Pondelok, 28. september 2020
Meniny má Václav | zajtra Michal, Michaela

Vodu z prameňov v Lipovciach využili v minulosti na zriadenie kúpeľov

Obec Lipovce v Šarišskej župe bola v minulosti známa miestnymi kúpeľmi a prameňmi minerálnej vody.

Podľa historika Patrika Derfiňáka z Prešovskej univerzity, mohol byť vodný prameň jedným z možných impulzov osídľovania tejto oblasti. Kúpele, ktoré sa s ním spájajú, zaznamenali najväčší rozmach v 18. storočí a prvej polovici 19. storočia.

"V tom čase barón Splény zriadil v Lipovciach prvé drevené kúpele, tie objekty boli pomerne jednoduché, ale presne v duchu doby reagovali na módu, ktorú odštartovala ruská cárovná Katarína a viacerí západoeurópski panovníci - tráviť letá a voľný čas pri vode a odpočinku mimo kamenných sídel", povedal Derfiňák s tým, že v tomto čase na Šariši vzniká celý rad malých kúpeľov.

"Tieto v Lipovciach boli zaujímavé tým, že boli osadené do veľmi peknej prírody, poskytovali potrebné súkromie pre návštevníkov a postupne sa rozrastali", uviedol historik.

V tom čase sa tu vraj nachádzalo zhruba 20 izieb, ku ktorým boli pristavané kabíny s vaňami. Vo väčšine prípadov sa na spodok vane kládlo ihličie, ktoré sa zalievalo horúcou minerálkou a v tomto kúpeli trávili hostia aj niekoľko hodín.

Kúpele po roku 1848 začali postupne upadať podobne ako iné vidiecke kúpele. O niekoľko desaťročí neskôr sa zvýšil záujem o obchodovanie s minerálnou vodou a pozostatky kúpeľov sa využili na stavbu plniarne a skladov.

Kúpele i minerálnu vodu zo Salvatorských lúk poznali nielen vo vtedajšom Uhorsku, ale aj v iných štátoch, dôkazom toho sú zachované propagačné materiály v nemčine, maďarčine v ruštine i fínskom jazyku. Minerálka z Lipoviec je známa aj dnes. Ľudia z dediny a jej okolia niekedy vystoja rady, aby si mohli na voľne dostupnom mieste naplniť aj niekoľko desiatok plastových fliaš.

Mohlo by Vás zaujímať
Severovýchod Slovenska s Duklou je najvýznamnejšou lokalitou vojnovej histórie
Niet na Slovensku lokality, ktorá by bola tak postihnutá vojnovou históriou ako severovýchod Slovenska.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.