Sobota, 29. január 2022
Meniny má Gašpar | zajtra Ema

Cvičenie IZS v Gelnici

Počas víkendu 10. -11.10.2009 sa konalo súčinnostné cvičenie ostatných záchrannych zložiek IZS v Gelnici.

Cvičenie IZS v Gelnici

"Hlavným cieľom bolo naučiť sa spolupráci v záchrannom systéme, "
"A zároveň priblížiť situácie čo najviac reálu, aby si účastníci svoje teoretické poznatky zdokonalili aj v praxi, " dodali Martin Stredňák, Stanislav Kralik organizátori cvičenia za T. O. R. Rescue.

Hlavným organizátorom bolo občianske združenie T. O. R. Rescue a medzi pozvanými zachrannými jednotkami boli okrem mládeže SČK aj Dobrovoľný hasičský zbor Gelnica, Košická kynologická záchranárska brigáda a Civilná obrana Košice.
Svoje vedomosti v oblasti technickej a predlekárskej prvej pomoci si mohli overiť v teréne v 6 simulovaných nehodách...

Začínalo sa pozvoľna - pátračkou vo vysokej tráve na lyžiarskom svahu a evakuáciou ľudí z neďalekého horiaceho lesa. Každá zložka mala čo robiť, hasiči zabezpečiť oheň a zabrániť jeho šíreniu, kynológovia prostredníctvom zachranárskych psov nájsť ranených, zdravotnícke zložky poskytnúť prvú pomoc, technické zložky podľa náročnosti terénu, aj použitím lanovky, evakuovať ranených aj neranených na zberné bezpečné miesto...

Hneď po tomto zásahu nasledovala dopravná nehoda. Bola simulovaná na veľmi dobrej technickej úrovni. Veď osobné auto pod kolesami nákladného auta (Tatra) a auto prevratené na streche, ďalší automobil v priekope sa nevidí každý deň. Teda radšej vidieť na cvičení ako pri ceste autom z práce...

Veľa krvi, veľa hluku. Najdoležitejšie preto rozlíšiť len kričiacich ľudí, ktorým nič nie je a vážne ranených v ohrození života. Za dobre vykonanú prácu nasledovala ako odmena voľná chvíľa na obed. Počas nej sa už ale plánoval ďalší výjazd k sutinám starého domu. Tam bolo najdoležitejšie zabezpečiť bezpečnosť zachranárov, aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu a zrúteniu budovy. Nakoľko boli schody neprechodné, hasiči ukážkovo zlaňovali troch ranených z okna, psiky si vyskúšali hľadanie obetí v ruinách a zachranári ich vyprostenie zo sutín starého domu.

Keď sa začalo zotmievať a všetkych chytať večerná únava, mali chvíľu na oddych pri spoločnej večeri. Ale potom nenasledoval spánok ale pomoc figurantom, ktorí boli rozmiestnení s roznymi namaskovanými zraneniami v lese a v jaskyni. Pátranie sťažoval neprehľadný terén, tma ale hlavne dážď, nakoľko počas celého výjazdu neustále výdatne pršalo. Aj kvoli dažďu bola v jaskyni spodná voda dosť vysoká, čo komplikovalo prístup a evakuáciu ranených. Taktiež obetiam vonku k zraneniam pribudlo aj podchladnie zapričinené dažďom a silným vetrom.

V sumáre aj táto akcia bola zvládnutá na dobrej úrovni. A nasledovala noc - akcia v skutočnej bani s rozmermi 2 metre vysoká, 2
metre široká a 1,5 kilometra dlhá. Zásah bol rozdelený na dve časti, prvé hodiny v prednej časti bane s mnohými odbočkami a uličkami, po polnoci záver akcie v zadnej časti bane so zavalenými chodbami.

Realizácia bola psychicky náročná, veď byť pri ranenom 1,5 kilometra teda pol hodiny cesty od východu a pomáhať mu a nemyslieť na úzkosť alebo strach. A taktiež fyzicky náročná, veď na nosidlách niesť raneného celý kilometer von nie je práve najjednoduchšie. Aj zachranárske psy mali čo robiť, nakoľko na takom mieste ešte nikdy neboli. Bolo to nové a zaujímevé prostredie v akom sa človek bežne neocitne, možno niekedy parkrát za život, teda pozitívne hodnotenie lokalizácie je namieste. Po približne 5 hodinách v útrobách bane sa všetci tešili na síce krátky ale o to očakávanejší 3-hodinový spánok.

Po krátkom spánku sa zobudili do upršaného rána. Naranajkovali sa a bol vyhlásený poplach. Čakalo ich pátranie v lese. Kvoli nepriaznivému počasiu bola zrušená situácia s ranenými horolezcami na skalách. Počas obedňajších hodín nasledovalo celkové vyhodnotenie kladov a záporov cvičenia, pochvál a chýb, fotenie a lúčenie. Spoznalo sa navzájom veľa ľudí z roznych oblastí, ktorých spája jedno - záchranárstvo - pomáhať druhým. Teda o nové zážitky a skúsenosti do života nebola núdza.

Účel cvičenia - pracovať na 100% aj viac ako 24 hodín za každého počasia pod časovým, fyzickým aj psychickým tlakom, dať zo seba maximum osobne aj v rámci tímu bolo najlepším testom vlastných vedomostí a schopností. Len kto zažil pochopí, že taká je aj krutá realita...
Lebo dobrý záchranár nie je ten, kto má papier a vie teóriu, ale ten, ktorý pracuje profesionálne aj za ťažkých podmienok v teréne. Preto ďakujeme za možnosť zúčastniť sa na takom cvičení a už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu s ľudmi “rovnakej krvnej skupiny“

Organizátori cvičenia

Cvičenie IZS v Gelnici
Cvičenie IZS v Gelnici
Cvičenie IZS v Gelnici
Cvičenie IZS v Gelnici
Cvičenie IZS v Gelnici
Cvičenie IZS v Gelnici
Cvičenie IZS v Gelnici
Mohlo by Vás zaujímať
Prekvapivý nález ľudskej lebky v pivnici v Prešove
V sobotu (08.01.2022) po 18-tej hodine bol na operačné stredisko ohlásený nález ľudskej lebky.
Ukradli kabelku doktorke priamo z ambulancie
Včera (30.12.2021) popoludní bolo doktorkou oznámené na tiesňovú linku 158, že jej z ambulancie bola ukradnutá kabelka.
Krádež v aute na ulici Švábska
Včera (12.01.2022) popoludní 61 ročný muž osobne oznámil na Obvodnom oddelení Policajného zboru Prešov – Juh, že došlo ku krádeži.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK