Nedeľa, 08. december 2019
Meniny má Marína | zajtra Izabela

Najviac škôl v kraji je pre ARO naďalej zatvorených vo Vranovskom okrese

Pre zvýšenú chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) je najviac školských zariadení na území Prešovského kraja naďalej zatvorených v okrese Vranov nad Topľou.

K vyše dvom desiatkam škôl, ktoré prerušili vo vranovskom regióne vyučovací proces, pribudli v týchto dňoch ďalšie. Regionálni hygienici tvrdia, že toto opatrenie by malo mať v krátkom období pozitívny dosah na stabilizáciu epidemiologickej situácie.

Niekoľko škôl v okrese sa chystá v týchto dňoch po chrípkových prázdninách opätovne otvoriť svoje brány. Zákaz návštev na lôžkových oddeleniach vranovskej nemocnice však zostáva pre zvýšenú chorobnosť naďalej v platnosti.

"Chorobnosť na ARO a chrípke podobné ochorenia (CHPO) sa začala zvyšovať v tomto roku vo 4. kalendárnom týždni. V 5. týždni došlo následne takmer k dvojnásobnému zvýšeniu a absolútne zvýšenie chorobnosti trvalo aj v ďalšom týždni", informovala TASR vranovská regionálna hygienička Valéria Sládeková.

Ako dodala, od 12. januára tohto roka prerušilo vyučovanie na území okresu 59 školských zariadení, čo je viac ako 50 percent z celkového počtu materských, základných a stredných škôl. "Z toho v dňoch od 7. do 15. februára je to 26 škôl. Ide o 13 ZŠ, 11 MŠ a dve SŠ", konkretizovala Sládeková s tým, že chorobnosť detí v rámci uzavretých vzdelávacích inštitúcií dosiahla 30 až 69 percent.

K školám, ktoré v týchto dňoch prerušili vyučovanie, patrí aj ZŠ a MŠ v obci Sečovská Polianka, kde sa chorobnosť detí pohybuje asi na úrovni 30 percent. Vnútorné priestory, pomôcky a hračky detí dnes podrobujú dezinfekcii. Škôlkarom pre chrípkové prázdniny presunuli karneval z tohto týždňa na utorok 22. februára.

Podľa Sládekovej slov sa zatvorenie škôl postupne podpíše pod stabilizáciu epidemiologickej situácie na území okresu. "Z môjho pohľadu to vyzerá tak, že na základe prerušenia vyučovacieho procesu k nárastu chorobnosti dochádzať nebude. Absolútny počet ochorení na ARO je približne na rovnakej úrovni ako za posledné dva týždne, zvýšenie evidujeme na CHPO", povedala regionálna hygienička.

Počet potvrdených prípadov chrípky typu A(H1N1) zatiaľ zaznamenali hygienici v rámci okresu u viacerých ľudí. "Od začiatku roka máme potvrdených osem prípadov pandemického vírusu takzvanej prasacej chrípky", podotkla Sládeková.

Zároveň dodala, že pre zvýšenú chorobnosť na ARO a CHPO nie sú povolené na lôžkových oddeleniach vranovskej nemocnice návštevy hospitalizovaných pacientov. "Toto nariadenie je v platnosti od 11. februára až do odvolania", uzavrela Sládeková.

Podľa poslednej hygienicko-epidemiologickej správy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove sa v priebehu minulého týždňa nevyučovalo v 81 školských zariadeniach v 11 okresoch Prešovského kraja. Vo viacerých zatvorených školách sa však v týchto dňoch opätovne začalo vyučovanie. Podľa prešovskej regionálnej hygieničky Aleny Ľaľovej sa to týka napríklad dvoch MŠ, šiestich ZŠ a troch SŠ v okrese Prešov.

Mohlo by Vás zaujímať
A svetlo bolo ako vo dne
Výstava fotografií v Univerzitnej knižnici PU venovaná 75. výročiu bombardovania Prešova Červenou armádou.
Nadaní oboznámili vysokoškolákov s tajomstvami svojho vzdelávania
V novembri sa na pôde Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove uskutočnilo zaujímavé stretnutie nadaných detí s vysokoškolákmi.
Veľký úspech žiakov ZŠ Važecká v celoslovenskej súťaži November 89 a MY
Žiaci ZŠ Važeckej v Prešove si pripomenuli 30. výročie Nežnej revolúcie kreatívne. V celoslovenskej súťaži November 89 a MY nazbierali skvelé úspechy.
Deň študentstva sa na Prešovskej univerzite niesol v znamení ocenení a spomienkového stretnutia pri soche slobody
Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a 30. výročia Nežnej revolúcie odovzdal rektor Prešovskej univerzity v Prešove (PU) Peter Kónya podpredsedom akademických senátov za študentskú časť Bronzovú medailu. Medaila je symbolickým vyjadrením úcty všetkým študentom, ktorí boli dôležitými aktérmi veľkého prevratu v novembri 1989.
Poznáme Talenty 2019
ABC - Centrum voľného času v Prešove odmeňovalo talentované deti z prešovských základných škôl, osemročných gymnázií a pedagógov za šk. rok 2018/2019. V Prešove sme tak spoznali najväčšie talenty roka 2019.
Kúzlo Vianoc na Pedagogickej fakulte PU
Dňa 05.12.2019 sa na Pedagogickej fakulte (PF) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) uskutočnili tradičné vianočné podujatia s viacerými sprievodnými aktivitami.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.