Utorok, 10. december 2019
Meniny má Radúz | zajtra Hilda

Dobrý Festival pritiahol fanúšikov rôznych generácií!

Dobrý Festival zavŕšil svoj štvrtý ročník úspešne pre publikum viacerých generácií.

Stačilo sa rozhliadnuť pri koncertoch IMT Smile, Garyho Moorea, Desmodu, či Iné Kafe. Na svoje si okrem hudobných fanúšikov prišli aj priaznivci divadla, bojových športov, relaxačných cvičení, Zumby, rôznych atrakcií, dobrého jedla i kávy. Veľký záujem bol aj o hranolky zdarma J Čapovaná Šariš desiatka, či tankové pivo ulahodili v sobotňajších horúčavách a nevadili ani počas nedele, kedy pomedzi slnečné lúče padlo niekoľko kvapiek letného dažďa. Práve vtedy hral na pódiu Rádia Prešov Malá Dobrá Hudba Peter Bič, gitarista IMT Smile, so svojim sólovým projektom. Poďme však po poriadku.

Brány areálu na prírodnom kúpalisku Delňa sa otvorili v sobotu 3.júla 2010 o pätnástej hodine. Návštevníci sa s prichádzajúcim večerom hrnuli v stále väčších a väčších húfoch a dávali tušiť, že ich tento rok bude viac ako po minulé ročníky. Osobne by som to tipol na 5 tisíc návštevníkov.

Hudobný program štvrtého ročníka Dobrého Festivalu odštartovala prešovská vokálna skupina Free Voices. Prešovských skupín však bolo v dvojdňovom programe požehnane. Peter Nagy a Indigo, IMT Smile, Heľenine Oči, Chiki Liki Tu-A, Raindown, Groovin´Heads, Zašo, Headline, Každý Svoje. Headlineri boli jasní. Svetoznámy Gary Moore, exkluzívne Iné Kafe, Haydamaky s ich kozáckym rockom, Desmod, či Para.

Veľký záujem však vzbudili aj v stánku Hare Krišna. Ich refrénické „hare krišna hare hare“ sa nieslo aj stanovým mestečkom v nedeľu ráno, keď vstávali prví festivalovci :-)

Highlighty

Z plejády všetkých kapiel či interpretov však Gary Moore so svojim staro-novým bandom priniesol do Prešova deväťdesiat minút hudby, ktorá má svetovú aj historickú hodnotu. V závere odmenil skandujúcich fanúšikov zadumanou Parissiene Walkways, ktorá jasne vyjadruje osobnosť, jemnocit a virtuozitu Garyho Moorea.

Ivana Táslera mohli návštevníci festivalu vidieť na pódiu nielen počas koncertu jeho domovskej kapely IMT Smile, s ktorou odohral program podobný ich jarnému turné 2010: Odysea Dva, ale pridal sa aj k Hrdze, či svojmu kapelovému kolegovi Petrovi Bičovi, ktorý v nedeľu vystúpil so svojim sólovým projektom na „malom“ stagei. V jednej chvíli tak spievali na pódiu hneď štyria hudobníci. Okrem Ivana Táslera a Bička tiež Ivo Bič a Dáška Kostovčík, ktorý sú stálymi členmi Petrovho bočného projektu. Výborný koncert.

Mário Gapa Garbera a jeho povestné funky Groovin´Heads to roztočilo. Museli pridávať a na pódium si Mr. Funk vybral niekoľko tanečníčok rovno z publika so slovami It´s only funk! To už všetci spievali refrénické We got a party!

Už počas rozhovoru mi líder ukrajinských Haydamaky prezradil, že pripravujú dosku s prerábkami známych rockových skladieb, ktoré plánujú obliecť do šatu kozáckeho rocku. Stalo sa. Smells Like Teen Spirit ma odrovnalo, tak ako celkové vystúpenie týchto Ukrajincov. Už pri zvukovej skúške som sa tešil, že to bude veľmi podobné ako vystúpenie ich moldavských kolegov Zdob Shi Zdub, ktorých som videl vo Véčku niekedy v 2003ťom.

Tešil som sa tiež na elektronických šialencov Get Explode. Tancovačka, šarpačka, proste párty ako sa patrí!

Iné Kafe zas napumpovali svoj neopunk do publika tak, že skoro prerazilo zábrany pred pódiom. Vratko a spol. boli skutočným lákadlom pre mladšie publikum, ktoré sa počas hodinovej zvukovky nielenže zbiehalo v čoraz väčšom počte, ale spievalo neprestajne pesničky “kafáčov”. To sa len tak nevidí!

Lasky zo skupiny Para opäť nesklamal svojim stage-divingom!

Z mladých kapiel som stihol vystúpenie kapely Head Line, popravde náhodou. Šiel som okolo stanu Pokec Dobrá Kaviareň, v ktorom hrali v nedeľu podvečer. Začul som z neho úvodné tóny prerábky Rock´n´Roll Queen od The Subways a hneď sa mi vybavil obraz asi šesťdesiattisícového davu z rakúskeho Nova Rocku, na ktorom tento evergreen odohrali v unplugged verzii nemeckí Sportfreunde Stiller. Malo to svoju silu nielen v tom „germánskom“ dave, ale aj v tom mrňavom stane pre niekoľko desiatok ľudí. Zostal som aj na zvyšné skladby, pod ktorými sú chalani autorsky podpísaný a hlásim, že sa páčilo. Oveľa viac ako ich vystúpenie spred asi dvoch rokov.

