Štvrtok, 17. október 2019
Meniny má Hedviga | zajtra Lukáš

Najviac škôl v kraji je pre ARO naďalej zatvorených vo Vranovskom okrese

Pre zvýšenú chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) je najviac školských zariadení na území Prešovského kraja naďalej zatvorených v okrese Vranov nad Topľou.

K vyše dvom desiatkam škôl, ktoré prerušili vo vranovskom regióne vyučovací proces, pribudli v týchto dňoch ďalšie. Regionálni hygienici tvrdia, že toto opatrenie by malo mať v krátkom období pozitívny dosah na stabilizáciu epidemiologickej situácie.

Niekoľko škôl v okrese sa chystá v týchto dňoch po chrípkových prázdninách opätovne otvoriť svoje brány. Zákaz návštev na lôžkových oddeleniach vranovskej nemocnice však zostáva pre zvýšenú chorobnosť naďalej v platnosti.

"Chorobnosť na ARO a chrípke podobné ochorenia (CHPO) sa začala zvyšovať v tomto roku vo 4. kalendárnom týždni. V 5. týždni došlo následne takmer k dvojnásobnému zvýšeniu a absolútne zvýšenie chorobnosti trvalo aj v ďalšom týždni", informovala TASR vranovská regionálna hygienička Valéria Sládeková.

Ako dodala, od 12. januára tohto roka prerušilo vyučovanie na území okresu 59 školských zariadení, čo je viac ako 50 percent z celkového počtu materských, základných a stredných škôl. "Z toho v dňoch od 7. do 15. februára je to 26 škôl. Ide o 13 ZŠ, 11 MŠ a dve SŠ", konkretizovala Sládeková s tým, že chorobnosť detí v rámci uzavretých vzdelávacích inštitúcií dosiahla 30 až 69 percent.

K školám, ktoré v týchto dňoch prerušili vyučovanie, patrí aj ZŠ a MŠ v obci Sečovská Polianka, kde sa chorobnosť detí pohybuje asi na úrovni 30 percent. Vnútorné priestory, pomôcky a hračky detí dnes podrobujú dezinfekcii. Škôlkarom pre chrípkové prázdniny presunuli karneval z tohto týždňa na utorok 22. februára.

Podľa Sládekovej slov sa zatvorenie škôl postupne podpíše pod stabilizáciu epidemiologickej situácie na území okresu. "Z môjho pohľadu to vyzerá tak, že na základe prerušenia vyučovacieho procesu k nárastu chorobnosti dochádzať nebude. Absolútny počet ochorení na ARO je približne na rovnakej úrovni ako za posledné dva týždne, zvýšenie evidujeme na CHPO", povedala regionálna hygienička.

Počet potvrdených prípadov chrípky typu A(H1N1) zatiaľ zaznamenali hygienici v rámci okresu u viacerých ľudí. "Od začiatku roka máme potvrdených osem prípadov pandemického vírusu takzvanej prasacej chrípky", podotkla Sládeková.

Zároveň dodala, že pre zvýšenú chorobnosť na ARO a CHPO nie sú povolené na lôžkových oddeleniach vranovskej nemocnice návštevy hospitalizovaných pacientov. "Toto nariadenie je v platnosti od 11. februára až do odvolania", uzavrela Sládeková.

Podľa poslednej hygienicko-epidemiologickej správy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove sa v priebehu minulého týždňa nevyučovalo v 81 školských zariadeniach v 11 okresoch Prešovského kraja. Vo viacerých zatvorených školách sa však v týchto dňoch opätovne začalo vyučovanie. Podľa prešovskej regionálnej hygieničky Aleny Ľaľovej sa to týka napríklad dvoch MŠ, šiestich ZŠ a troch SŠ v okrese Prešov.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovská univerzita ako jediná na Slovensku spustila výučbu rómskeho jazyka
Prešovská univerzita v Prešove (PU) v tomto akademickom roku otvorila nový študijný program rómsky jazyk a literatúra. Jeho cieľom je pripraviť kvalifikovaných učiteľov a pokryť stále sa zvyšujúce potreby vzdelávacieho procesu rómskej národnostnej menšiny. Na danom programe aktuálne študuje 9 študentov.
Prešovská univerzita otvorila nový akademický rok inauguráciou rektora
Prešovská univerzita v Prešove (PU) vstúpila do 23. akademického roka. Podujatie sa nieslo v znamení slávnostnej inaugurácie vedenia univerzity a novozvolených dekanov, ako aj ocenenia tvorivých pracovníkov a študentov.
Populárny „Gapa“ to medzi nadanými roztočil!
Jeden z najrenomovanejších slovenských saxofonistov „Gapa“ Garbera predviedol hudobné majstrovstvo v prešovskom Klube nadaných detí.
YouTuber MOON spôsobil v KND-čku eufóriu
Silné emócie a euforické stavy prežili deti z prešovského Klubu nadaných detí . Hviezdu kanálu YouTube mohli vidieť, zažiť a počuť naživo. Medzi svojich talentovaných fanúšikov prišiel aj s ochrankou. MOON prezradil čosi o sebe, o žiackych rokoch i o svojej závratnej kariére. Aj v jeho prípade platí, že začiatky boli veľmi ťažké.
Riaditelia škôl budú rokovať aj v Prešove
Už 12. ročník odbornej konferencie pre riaditeľov škôl a ich zástupcov s názvom ŠKOLA 2019/2020 sa bude tento rok konať 22. októbra 2019 v Prešove.
Ak neobsadíte miesta v prvých radoch, obsadia ich neonacisti.
Andrej Bán na diskusii so študentmi gymnázia jasne pomenoval náš najväčší problém
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.