Nedeľa, 26. jún 2022
Meniny má Adriana | zajtra Ladislav, Ladislava

Máme byť na čo hrdí

Pohľad na týždeň, ktorý je za nami ponúka neobvyklý obraz. Do Prešova sa zbehli udalosti so záberom celoslovenským, ale aj svetovým. V našom meste sa konali celoštátne oslavy Dňa armády SR za účasti predsedu vlády, ministra obrany a náčelníka generálneho štábu Armády Slovenskej republiky.

Oslavy, cez ktoré bola ocenená práca najdôveryhodnejšej inštitúcie v našej krajine. Práca generality, dôstojníkov, práporčíkov, poddôstojníkov, civilných zamestnancov i vojakov, ktorí sa rozhodli slúžiť vlasti. Slávnostný nástup, prejavy i slávnostný pochod a prehliadka techniky mali za cieľ demonštrovať vzťah k tej zložke našej spoločnosti, bez ktorej si nevieme predstaviť jej fungovanie. V čase, keď sa nič nedeje možno vnímame armádu bez hlbšieho uvedomenia si jej dôležitosti. V krízových situáciách sa na ňu s nádejou obraciame. Nie len v čase vojny, alebo lokálnych konfliktov, ale aj vtedy, keď si s nami zahrá príroda. Armáda sa pre každú časť našej spoločnosti ukazuje ako spoľahlivý partner. Preto, aj keď je už po jej sviatku, dovoľte v mene nás všetkých poďakovať za všetko, čo pre nás robí a zaželať jej príslušníkom zdravie, spoľahlivé zázemie v rodinách i prostredí, kde sa nachádzajú a veľa úspechov v neľahkej práci. Dovoľte zaželať aj to, aby v súčasných pohnutých časoch, ktoré sú dôsledkom nedávnych udalostí v USA zastala miesto, ktoré prináleží armáde krajiny ležiacej v srdci Európy. Aby sme na ňu boli hrdí rovnako, ako sme hrdí na slovenských dobrovoľníkov z roku 1848.

Srdečnosť, pohostinnosť, ústretovosť...

V piatok sa v Prešove začali tenisové súboje o Davis cup medzi reprezentáciou Slovenska a Čile. Istotne žiadnemu milovníkovi športu nie je potrebné vysvetľovať o akú súťaž ide a ako ďaleko sa dostanú informácie o výsledkoch zápasu, ale aj o mieste konania súboja. Dôležitosť podujatia snáď najlepšie dokumentuje fakt, že sa ho zúčastnili najvyšší štátni predstavitelia, prezident republiky Rudolf Schuster, predseda NR SR Jozef Migaš i predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Okrem svetoznámych aktérov zápasu v našom meste pobudli aj významní predstavitelia svetového i slovenského tenisu. Priznám sa, že som pri ich hodnotení podmienok, ktoré sme v meste vytvorili, pri hodnotení prostredia, ktoré mesto poskytuje i pri hodnotení atmosféry, ktorú tu všetci našli, myslel na všetkých Prešovčanov. Úprimne som si želal, aby počuli všetko, čo bolo pri rôznych príležitostiach povedané. Nie len preto, aby mali dobrý pocit, ale hlavne preto, aby si ešte lepšie uvedomili, kde žijú, aby vzrástol lokal- patriotizmus nás všetkých a aby sme boli na svoje mesto hrdí. Máme na čo byť hrdí. V príhovoroch boli osobitne hodnotení ľudia v meste. Ich srdečnosť, pohostinnosť, ústretovosť a schopnosť vždy pomôcť. Som presvedčený o tom, že nešlo o zdvorilostnú frázu, ale o úprimné vyznanie pocitov návštevníkov, ktorí po prvýkrát v živote dýchali slovenský vzduch. Vďaka Prešovčanom sa im na Slovensku dýchalo dobre.

Z času na čas je možno vhodné vracať sa k starým témam. Teraz je vhodná chvíľa pripomenúť množstvo výhrad voči tomu, že sme sa pred rokmi pustili do obnovy centra mesta. Porozmýšľajme spolu, či by bolo možné Prešov zviditeľňovať s rozbitým centrom, neupravenými cestami a chodníkmi, ošarpanými fasádami, nefungujúcim osvetlením, bez slušného hotela a rôznych služieb, centrum pod pavučinou drôtov a s poruchovými sieťami.