Z atrakcií som nestihol takmer nič. Zumba bola zábava. Presne tak som si to predstavoval. Ako aj kurz sebaobrany. Pamätáte si ešte na film Karate Kid? Jo, a bodypainting. Vraj každý tretí chlap chcel byť potetovaný ako Rosenberg.

Je zaujímavé sledovať vývoj Dobrého Festivalu, ktorý ešte minulý rok bol skôr regionálnou záležitosťou. Organizátor podujatia Miro Tásler prezradil v jednom z interview, že sa Dobrý Festival stal vyšším regionálnym festivalom. Nemožno nesúhlasiť, ambície však má určite vyššie. Potešujúci je fakt, že okrem svetoznámeho gitaristu Garyho Moorea, sa v Prešove predstavili ďalší zahraniční účinkujúci. Punc medzinárodnosti získal aj vďaka spomínaným Haydamaky. Je zvyklosťou, že sa na slovenských festivaloch objavujú aj české kapely. Tento rok dostala priestor mladá česká kapela Popcorn Drama. Vladimír Merta, ktorý mal byť highlightom folkovej časti festivalu sa pre chorobu nedostavil. Škoda. Uvidíme čo prinesie budúci ročník, no predpokladám, že každým rokom sa bude zvyšovať počet zahraničných účinkujúcich, na ktorých sa oplatí prísť pozrieť aj s tým, že ich meno nebudete poznať. Veď o tom sú predsa festivaly, či nie?

Veľkou devízou podujatia je prostredie, v ktorom sa koná. Zelená pláň, stromy, prírodné kúpalisko. Zrazu tam na jeden víkend vyrastie „áčkový“ stage Dobrá Hudba, ktorý bol tento rok najväčší v celej histórii festivalu, „béčkový“ stage Malá Dobrá Hudba, divadelný stan, tanečný stan, kaviareň, v ktorej hrajú mladé kapely, stánky rôznych neziskoviek, kde sa dá dobre pokecať  , a tiež stan Dobrý Bojovníci.
Hovorí sa, že treba zažiť. Opäť súhlas. Dobrý Festival má svoju atmosféru. Povedal by som, že rodinnú i kamarátsku a to z viacerých dôvodov. Muzikant (ne)Prešovčan tu stretne svojich priateľov muzikantov a Prešovčan – návštevník mnoho svojich priateľov, s ktorými by inak sedel daný víkend, kedy sa festival koná, niekde v meste na terase. Stanové mestečko je výhodou 

text: Edo Kopček

foto: Daniel Lipár
Pavol Višňovský
Barbora Križalkovičová (titulná fotka)

videoreport: Jana Jurčišinová

Kuly (Desmod)
Šarkan (Žena z lesoparku)
Lynch (Heľenine oči)

Video archív nájdete na tv.pis.sk

Súvisiace články
16.7.2010 Haydamaky: „Chceme byť blízko k ľuďom“ 9.7.2010 Gary Moore sa stretol s bratmi Táslerovými 6.7.2010 GALERIA: Dobrý Festival 2010 5.7.2010 Prešovský Dobrý festival dostal výbornú
Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Edo Klena a priatelia
30 rokov po Nežnej spolu s priateľmi hráme a spievame. To je predsa super. Srdečne pozývame na náš koncert. Núdzový východ - Dano Hurtuk, Vlado Šipoš, Janko Višňovský, Dušan Papp. Východ - Tomáš Višňovský, Dano Hurtuk, Janko Višňovský, Dušan Papp. Klenoty - Michal Gál, Miro Sivák, Marcel Kokinčák, Jaro Janek, Marek Šoltýs, Jozef Marcin, Adam Kaščák, Lukáš Valkučák a kamaráti Martin Sejk a Paly Kovaľ, ..
Úspešná športovkyňa v sebe objavila talent pre maľbu
15.novembra bude v Mestskom múzeu a galérii vo Veľkom Šariši vystavovať svoje diela Veľkošarišanka Veronika Očipová (30). Svoj talent pre maľovanie objavila len tohto roku a o pár dní bude mať svoju samostatnú výstavu. Fitnesska a umelkyňa bude vystavovať svoje abstraktné diela i maľby Veľkého Šariša.
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
Verejnosť pozná najkrajšie zábery z Prešovského kraja Fotografická súťaž Choď a foť napísala siedmu kapitolu.
Fotografická súťaž Choď a foť z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska úspešne napísala svoju ďalšiu kapitolu. Do siedmeho ročníka súťaže o najkrajšie zábery z Prešovského kraja bolo prihlásených 431 snímok. Najviac v kategórii Príroda.
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
Dušan Papp otvorene: Hudba k stromku vždy patrila
Prešovská kapela HPdB (High Performance Decibels) v zložení Miloš Humeník, Dušan Papp a Pavol Balčák o sebe hovorí, že hrá garážový jazzrock. Ich jedinečný sound a drive však presahujú žánrové i regionálne hranice.  Vo štvrtok, 5. decembra 2019, zahrajú v prešovskom Stromoradí.
Kráľ valčíka André Rieu mieri na Slovensko! Po boku Johann Strauss Orchestra ponúkne publiku žánrovú všehochuť
Svetová hviezda André Rieu, vychýrený ako „kráľ valčíka“, sa po štyroch rokoch vráti na Slovensko. Inštrumentalista, ktorý sa ročne predstaví pred približne 600 000 divákmi, svojím vystúpením ulahodí nielen milovníkom vážnej hudby. S veľkolepým orchestrom Johanna Straussa sa 10. júna 2020 predstaví na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.