Piatok, 19. apríl 2024
Meniny má Jela | zajtra Marcel

Prokuratúra navrhla pre Mikuláša Č. v záverečnej reči doživotné väzenie

Výnimočný doživotný trest odňatia slobody pre Mikuláša Č. navrhli prokurátori v záverečnej reči, ktorú dnes predniesli počas hlavného pojednávania na Okresnom súde v Prešove.

Údajný najobávanejší muž slovenského podsvetia Mikuláš Č. je obžalovaný z vraždy Jozefa Filipa, Jozefa Štefana, Gustáva Slivenského, Pavla Lenharta, Milana Siposa a Emila Potáscha. Okrem toho je spolu so svojím exšvagrom Jozefom M. obvinený aj zo spoluúčasti na usmrtení podnikateľa Mariána Karcela.

Podľa prokurátorov mal obžalovaný jednu vraždu spáchať sám a na ďalších sa mal zúčastniť v spolupáchateľstve. Viaceré skutky boli vykonané brutálne a obzvlášť zavrhnutiahodným spôsobom. Výnimočný trest navrhli prokurátori aj z dôvodu, že možnosť nápravy u obžalovaného Mikuláša Č. je málo pravdepodobná.

Zároveň navrhli uznať vinným Jozefa M. z účasti na príprave vraždy Karcela. Navrhli uložiť mu trest odňatia slobody v dolnej hranici trestnej sadzby, pričom by mal byť zaradený do 3. nápravnovýchovnej skupiny s najvyšším stupňom stráženia.

Z obžaloby vyplýva, že vraždy súviseli pravdepodobne s vybavovaním účtov v podsvetí, nešlo o náhodné konanie, ale boli vopred pripravené a boli určené aj miesta, kde sa mali uskutočniť. Obžalovanému sa prokuratúra snažila dokázať vinu predovšetkým na základe tvrdení kľúčových svedkov, záverov znalcov, kriminalistických skúmaní a uskutočnených rekonštrukcií udalostí.

Námietky obžalovaného, že sa ho prokurátori pokúsili usvedčiť z vrážd prostredníctvom nedôveryhodných svedkov, ktorí mohli získať za svoje výpovede isté výhody, obžaloba považuje za neodôvodnené. Konštatovala, že išlo hlavne o osoby z okruhu obžalovaného a je málo pravdepodobné, že by sa na skutkoch mohli zúčastniť náhodní ľudia.

Obžaloba poprela, že by sa svedkovia, voči ktorým boli vedené trestné konania, vďaka svojej spolupráci s vyšetrovateľmi stíhania zbavili, ak o nevine nerozhodol súd. Prokurátori argumentovali, že aj mnohí svedkovia predvolaní obhajobou, mali kriminálnu minulosť a niektorí v súčasnosti čelia obvineniam z trestnej činnosti.

Podľa obžaloby Mikuláš Č. zastrelil Jozefa Filipa v oblasti Liptovskej Tepličky. Obžalovaný sa k vražde nepriznal. Potvrdil, že na mieste činu bol, ale vystrelil iba v panike.

Na Štefana mal údajne strieľať obžalovaný v aute zo sedadla prísediaceho. Neskôr vraj páchatelia auto s telom poliali benzínom a zapálili.

Mikuláš Č. v prípravnom konaní priznal, že bol aj pri vražde Gustáva Slivenského v Poprade, ale skutok vraj nespáchal. Slivenského páchatelia usmrtili niekoľkými ranami nožom. Následne mu oddelili hlavu od tela.

Obžalovaný sa údajne nachádzal na mieste činu v Banskej Bystrici v čase vraždy Pavla Lenharta. Ten zomrel následkom dvoch výstrelov do oblasti hlavy.

Účasť pri vraždách Siposa, Potáscha obžalovaný popiera. Zároveň vylúčil aj účasť na príprave vraždy podnikateľa Mariána Karcela, ktorú si mal údajne objednať z väzenia prostredníctvom svojho švagra Jozefa M. a advokáta Daniela M.

Hlavné pojednávanie v týchto chvíľach pokračuje záverečnou rečou obhajoby.

(TASR)

Súvisiace články
27.1.2010 V procese s Mikulášom Č. dnes vypovedal jeho bývalý spoločník z firmy 26.1.2010 V procese s Mikulášom Č. vypovedala manželka Miroslava Vlčeka 26.1.2010 Mikuláš Č. čelí pred súdom obžalobe z vraždy Miroslava Vlčeka 10.11.2009 Mikuláša Č. odsúdili na doživotný trest odňatia slobody 21.10.2009 Mikuláš Č. priznal spoluúčasť na jednej zo siedmich vrážd 20.10.2009 Záverečné reči obhajoby Mikuláša Č. budú pokračovať v stredu 19.10.2009 Proces s Mikulášom Č. bude v utorok pokračovať záverečnými rečami 19.10.2009 Výpoveďou znalcov pokračuje dnes proces s Mikulášom Č. 21.9.2009 Proces s Mikulášom Č. odročili dnes pre práceneschopnosť znalca 16.9.2009 Na Okresnom súde pokračuje pojednávanie s údajnými členmi podsvetia 2.9.2009 Proces s Mikulášom Č. dnes odročili na 21.-23. septembra 28.7.2009 Proces s Mikulášom Č. súd odročil na september 27.7.2009 Proces s Mikulášom Č. dnes pokračoval výpoveďou znalcov 26.7.2009 Na Okresnom súde v pondelok pokračuje hlavné pojednávanie s Mikulášom Č.
Mohlo by Vás zaujímať
Opitý vodič nebol držiteľom vodičského preukazu
29 ročný muž z Veľkého Šariša včera (09.04.2024) v skorých ranných hodinách viedol osobné vozidlo napriek tomu, že nie je držiteľom vodičského preukazu.
CÚ Prešov zaistil 1634 falzifikátov v hodnote 13 000 eur
Prešov - 09.04.2024: Predaj napodobenín a neevidovanie tržby v pokladnici odhalili kontroly Colného úradu (CÚ) Prešov v prvom štvrťroku tohto roka u podnikateľov. Celkovo bolo zaistených 1 634 kusov falzifikátov v hodnote viac ako 13 000 eur. Pri kontrolách e-kasy colný úrad uložil pokuty vo výške takmer 11 000 eur.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK