Pondelok, 23. máj 2022
Meniny má Želmíra | zajtra Ela

Na byty presne stanovené kritériá

V týchto dňoch sa v lokalite Stará tehelňa odovzdávajú do užívania v prvej etape prvé nájomné byty. Ide o 88, pričom druhých 88 bytov by stavbári mali dokončiť do konca tohto roka. Budú slúžiť na prenájom a nedajú sa odkúpiť do osobného vlastníctva. Viac o tejto problematike, ktorá neustále vyvoláva medzi Prešovčanmi veľa kontroverzných dohadov, ale i neopodstatnených emócií, sme sa už porozprávali s vedúcou odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva MsÚ v Prešove JUDr. Annou Hrustičovou, ktorá nám hneď na úvod bližšie vysvetlila základné kritérium, ktoré musí občan splniť, aby získal strechu nad hlavou na Starej tehelni

:

- Základné kritérium? Mesačný príjem nájomcu a osôb s ním bývajúcich neprevýši trojnásobok životného minima. V tejto súvislosti treba ešte povedať i to, že vlani sme požiadali ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, aby mesto Prešov poskytlo 50-percentnú dotáciu na výstavbu týchto bytov (na prvú etapu, teda prvých 88 bytov sme tak získali od spomínaného rezortu dotáciu vo výške 28,6 milióna Sk). Rovnako je to aj s druhou etapou. Tentokrát dotácia predstavuje 30,3 mil. Sk, čo je opätovne 50 percent potrebných financií (uplynulý piatok odovzdal štátny tajomník ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Ing. Roman Šipoš v mene svojho šéfa Ing. Istvána Harnu príslušnú zmluvu primátorovi mesta Ing. Jurajovi Kopčákovi).

Poďme však k ďalším kritériám...

- Poskytnúť nájomný byt ďalej môžeme na základe rozhodnutia okresného úradu, odboru životného prostredia, kde rozhodnutie stanovuje povinnosť mestu vykonať nevyhnutné stavebné úpravy z dôvodu, že žiadatelia bytu by mohli byť zlým stavebno-technickým stavom ohrozovaní na živote a zdraví. Samotné rozhodnutie sa vzťahuje na byty nachádzajúce sa na Sabinovskej a Majakovského ulici. Tiež na základe právoplatných rozsudkov súdu vo veci privolenia výpovede z nájmu. Chápe sa tým to, že sú to rozsudky voči tzv. neplatičom, ktorí neuhrádzali nájomné a ani neplatili za služby spojené s bývaním, pričom na základe rozsudku súdu sme povinní, ako vlastník poskytnúť bytovú náhradu. Takýto nájomný byt môžeme poskytnúť aj uchádzačom, ktorí v súčasnosti bývajú v azylovom dome pod Táborom, a záujemcom o byt podľa odporúčania sociálnej a bytovej komisie. Musím tu ale zdôrazniť, že všetci musia spĺňať základnú podmienku, že mesačný príjem neprevýši trojnásobok životného minima.

Takže buďme konkrétni, kto pôjde vlastne bývať do nových bytov v lokalite Stará tehelňa?

- Ako som už povedala, do bytov v lokalite Stará tehelňa pôjdu aj tí, ktorým súd zrušil nájom z dôvodu dlhodobého neplatenia nájomného. V meste máme takýchto užívateľov dosť. Dlžná suma na nájomnom a službách dosahuje od 10 tisíc do 230 tisíc korún. Mesto tento problém dosiaľ nemalo možnosť riešiť, pretože nemalo k dispozícii náhradné byty. Dnes už ich má.

Čo s tými, ktorí opätovne nebudú platiť?

- Narastajúci podiel pohľadávok voči neplatičom nájomného poukazoval na nevyhnutnosť vykonať zásadné úpravy Občianskeho zákonníka, a to najmä v časti dotýkajúcej sa nadmernej ochrany nájomcov. Novelizácia Občianskeho zákonníka priniesla účinnejší postih práve voči tým, ktorí porušujú svoje povinnosti, keď neplatia nájomné.

Ale vráťme sa k tomu, ak nájomca znovu nebude uhrádzať nájomné...

- Musí dôjsť k výpovedi z nájmu bytu. Ak nájomca preukáže, že je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov (dôkazné bremeno spočíva na nájomcovi), má právo už len na náhradné ubytovanie. Ak to nepreukáže, nemá právo na žiadnu bytovú náhradu. Z toho teda vyplýva, že každý nájomca si musí strážiť svoje priority tak, aby neprišiel o strechu nad hlavou.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK