poisťovní.
Odpad narástol o štvrtinu Financovanie triedeného zberu na Slovensku je reálne ohrozené
Technické služby mesta Prešov (TSmP) po znovuotvorení zberných dvorov obnovili od 4. mája aj príjem drobného stavebného odpadu. „Pomaly sa vraciame do normálu. Ústredný krízový štáb už aj pre nás uvoľnil mnohé pravidlá, ktoré nám znemožňovali každodennú prácu. Čím viac času trávia obyvatelia doma, o to viac práce majú naši smetiari, “ vysvetľuje predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Ing. Milan Toth.
V Zariadení pre seniorov Náruč sa opäť testovalo, koronavírus u nikoho nepotvrdili
Do prešovských zariadení pre seniorov sa koronavírus nedostal. Potvrdili to aj opakované testy, ktoré v týchto dňoch vykonali v ZpS Náruč.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.