Piatok, 15. november 2019
Meniny má Leopold | zajtra Agnesa

Oficiálne sprístupnenie Zlej diery pomáha chrániť kvaple i netopiere

Vytvorenie podmienok na oficiálne sprístupnenie jaskyne Zlá diera pri obci Lipovce podľa správcu Rudolfa Košča pomáha chrániť výnimočné prostredie týchto podzemných priestorov.

Vymedzenie času na jej návštevu rovnako zamedzuje rušenie netopierov, ktoré tu zimujú.

Správca jedinej verejnosti sprístupnenej jaskyne v Prešovskom okrese konštatoval, že to bol jeden z hlavných dôvodov, prečo sa pustili do tohto projektu. Druhým bolo to, že v okolí 100 kilometrov nie je žiadna takto sprístupnená jaskyňa.

"Pred desiatkami rokov tu viseli aj vyše metrové kvaple, ľudia ich však poolamovali. Zničili sa tak drapérie a záclony zo stalaktitov, ktoré tu pôsobením pomalého stekania vody vznikali stovky rokov", vysvetlil správca.

Dodal, že dnes sa už na niektorých miestach znovu vytvárajú skupinky kvapľov, ktoré sa nazývajú brčká. Tieto útvary rastú asi jeden milimeter za rok. Okrem toho tu však návštevníci nájdu aj zaujímavé farebné kresby na stenách, ktoré vytvorila sama príroda chemickými reakciami, a jazierko.

Vysokoškoláčka Barbora Šatníková, ktorá tu sprevádza turistov, uviedla, že teplota v podzemí je okolo sedem stupňov a zaregistrovali tu celkom 12 druhov. Niekoľko jedincov tu možno vidieť ešte aj v polovici mája. Najpočetnejšie zastúpenie má podkovár malý a netopier veľký, ale nájde sa aj netopier brvitý.

"V jaskyni zimuje 250 netopierov. Keď poviem túto informáciu, tak niekedy dievčatá bývajú vystrašené. Neskôr sú však prekvapené, že sú to milé zvieratká. Niekedy sa ich pokúšajú dotykom prebudiť, ale to nemôžeme dovoliť", upozornila sprievodkyňa. Pripomenula, že v jaskyni nie je inštalované elektrické osvetlenie a návštevníci do nej vstupujú s jaskyniarskymi karbidkami alebo baterkami.

Jaskyňa Zlá diera, ktorú domáci nenazvú inak ako "Zla džura" vznikla v kryhe vápencov a dolomitov, ktorá zasahuje z Braniska do prevažne pieskovcového pohoria Bachureň. Nachádza sa asi dva kilometre od Lipoviec, pričom pešo treba prejsť ešte ďalší kilometer po upravenom turistickom chodníku.

jaskyňa Zlá Diera
Mohlo by Vás zaujímať
Hrad Šariš má ďalšiu novinku pre turistov
11 metrov dlhý a 2 metre široký je nový dubový drevený most na hrade Šariš. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja. Postavený je pravdepodobne na pôvodnom mieste ako v minulosti.
Vlak vojaka Švejka prepravil v lete 2300 ľudí
Vlak vojaka Švejka, ktorý premával v letnej sezóne 2019 z Medzilaboriec do poľského Sanoku a Rzeszowa, prepravil počas víkendov v tomto lete 2300 ľudí, čo je oproti vlaňajšku o približne 400 osôb viac.
Prešovský kraj je opäť viac prístupný zahraničným turistom
Prírodné a kultúrne klenoty Prešovského kraja sú dostupnejšie pre obyvateľov Nemecka. Východné Slovensko s regiónom Severné Porýnie-Vestfálsko opäť prepojila letecká linka spájajúca Košice – Düsseldorf. Pravidelné letecké spojenie má potenciál prilákať zahraničných návštevníkov aj do regiónu severovýchodného Slovenska.
Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.