Piatok, 21. február 2020
Meniny má Eleonóra | zajtra Etela

V areáli nemocnice protestovali desiatky lekárov a zdravotníkov

Desiatky lekárov z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, ku ktorým sa pridali aj ďalší zdravotnícki pracovníci, sa dnes popoludní zúčastnili na protestnom zhromaždení pred budovou chirurgického monobloku.

(foto: TASR)

Akciu zorganizovalo Lekárske odborové združenie (LOZ) v Prešove v rámci Dňa protestu lekárov, ktorý na dnešný deň vyhlásila Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ).

Predseda LOZ Michal Polician konštatoval, že dnes sa zišli preto, aby vyjadrili nespokojnosť so súčasným stavom slovenského zdravotníctva. Na zhromaždení prečítal päť požiadaviek LOZ, ktoré zašlú kompetentným orgánom.

"Cieľom tohto protestného zhromaždenia bolo upozorniť na situáciu, ktorá momentálne v slovenskom zdravotníctve pretrváva a nerieši sa. Požiadavky lekárov LOZ budeme adresovať vláde, Národnej rade SR a ministrom", uviedol Polician.

Lekári žiadajú uplatňovanie Zákonníka práce a vyhlášky, ktorá sa týka minimálneho materiálneho a personálneho zabezpečenia v zdravotníckych zariadeniach. Rovnako chcú, aby sa prehodnotila oprávnenosť zisku súkromných zdravotných poisťovní a návrhy ich zmlúv vo vzťahu k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Tie by sa, podľa Policiana, mali upraviť, aby neboli pre zariadenia likvidačné a pacientom by tak mohla byť poskytnutá starostlivosť, aká im právom patrí.

LOZ žiada zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, minimálne do doby splnenia ich požiadaviek a širokú diskusiu s profesnými a odborovými organizáciami.

"Po ďalšie žiadame úpravu platových taríf, t. j. základných platov tak, aby v roku 2013 dosiahli trojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok", uviedol Polician s tým, že toto navýšenie by sa malo upraviť zákonom. Rovnako od kompetentných požadujú, aby sa predložil návrh na riešenie stabilizácie stavu lekárov na Slovensku.

K zhromaždeným sa prihovoril aj viceprezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Mikuláš Buzgó, ktorý podporil požiadavky lekárov. Konštatoval, že zdravotníctvo je nedofinancované a neprehľadne manažované a treba s tým konečne niečo zásadné urobiť.

"Priali by sme si, aby bol vypočutý hlas zdravotníkov, ale i pacientov, teda ich názor na to, ako by malo zdravotníctvo u nás vyzerať a aké funkcie by malo plniť", dodal Buzgó.

Protestné zhromaždenie pred budovou nemocnice trvalo dnes približne 15 minút. Polician spresnil, že čas jeho konania zvolili cez obedňajšiu prestávku, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia ani života pacientov.

Mohlo by Vás zaujímať
Tajomstvo dlhovekosti podľa 101-ročnej oslávenkyne
V týchto dňoch oslávila krásne 101. narodeniny Prešovčanka Irena Hajduková. Večne usmiata a dobre naladená oslávenkyňa vás hneď pri podaní ruky nakazí dobrou náladou, úsmevom a obrovskou chuťou do života.
Príďte si po Dobrú radu počas NTM 2020 v Prešove
V dňoch 10. - 16. februára 2020 sa na Slovensku uskutoční Národný týždeň manželstva. Prešovčanom už po šiesty raz ponúkne množstvo aktivít, zliav, ale i odborné poradenstvo pre manželov.
FOTO: Chris Ellys v Poetike
Prešovský umelec sa zastavil v Poetike na koncert a PIS bol pri tom!
FOTO: Viki Olejárová na Stromoradí!
Vrámci Slovenskej Krčmy sa viki zastavila v piatok na Stromoradí a PIS si to nenechal ujsť.
Kontroly používania eKasy budú pokračovať
Systém eKasa funguje korektne. Od januára 2020 beží v ostrej prevádzke. Napriek viacerým varovaniam kontroly finančnej správy odhalili podnikateľov, ktorí sa ho snažili obísť. O výsledkoch kontrolnej činnosti a celkovom fungovaní systému informovala prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová a generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Ladislav Hanniker na spoločnom brífingu.
Štatistický úrad zisťuje údaje o príjmoch slovenských domácností
Štatistický úrad Slovenskej republiky v týchto dňoch zisťuje údaje o príjmoch a životných podmienkach domácností.
Nezabudnite požiadať zamestnávateľa o zúčtovanie dane
Zamestnanec, ktorý mal v roku 2019 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, môže najneskôr do 17. februára 2020 písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Nebude tak potom musieť sám podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A v termíne do 31.03.2020, ak jeho zdaniteľné príjmy za rok 2019 presiahli sumu 1 968,68 eur.
Inzercia
Reality: Ponúkam
Reality: Ponúkam
V centre Prešova budova na predaj - výhodná investícia

V centre PO, ul. Jarková ponúkame na predaj 3 podl. budovu s úžit. plochou cca 330 m2 /príz. komerčné priestory, 1. a 2. posch. 3. izbové byty s loggiou, všetko samostatne merače/ s pozemkom. Prístup pre autá možný aj z. ul. Baštová. Cena 1000, - Eur/m2.

0903670564 | | cena: 1.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.