Pondelok, 14. október 2019
Meniny má Boris | zajtra Terézia

Počet ochorení na TBC na Slovensku dlhodobo klesá

Počet ochorení na tuberkulózu (TBC) na Slovensku dlhodobo klesá. V minulom roku sa na toto ochorenie liečilo 443 ľudí, z toho bolo viac ako 370 nových prípadov.

Situácia je stabilizovaná, intencia ochorenia je 8,17 prípadov na 100.000 obyvateľov, avšak stále sú rizikové skupiny obyvateľstva. Zaznamenávame presun zo starších vekových kategórií do mladších, TBC viac postihuje osoby v produktívnom veku“, objasnil expert Svetovej zdravotníckej organizácie (World Health Organization - WHO) pre tuberkulózu Ivan Solovič.

Podľa neho je to tým, že ľudia podceňujú prvotné príznaky ochorenia, ako je kašeľ, zvýšená teplota, slabosť, nočné potenie a pripisujú to vyčerpaniu. „Každý kašeľ, ktorý trvá viac ako tri týždne by mal byť vyšetrený odborným špecialistom pre tuberkulózu a pľúcne choroby“, odporúča Solovič.

V minulom roku došlo k zmene v porovnaní krajov, naďalej je najviac ochorení v Prešovskom a Košickom kraji, na tretie miesto sa dostal Bratislavský kraj. Dohromady tu zaznamenali 48 prípadov TBC. „Hlavné mestá majú vysoký výskyt asociálnych spoluobyvateľov, združujú sa tam rôzne skupiny bezdomovcov, prichádzajú ľudia na týždňové práce z biednejších regiónov“, zdôvodnil Solovič.

Nie je to však len prípad Slovenska, takýto trend je vo viacerých hlavných mestách v Európe. V Londýne je intencia výskytu TBC okolo 70 prípadov na 100.000 obyvateľov. „Všetky hlavné mestá v rámci Európskej únie majú relatívne najväčší výskyt TBC, v Londýne či v Paríži majú v súčasnosti veľmi vážny problém s TBC, dokonca sa hovorí o epidémii“, doplnil. Podľa neho je to problém migrantov, viac ako 25 percent prípadov výskytu TBC v európskych krajinách tvoria ľudia nenarodení v danej krajine.

Mohlo by Vás zaujímať
Ako zachrániť život
Prešovskí mestskí policajti si v priestoroch mestského úradu na Jarkovej ulici precvičili svoje zručnosti a znalosti týkajúce sa poskytovania prvej pomoci. Všetky dôležité zásady, týkajúce sa toho "Ako zachrániť život" im prišli v utorok 24.9.2019 názorne predviesť zdravotníci z operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.