Utorok, 19. november 2019
Meniny má Alžbeta | zajtra Félix

Expedícia Mont Blanc 2000 sa skončila úspešne

Úspešne - výstupom na najvyššiu horu v Európe v piatok 21. júla - skončila sa poznávacia expedícia Mont Blanc 2000, ktorú pripravili Branislav Nižňanský, Ján Kancír a Michal Potoma z katedry geografie a geoekológie Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove pre dovedna 38 účastníkov - súčasných aj bývalých poslucháčov katedry a ich priateľov.

Expedícia začala 17. júla a na Slovensko sa jej účastníci vrátili vo štvrtok 27. júla. Jeden z jedenástich, komu sa podarilo vystúpiť na Mt. Blanc, Juraj Havrila z Vranova nad Topľou, absolvent tejto katedry, informoval, že výprava bola úspešná aj z toho hľadiska, že nikomu sa nič nestalo, všetci sa v plnom zdraví vrátili domov. "Mali sme úžasné šťastie, pretože v deň výstupu panovalo pohľadnicové slnečné počasie, a tak všetci mohli vidieť krásnu panorámu z tejto hory v Savojských Alpách vo Francúzsku," uviedol J. Havrila.

Na vrchol Mt. Blanc vo výške 4807 m vyrazili deň dopredu, počas noci bivakovali v snehu a v teplote temer mínus 20 stupňov v nadmorskej výške 3800 m. Počas dňa a za slnka sa dalo kráčať hore aj v tričku. Podľa J. Havrila nejde o horolezecký výkon, ale skôr o horskú turistiku, keďže ani raz nepotrebovali uplatniť skalolezenie, stačila jednoduchá výstroj, mačky a palice.

Katedra zorganizovala expedíciu na Mt. Blanc po prvýkrát, tohto roku bola úspešná aj jej podobná poznávaco-relaxačná expedícia na vulkanicky činnú horu Etna v Taliansku, a to počas veľkonočných sviatkov. Takéto poidujatia nemajú vedecký charakter, geografi chcú však spoznať zaujímavé miesta. Expedícia Mont Blanc 2000 podľa J. Havrilu vyšla účastníkov lacno, najväčšiu položku tvorili náklady na dopravu autobusom a parkovacie poplatky, ináč šetrili na pohodlí, spali v autobuse alebo v stanoch pri ňom.

Mohlo by Vás zaujímať
3b PHbL: Rytieri z Bardejova nestačili na bojovníkov z Košíc
Fantastický obrat predviedli v siedmom kole Warriors z Košic, ktorí tak v tabuľke zmazali aj poslednú nulu v kolonke prehier.
Prešov Karate Kids - Krajňák a Jalowiczorová valcujú Európu!
Začiatkom tuhých európskych bojov, ktoré čakali na Prešov Karate Kids, bola ťažká medzinárodná súťaž - CROTIA OPEN 2019.
Prešovský kilometer preveril kondičku malých aj veľkých cyklistov
7. ročník Prešovského kilometra bol aj tento rok plný odhodlaných cyklistov všetkých vekových kategórií, no najmä radosti zo športu. Pozrite si podrobné výsledky.
Štvrťfinálové pohárové víťazstvo bolo blízko, ale nekonalo sa
Prvý zápas štvrťfinále Slovenského pohára vo volejbale mužov bol v Prešove dramatický do poslednej lopty. Z dôležitého víťazstva sa po obrate z 0:2 na 3:2 tešil húževnatý súper z Myjavy. Pred novembrovou odvetou (27. 11.) majú hráči VK MIRAD PU Prešov náročnú východiskovú situáciu.
Prešovskí volejbalisti nestačili na Svidník, pred rekordnou domácou kulisou uchmatli len bod
V rámci 8. kola Edymax extraligy mužov hostili volejbalisti VK MIRAD PU Prešov odvekých rivalov z družstva TJ Slávia Svidník. Bezmála 300 fanúšikov športu spod vysokej siete vytvorilo výbornú atmosféru a zároveň sezónny rekord návštevnosti športovej haly na Sekčove.
FK Ekoprim Prešov – jediný zástupca východu vo futsalovej extralige juniorov.
V Novembri začala nová ligová sezóna mládeže a FK Ekoprim Prešov do nej vstúpil v oboch celoslovenských súťažiach U17 aj U20 bravúrne, keď chlapci doposiaľ vyhrali všetky svoje zápasy.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.