Pondelok, 14. október 2019
Meniny má Boris | zajtra Terézia

V areáli nemocnice protestovali desiatky lekárov a zdravotníkov

Desiatky lekárov z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, ku ktorým sa pridali aj ďalší zdravotnícki pracovníci, sa dnes popoludní zúčastnili na protestnom zhromaždení pred budovou chirurgického monobloku.

(foto: TASR)

Akciu zorganizovalo Lekárske odborové združenie (LOZ) v Prešove v rámci Dňa protestu lekárov, ktorý na dnešný deň vyhlásila Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ).

Predseda LOZ Michal Polician konštatoval, že dnes sa zišli preto, aby vyjadrili nespokojnosť so súčasným stavom slovenského zdravotníctva. Na zhromaždení prečítal päť požiadaviek LOZ, ktoré zašlú kompetentným orgánom.

"Cieľom tohto protestného zhromaždenia bolo upozorniť na situáciu, ktorá momentálne v slovenskom zdravotníctve pretrváva a nerieši sa. Požiadavky lekárov LOZ budeme adresovať vláde, Národnej rade SR a ministrom", uviedol Polician.

Lekári žiadajú uplatňovanie Zákonníka práce a vyhlášky, ktorá sa týka minimálneho materiálneho a personálneho zabezpečenia v zdravotníckych zariadeniach. Rovnako chcú, aby sa prehodnotila oprávnenosť zisku súkromných zdravotných poisťovní a návrhy ich zmlúv vo vzťahu k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Tie by sa, podľa Policiana, mali upraviť, aby neboli pre zariadenia likvidačné a pacientom by tak mohla byť poskytnutá starostlivosť, aká im právom patrí.

LOZ žiada zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, minimálne do doby splnenia ich požiadaviek a širokú diskusiu s profesnými a odborovými organizáciami.

"Po ďalšie žiadame úpravu platových taríf, t. j. základných platov tak, aby v roku 2013 dosiahli trojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok", uviedol Polician s tým, že toto navýšenie by sa malo upraviť zákonom. Rovnako od kompetentných požadujú, aby sa predložil návrh na riešenie stabilizácie stavu lekárov na Slovensku.

K zhromaždeným sa prihovoril aj viceprezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Mikuláš Buzgó, ktorý podporil požiadavky lekárov. Konštatoval, že zdravotníctvo je nedofinancované a neprehľadne manažované a treba s tým konečne niečo zásadné urobiť.

"Priali by sme si, aby bol vypočutý hlas zdravotníkov, ale i pacientov, teda ich názor na to, ako by malo zdravotníctvo u nás vyzerať a aké funkcie by malo plniť", dodal Buzgó.

Protestné zhromaždenie pred budovou nemocnice trvalo dnes približne 15 minút. Polician spresnil, že čas jeho konania zvolili cez obedňajšiu prestávku, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia ani života pacientov.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Prešovské Trhy
Fotoreport Z Prešovských Trhov, presne zo 14.09.2019. Trhy pokračujú aj dnes!
FOTO: Za Slušné Slovensko
Je to 19 mesiacov po vražde. No my nesmieme zabudnúť. Fotoreport z akcie.
Sto rokov odvážnej Prešovčanky
Medzi storočných oslávencov sa v tomto roku zaradila aj pani Alžbeta Vjaterová. Prešovčanka počas svojho života prekonávala množstvo prekážok, no vždy bola pre svoju rodinu vzorom odvahy a pevného charakteru.
Podozrenie na podvody pri DPH
Predbežná škoda vo výške takmer 2 mil. eur, podozrenie z neoprávneného odpočítavania dane z pridanej hodnoty a zaistenie viacerých účtovných dokladov. To je výsledok ostatného zásahu Kriminálneho úradu finančnej správy vo viacerých bratislavských spoločnostiach.
Konať dobro a pomáhať nie je prežitok ani v Prešove
Prešovské dobrovoľnícke centrum, o.z. už po 12-ty raz spojilo mimovládne neziskové organizácie, školy, CVČ a ďalšie subjekty v Prešovskom kraji s dobrovoľníkmi. Tí počas septembra venovali svoj čas, energiu i schopnosti na to, aby sa v rôznych mestách a obciach mohli uskutočniť zaujímavé podujatia pre dobrú vec.
Máte po štyridsiatke a cítite sa ako starší človek?
V roku 1990 vyhlásila Organizácia Spojených národov 1. október za Medzinárodný deň starších ľudí. Správy o demografickom vývoji neľútostne konštatujú, že populácia starne a to prináša hospodárske a sociálne výzvy počínajúc pracovným trhom až po zdravotnú starostlivosť a služby.
Pre septembrové daňové povinnosti sa predlžujú úradné hodiny na call centre
Koniec septembra nie je len termínom na podanie odloženého daňového priznania k dani z príjmov, ale rovnako aj posledným termínom na vyžiadanie si vrátenia dane zo zahraničia (iných členských štátov EÚ). Call centrum finančnej správy bude preto daňovníkom k dispozícii počas predĺžených úradných hodín.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.