Piatok, 27. november 2020
Meniny má Milan | zajtra Henrieta

FHE: Perversity

Jedna z najúspešnejších prešovských metalových skupín je Perversity. Za 15 rokov sa v nej premlelo rovných 20 hudobníkov, jediným členom, ktorý vydržal od začiatku do konca je Jozef Košč.

Kapelu založil v októbri 1995 Jozef Košč spolu so spevákom (v tom čase aj basgitaristom) Martinom Marinčákom. V prvej zostave bubnoval Dano Doroš a na basgitaru začal hrať Ján Dudla (neskorší gitarista, keď ho vystriedal Henrich Kovaľ). V súčasnosti hrá v Perversity okrem Košča Juraj Handzuš (spev, od roku 2003), Martin Horgoš (bicie, 2004), Slavomír Kovaľ (basgitara, 2007) a Marián Petrík (gitara, 2009). Poslední dvaja menovaní sa však v okruhu Perversity pohybovali od počiatku.

Najdôležitejšie albumy skupiny nahrali Marek Stašák (bicie), Dano Kochaník (gitara) a Martin Kukoľ (basgitara). V Perversity sa ešte v priebehu 15 rokov objavili Rado Majerčík, Erich Gotz, Erik Mihelič, Rado Priputen, Dano Franko, Peter Sabo, Peter Stančák a Robo Vanya. S kapelou hosťoval klávesák Jozef Helméczy

“Debutový koncert bol odohraný 17. 1. 1996 a hudba bola vtedy zmesou tancujúceho death-grindu, ” hovorí J. Košč. V marci 1996 sa v rámci Rockovej ligy odohral v prešovskom PKO pamätný koncert, na ktorom hrali okrem Perversity známe formácie Insepultus, Melancholy Pessimism, Scabbard a Suggestor. Kapela sa rozbiehala, v štúdiu DJZ nahrala debutové demo The Embarrassed. Demo má 6 piesní, trvá asi 22 minút a kapele sa ním podarilo stať sa známou v undergroundovej metalovej komunite. “Do obehu sa dostalo okolo 250 kaziet, nadviazali sa potrebné kontakty a nabrali nové dôležité skúsenosti, ”spomína Jozef Košč. Perversity hrali ďalej, absolvovali niekoľko festivalov, no v kapele došlo k niekoľkým personálnym zmenám. Stabilizácia nastala v roku 1999, kedy Perversity natočili úspešné demo Personal. Išlo o profesionálnu 27-minútovú nahrávku natočenú v štúdiu Perina, s kvalitným zvukom, profi obalom a slušnou distribúciou na Slovensku i v ďalších krajinách. Kapela prežíva i koncertný boom.

Obidve demá vyšli potom v roku 2006 vlastným nákladom na remastrovanom CD. Prvý regulárny album In The Garment Of Lust vydal v roku 2003 francúzsky label PQR. Zabezpečil mu celosvetovú distribúciu. Koncertne sa však Perversity objavovali hlavne doma, zahrali si však aj v ČR a Rakúsku. Vydavateľstvo neskôr skrachovalo, a tak následujúci počin Words Like Poison (2004) vyšiel u slovenského vydavateľa Foresick. Pre Perversity to znamenalo najmä nárast koncertov. Zahrali si s viacerými zvučnými menami tohto žánru (Suffocation, Vital Remains, Decapitated...). V roku 2008 vyšlo v českom vydavateľstve Grodhans cédečko Beyond The Reach Of Heaven. Perveristy stále pokračujú v línii pure death-metalu, Košč považuje tento album za najlepší po hudobnej, zvukovej i textovej stránke. V textoch, ktoré píše spevák Juraj, prevláda lyrika čerpajúca z temných ľudských stránok a duchovna. Kapela stále tvorí v angličtine. Perversity pripravujú novinku Ablaze (na budúci rok).

Foto: archív autora

Z bibliografie: Jubileum stálice: Perversity oslavujú pätnástku: http://korzar.sme.sk/c/5562577/jubileum-metalovej-stalice-perversity-oslavuju-patnastku.html

Web: http://www.perversityband.com/

Perversity

Perversity
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
2-izb. byty v novostavbe

Ponúkame na predaj 2-izb. byty s terasou a malou záhradkou, alebo balkónom v rozostavanom bytovom dome na Novej Dúbrave neďaleko centra Prešova. Byty s modernou dispozíciou majú 53/60m2 s južnou orientáciou.

0949772893 | | cena: 116.958,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.