Piatok, 15. november 2019
Meniny má Leopold | zajtra Agnesa

Ľudová banka poskytuje Prešovu úver 30 miliónov Sk

Na sumu 30 miliónov Sk s úročením v referenčnej sadzbe BRIBOR + 2 percentá a so splatnosťou 7 rokov podpísali 25. júla predstavitelia Ľudovej banky (ĽB) a mesta Prešov úverovú zmluvu.

Mesto Prešov poskytnutými financiami bude kryť realizáciu svojich tohoročných technických infraštrukturálnych cieľov zakotvených v investičnom pláne. Primátor Juraj Kopčák po podpise vyzdvihol úverové podmienky dané bankou, predovšetkým úročenie, ktoré je celkové necelých 10 percent: "Mali by sme radosť, keby sme všetky svoje tohoročné úverové potreby takto pokryli." Riaditeľ pobočky Ľudovej banky Ľudovít Korotnoky konštatoval, že nejde o prvý úver mestu Prešov. Podporujú mestá a obce, pretože vidia v nich dobrých partnerov.

Mesto Prešov má podľa schváleného rozpočtu na tento rok vziať cudzie zdroje vo výške 110 miliónov Sk. Podpis úverovej zmluvy bol prvý zo strany štatutára mesta. Ako zdôraznil, je ešte čas na podpisovanie ďalších zmlúv, keďže faktúry za práce dodávatelia o. i. stavebnej rekonštrukcie časti pešej zóny, opravy Františkánskych schodov, ciest v lokalite Za Kalváriou, sadových úprav na sídlisku Sekčov a výstavby parkovísk na Sídlisku III, ešte len začínajú prichádzať. Plán investičnej výstavby vo vecnej podobe obsahuje 22 rozostavaných a novozačínaných stavebných akcií s celkovým rozpočtovým nákladom 120 miliónov Sk, 10 miliónov Sk vykryje mesto z vlastných zdrojov.

Ďalšie úverové zmluvy uzavrie mesto Prešov podľa ponuky štyroch peňažných ústavov - Prvej komunálnej banky (PKB), Tatrabanky, Istrobanky a Prvej stavebnej sporiteľne (PSS). Vo výberovom konaní však dovedna oslovili 15 bánk, pôsobiacich na území miest Prešova a Košíc. Od desiatich z nich dostali na svoju požiadavku o možnosti poskytnúť investičný úver s dobou splatnosti minimálne 7 rokov a s prijateľnou úrokovou sadzbou odpoveď, že takéto voľné zdroje nemajú.
Je jasné, že mesto si nepožičia od jednej banky celú sumu, ale uplatní model po prvýkrát vyskúšaný vlani, keď 90 miliónov Sk cudzieho zdroja vzalo v kombinácii od PKB a ĽB.

Mesto Prešov je solídny úverový klient, lebo ako informovala vedúca finančného odboru Mestského úradu v Prešove Mária Nováková, priebežne plní splátky tak v termínoch ako aj v objemoch doteraz prijatých cudzích zdrojov. Prvý z nich - a to prvú emisiu komunálnych obligácií vypísanú Istrobankou na sumu 30 miliónov Sk splatilo v termíne k 01. augustu 1999 a nie sú ani žiadne hrozby, aby nezvládlo podobný úkon vo vzťahu k 2. emisií takýchto obligácií z Istrobanky v sume 50 miliónov Sk a to k 01. máju 2001.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
Nákupné centrum v Prešove má vlastný čmelín aj búdky pre vtáky a netopiere
Moderné nákupné centrum v metropole Šariša rozvíja ekologické aktivity na podporu udržateľnosti životného prostredia. Vďaka nim už získalo aj prestížny certifikát, aký má len 6 nákupných centier na svete.
FLEXI jedálny lístok prichádza na prešovské ZŠ
Školské jedálne v meste Prešov medzi prvými na Slovensku zavádzajú FLEXI jedálny lístok. Novinku začnú testovať v základnej škole Prostějovská od 4.11.2019.
Vzdelávanie sa dospelosťou nekončí
Pýtali sme sa slovenskej populácie, akú úlohu hrá v  živote vzdelávanie, kto je zaň zodpovedný, aký dôvod máme vzdelávať sa celý život a prečo to nerobíme.
Prešov ocenil najlepšie kuchárky
Kuchárky prešovských škôl a školských zariadení opäť predviedli svoju kreativitu a zručnosti pri príprave chutných a oku lahodiacich jedál. V rámci Svetového dňa výživy mesto Prešov ocenilo nielen ich tvorivosť, ale aj náročnú prácu.
80 osobností sa vracia do svojich škôl, aby aktivizovali študentov
80 osobností z biznisu a spoločenského života sa zajtra, 8. novembra, vráti na svoje stredné školy vyrozprávať životný príbeh a motivovať študentov k rozvoju potenciálu, ktorý sa v nich skrýva.
Je najvyšší čas
Finančná správa pokračuje v intenzívnom informovaní podnikateľov, ktorí ešte stále neevidujú tržby v systéme eKasa.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.