Utorok, 25. február 2020
Meniny má Frederik, Frederika | zajtra Viktor

Oficiálne sprístupnenie Zlej diery pomáha chrániť kvaple i netopiere

Vytvorenie podmienok na oficiálne sprístupnenie jaskyne Zlá diera pri obci Lipovce podľa správcu Rudolfa Košča pomáha chrániť výnimočné prostredie týchto podzemných priestorov.

Vymedzenie času na jej návštevu rovnako zamedzuje rušenie netopierov, ktoré tu zimujú.

Správca jedinej verejnosti sprístupnenej jaskyne v Prešovskom okrese konštatoval, že to bol jeden z hlavných dôvodov, prečo sa pustili do tohto projektu. Druhým bolo to, že v okolí 100 kilometrov nie je žiadna takto sprístupnená jaskyňa.

"Pred desiatkami rokov tu viseli aj vyše metrové kvaple, ľudia ich však poolamovali. Zničili sa tak drapérie a záclony zo stalaktitov, ktoré tu pôsobením pomalého stekania vody vznikali stovky rokov", vysvetlil správca.

Dodal, že dnes sa už na niektorých miestach znovu vytvárajú skupinky kvapľov, ktoré sa nazývajú brčká. Tieto útvary rastú asi jeden milimeter za rok. Okrem toho tu však návštevníci nájdu aj zaujímavé farebné kresby na stenách, ktoré vytvorila sama príroda chemickými reakciami, a jazierko.

Vysokoškoláčka Barbora Šatníková, ktorá tu sprevádza turistov, uviedla, že teplota v podzemí je okolo sedem stupňov a zaregistrovali tu celkom 12 druhov. Niekoľko jedincov tu možno vidieť ešte aj v polovici mája. Najpočetnejšie zastúpenie má podkovár malý a netopier veľký, ale nájde sa aj netopier brvitý.

"V jaskyni zimuje 250 netopierov. Keď poviem túto informáciu, tak niekedy dievčatá bývajú vystrašené. Neskôr sú však prekvapené, že sú to milé zvieratká. Niekedy sa ich pokúšajú dotykom prebudiť, ale to nemôžeme dovoliť", upozornila sprievodkyňa. Pripomenula, že v jaskyni nie je inštalované elektrické osvetlenie a návštevníci do nej vstupujú s jaskyniarskymi karbidkami alebo baterkami.

Jaskyňa Zlá diera, ktorú domáci nenazvú inak ako "Zla džura" vznikla v kryhe vápencov a dolomitov, ktorá zasahuje z Braniska do prevažne pieskovcového pohoria Bachureň. Nachádza sa asi dva kilometre od Lipoviec, pričom pešo treba prejsť ešte ďalší kilometer po upravenom turistickom chodníku.

jaskyňa Zlá Diera
Mohlo by Vás zaujímať
Malopoľské vojvodstvo zriadilo samosprávne cezhraničné autobusy medzi Poľskom a Slovenskom
Aktivisti zo spoločenskej iniciatívy "Poľsko-Slovensko-autobusy" po štyroch rokoch úsilia dosiahli svoj cieľ - Malopoľské vojvodstvo zriadilo prvú samosprávnu cezhraničnú linku na Slovensko, ktorá funguje vo verejnom záujme. Linku dotuje výlučné poľska samospráva. A to napriek tomu, že zabezpečuje aj vnútorné dopravné potreby obyvateľov slovenskej Oravy, ktorí sa vďaka nej môžu konečne dostať zo Suchej Hory do Oravíc alebo z Oravíc do Zuberca.
Donjon v sebe ukrýva srdce hradu
Na najvyššom bode hradu Šariš je srdce hradu. Robotníci tam zamurovali kameň v tvare srdca.
Šarišská hradná cesta - Šarišská cesta krásami regiónu
„História nie je veda, je to umenie, ktoré potrebuje predstavivosť“, povedal francúzsky básnik Anatole François Thibault. Pre podporu predstavivosti a hlavne pre podporu turizmu Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš (ďalej OOCR) pokračuje v propagácii jedinečnosti svojho regiónu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.