Práve udalosti ostatných dní v meste vytvorili priestor pre početnejšie priame stretnutia a výmeny názorov s občanmi. Často mám zo spomenutých rozhovorov, ale aj z listov, či telefonátov pocit, že ľudia cítia potrebu zvýrazňovať mi, že nie všetko v meste je v poriadku. V presvedčení, že ja si myslím opak. Známy český politik by povedal, že ide o "hluboké nedorozumění". Skutočne si nemyslím, že v Prešove je všetko v poriadku. Vedel by som na počkanie vymenovať všetky problémové priestory, všetky miesta s ktorými nie som sám spokojný. Trúfam si dokonca povedať, že by som vedel vypočítať rozbité chodníky a cesty, nefungujúce verejné osvetlenie, neupravené zelené plochy, neorezané a zanedbané stromy, miesta, kde je potrebné priviesť pitnú vodu, alebo vybudovať kanalizáciu, časti mesta, v ktorých vietor roznáša papiere a igelitové vrecúška i miesta znečistené štvornohými "obyvateľmi" Prešova. Poznanie problémov je však len prvým predpokladom pre vysporiadanie sa s nimi.

Dôraz na priority

Keď prirovnávam mesto k rodine, mám vždy na mysli skutočnosť, že aj v domácnosti obyčajne vieme, že už by bolo na čase vymeniť okná, natrieť radiátory, čosi urobiť s podlahou, alebo kúpelňou, vymeniť chladničku, auto, či pračku. Keď toto všetko doplníme o kabát pre syna, topánky pre dcéru, spoločenské šaty pre manželku, inkaso, stravu a náklady na cestovné pre deti do školy, mohla by sa nám zatočiť hlava. To sa ale nesmie stať. Preto, že by sme si tým nepomohli, ale aj preto, že by sme stratili pred príslušníkmi rodiny tvár. Riešením je, že o prioritách rozhodne s vedomím zodpovednosti hlava rodiny, alebo v lepšom prípade zasadne rodinná rada. Začne sa počítať a po dohode príde rodinné spoločenstvo k záveru, že okná počkajú, kabát nemusí byť, manželka upraví šaty tak, aby ešte sezónu vydržali a auto vezme do parády tatko s kamarátom, ale nikto nebude hladný, budeme mať v byte teplo a nikto na nás neuvalí exekúciu. So závermi istotne nie sú všetci spokojní, rozumnejší však uznajú, že inak to nešlo. Ak niekto neakceptuje možnosti, môže sa vybíjať na kritike, hneve, odsudzovaní toho, kto dal bodku za rozhodovaním. Nič mu to ale nepomôže. "Dze nit, ani šmertka nebere".

V meste je "rodinnou radou" mestská rada a mestské zastupiteľstvo. Menší, poradný orgán, hlasovaním odporúča, druhý, zákonodarný orgán, hlasovaním schvaľuje, čo, kedy a v akom rozsahu. A ak sa primátor s prioritami odsúhlasenými MsZ nestotožní, môže ich vrátiť na opätovné prerokovanie. Takýto prípad sme zatiaľ v Prešove nezaznamenali i preto, že sme boli schopní dohodnúť sa. Samozrejme, s vedomím, že nie všetko sa bude každému páčiť. Ale... Opäť platí to, čo v prípade rozhodovania rodinnou radou. Nikto nezabráni tomu, aby sa ktosi cítil ukrivdený. Keď "taťko" v rodine nekradne, musia sa všetci zmestiť do kože. Ani v meste nevieme robiť zázraky. Usilujeme sa byť spravodliví v rozhodovaní. Ak sa nám to nedarí, nie je to preto, že kohosi uprednostňujeme.

Uznania, ktoré sa Prešovu dostali v uplynulých dňoch, neboli zadarmo. Sú záväzkom pre nás všetkých pokračovať nie v populistickej, ale rozumnej správe vecí verejných v našom meste.

Ing. Juraj Kopčák, primátor mesta

Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov zverejňuje obchodnú verejnú súťaž na dlhodobý nájom tenisových kurtov, ul. Nábrežná
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK