Pondelok, 13. júl 2020
Meniny má Margita | zajtra Kamil

Expedícia Mont Blanc 2000 sa skončila úspešne

Úspešne - výstupom na najvyššiu horu v Európe v piatok 21. júla - skončila sa poznávacia expedícia Mont Blanc 2000, ktorú pripravili Branislav Nižňanský, Ján Kancír a Michal Potoma z katedry geografie a geoekológie Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove pre dovedna 38 účastníkov - súčasných aj bývalých poslucháčov katedry a ich priateľov.

Expedícia začala 17. júla a na Slovensko sa jej účastníci vrátili vo štvrtok 27. júla. Jeden z jedenástich, komu sa podarilo vystúpiť na Mt. Blanc, Juraj Havrila z Vranova nad Topľou, absolvent tejto katedry, informoval, že výprava bola úspešná aj z toho hľadiska, že nikomu sa nič nestalo, všetci sa v plnom zdraví vrátili domov. "Mali sme úžasné šťastie, pretože v deň výstupu panovalo pohľadnicové slnečné počasie, a tak všetci mohli vidieť krásnu panorámu z tejto hory v Savojských Alpách vo Francúzsku," uviedol J. Havrila.

Na vrchol Mt. Blanc vo výške 4807 m vyrazili deň dopredu, počas noci bivakovali v snehu a v teplote temer mínus 20 stupňov v nadmorskej výške 3800 m. Počas dňa a za slnka sa dalo kráčať hore aj v tričku. Podľa J. Havrila nejde o horolezecký výkon, ale skôr o horskú turistiku, keďže ani raz nepotrebovali uplatniť skalolezenie, stačila jednoduchá výstroj, mačky a palice.

Katedra zorganizovala expedíciu na Mt. Blanc po prvýkrát, tohto roku bola úspešná aj jej podobná poznávaco-relaxačná expedícia na vulkanicky činnú horu Etna v Taliansku, a to počas veľkonočných sviatkov. Takéto poidujatia nemajú vedecký charakter, geografi chcú však spoznať zaujímavé miesta. Expedícia Mont Blanc 2000 podľa J. Havrilu vyšla účastníkov lacno, najväčšiu položku tvorili náklady na dopravu autobusom a parkovacie poplatky, ináč šetrili na pohodlí, spali v autobuse alebo v stanoch pri ňom.

Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov chce zachrániť mládežnícky futbal
Vedenie mesta Prešov a časť mestských poslancov na spoločnom stretnutí deklarovali zámer pomôcť mládežníckemu futbalu. Po rokovaní sa zhodli, že účinným riešením môže byť odkúpenie väčšinového podielu v obchodnej spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s.
3b PHbL: Senzačným finalistom HOKEJBAL Prešov o.z. !
Prvým finalistom a zároveň zatiaľ najväčším prekvapením ligy sú domáci hráči HOKEJBAL Prešov o.z. , ktorí si aj v semifinále, už v čo najkratšom možnom čase, senzačne poradili s víťazom základnej časti HBC ASSASSINS Prešov a stali sa tak premiérovo prvým finalistom 3b Prešovskej Hokejbalovej ligy 2019/2020.
Úvod Play OFF s obrovským prekvapením!
Počas uplynulého víkendu pokračovala mestská 3b Prešovská Hokejbalová liga prvými zápasmi vyraďovacej časti, keď vo štvrťfinále Play OFF na seba narazilo osem najlepších tímov.
3b PHbL: Do semifinále len papierový favoriti
3b Prešovská Hokejbalová liga pokračovala ďalšími zápasmi vyraďovacej časti Play OFF, kde až na prvé zakopnutie HBC ASSASSINS, zatiaľ všetko pokračuje podľa predpokladov.
Nový ročník SHE začnú hádzanári Tatrana Prešov východniarskym derby proti nováčikovi z Košíc
Prvým súperom Tatrana Prešov v novom extraligovom ročníku bude košický tím HK Košice.
Na Važeckej sa športuje na novom multifunkčnom ihrisku
Na Važeckej ulici v Prešove môžu využívať malí aj veľkí športovci nové multifunkčné ihrisko. Zahrajú si tu rôzne druhy športov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.