Štvrtok, 23. marec 2023
Meniny má Adrián | zajtra Gabriel

Prokuratúra navrhla pre Mikuláša Č. v záverečnej reči doživotné väzenie

Výnimočný doživotný trest odňatia slobody pre Mikuláša Č. navrhli prokurátori v záverečnej reči, ktorú dnes predniesli počas hlavného pojednávania na Okresnom súde v Prešove.

Údajný najobávanejší muž slovenského podsvetia Mikuláš Č. je obžalovaný z vraždy Jozefa Filipa, Jozefa Štefana, Gustáva Slivenského, Pavla Lenharta, Milana Siposa a Emila Potáscha. Okrem toho je spolu so svojím exšvagrom Jozefom M. obvinený aj zo spoluúčasti na usmrtení podnikateľa Mariána Karcela.

Podľa prokurátorov mal obžalovaný jednu vraždu spáchať sám a na ďalších sa mal zúčastniť v spolupáchateľstve. Viaceré skutky boli vykonané brutálne a obzvlášť zavrhnutiahodným spôsobom. Výnimočný trest navrhli prokurátori aj z dôvodu, že možnosť nápravy u obžalovaného Mikuláša Č. je málo pravdepodobná.

Zároveň navrhli uznať vinným Jozefa M. z účasti na príprave vraždy Karcela. Navrhli uložiť mu trest odňatia slobody v dolnej hranici trestnej sadzby, pričom by mal byť zaradený do 3. nápravnovýchovnej skupiny s najvyšším stupňom stráženia.

Z obžaloby vyplýva, že vraždy súviseli pravdepodobne s vybavovaním účtov v podsvetí, nešlo o náhodné konanie, ale boli vopred pripravené a boli určené aj miesta, kde sa mali uskutočniť. Obžalovanému sa prokuratúra snažila dokázať vinu predovšetkým na základe tvrdení kľúčových svedkov, záverov znalcov, kriminalistických skúmaní a uskutočnených rekonštrukcií udalostí.

Námietky obžalovaného, že sa ho prokurátori pokúsili usvedčiť z vrážd prostredníctvom nedôveryhodných svedkov, ktorí mohli získať za svoje výpovede isté výhody, obžaloba považuje za neodôvodnené. Konštatovala, že išlo hlavne o osoby z okruhu obžalovaného a je málo pravdepodobné, že by sa na skutkoch mohli zúčastniť náhodní ľudia.

Obžaloba poprela, že by sa svedkovia, voči ktorým boli vedené trestné konania, vďaka svojej spolupráci s vyšetrovateľmi stíhania zbavili, ak o nevine nerozhodol súd. Prokurátori argumentovali, že aj mnohí svedkovia predvolaní obhajobou, mali kriminálnu minulosť a niektorí v súčasnosti čelia obvineniam z trestnej činnosti.

Podľa obžaloby Mikuláš Č. zastrelil Jozefa Filipa v oblasti Liptovskej Tepličky. Obžalovaný sa k vražde nepriznal. Potvrdil, že na mieste činu bol, ale vystrelil iba v panike.

Na Štefana mal údajne strieľať obžalovaný v aute zo sedadla prísediaceho. Neskôr vraj páchatelia auto s telom poliali benzínom a zapálili.

Mikuláš Č. v prípravnom konaní priznal, že bol aj pri vražde Gustáva Slivenského v Poprade, ale skutok vraj nespáchal. Slivenského páchatelia usmrtili niekoľkými ranami nožom. Následne mu oddelili hlavu od tela.

Obžalovaný sa údajne nachádzal na mieste činu v Banskej Bystrici v čase vraždy Pavla Lenharta. Ten zomrel následkom dvoch výstrelov do oblasti hlavy.

Účasť pri vraždách Siposa, Potáscha obžalovaný popiera. Zároveň vylúčil aj účasť na príprave vraždy podnikateľa Mariána Karcela, ktorú si mal údajne objednať z väzenia prostredníctvom svojho švagra Jozefa M. a advokáta Daniela M.

Hlavné pojednávanie v týchto chvíľach pokračuje záverečnou rečou obhajoby.

(TASR)

Súvisiace články
27.1.2010 V procese s Mikulášom Č. dnes vypovedal jeho bývalý spoločník z firmy 26.1.2010 V procese s Mikulášom Č. vypovedala manželka Miroslava Vlčeka 26.1.2010 Mikuláš Č. čelí pred súdom obžalobe z vraždy Miroslava Vlčeka 10.11.2009 Mikuláša Č. odsúdili na doživotný trest odňatia slobody 21.10.2009 Mikuláš Č. priznal spoluúčasť na jednej zo siedmich vrážd 20.10.2009 Záverečné reči obhajoby Mikuláša Č. budú pokračovať v stredu 19.10.2009 Proces s Mikulášom Č. bude v utorok pokračovať záverečnými rečami 19.10.2009 Výpoveďou znalcov pokračuje dnes proces s Mikulášom Č. 21.9.2009 Proces s Mikulášom Č. odročili dnes pre práceneschopnosť znalca 16.9.2009 Na Okresnom súde pokračuje pojednávanie s údajnými členmi podsvetia 2.9.2009 Proces s Mikulášom Č. dnes odročili na 21.-23. septembra 28.7.2009 Proces s Mikulášom Č. súd odročil na september 27.7.2009 Proces s Mikulášom Č. dnes pokračoval výpoveďou znalcov 26.7.2009 Na Okresnom súde v pondelok pokračuje hlavné pojednávanie s Mikulášom Č.
Mohlo by Vás zaujímať
Majiteľ firmy pri podvode prišiel o 3700 €
Polícia v Prešove vyšetruje prípad podvodu.
Ukradnutý bojler
Došlo k vlámaniu do unimobunky.
Prešovskí hasiči v roku 2022 zasahovali pri viac ako stovke požiarov
Hasiči z OR HaZZ v Prešove v uplynulom roku zasahovali pri mnohých požiaroch, pričom väčšina z nich vznikla neuváženým vypaľovaním trávnatých porastov. Hasiči apelujú na dodržiavanie bezpečnosti pri zaobchádzaní s ohňom a upozorňujú na hroziace pokuty.
Colný úrad likvidoval tovar v spaľovni
Colný úrad Prešov v košickej spaľovni zlikvidoval tovar, ktorý prepadol v prospech štátu. Tovar bol zničený spálením.
Opatrnosti nikdy nie je dosť!
Bolo ukradnutých skoro 15 000 eur!
Podvedená 84 ročná žena prišla o viac ako 4.000,-Eur
Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove v prípade vedie trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
1. izbový byt na sídlisku III.

Dám do dlhodobého prenájmu kompletne zariadený veľký (41m²) jednoizbový byt na Sídlisku III. Voľný ihneď. Max 2 osoby. V cene internet a energie

+421905743031 | cena: 400,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK