Piatok, 21. február 2020
Meniny má Eleonóra | zajtra Etela

Vodu z prameňov v Lipovciach využili v minulosti na zriadenie kúpeľov

Obec Lipovce v Šarišskej župe bola v minulosti známa miestnymi kúpeľmi a prameňmi minerálnej vody.

Podľa historika Patrika Derfiňáka z Prešovskej univerzity, mohol byť vodný prameň jedným z možných impulzov osídľovania tejto oblasti. Kúpele, ktoré sa s ním spájajú, zaznamenali najväčší rozmach v 18. storočí a prvej polovici 19. storočia.

"V tom čase barón Splény zriadil v Lipovciach prvé drevené kúpele, tie objekty boli pomerne jednoduché, ale presne v duchu doby reagovali na módu, ktorú odštartovala ruská cárovná Katarína a viacerí západoeurópski panovníci - tráviť letá a voľný čas pri vode a odpočinku mimo kamenných sídel", povedal Derfiňák s tým, že v tomto čase na Šariši vzniká celý rad malých kúpeľov.

"Tieto v Lipovciach boli zaujímavé tým, že boli osadené do veľmi peknej prírody, poskytovali potrebné súkromie pre návštevníkov a postupne sa rozrastali", uviedol historik.

V tom čase sa tu vraj nachádzalo zhruba 20 izieb, ku ktorým boli pristavané kabíny s vaňami. Vo väčšine prípadov sa na spodok vane kládlo ihličie, ktoré sa zalievalo horúcou minerálkou a v tomto kúpeli trávili hostia aj niekoľko hodín.

Kúpele po roku 1848 začali postupne upadať podobne ako iné vidiecke kúpele. O niekoľko desaťročí neskôr sa zvýšil záujem o obchodovanie s minerálnou vodou a pozostatky kúpeľov sa využili na stavbu plniarne a skladov.

Kúpele i minerálnu vodu zo Salvatorských lúk poznali nielen vo vtedajšom Uhorsku, ale aj v iných štátoch, dôkazom toho sú zachované propagačné materiály v nemčine, maďarčine v ruštine i fínskom jazyku. Minerálka z Lipoviec je známa aj dnes. Ľudia z dediny a jej okolia niekedy vystoja rady, aby si mohli na voľne dostupnom mieste naplniť aj niekoľko desiatok plastových fliaš.

Mohlo by Vás zaujímať
Donjon v sebe ukrýva srdce hradu
Na najvyššom bode hradu Šariš je srdce hradu. Robotníci tam zamurovali kameň v tvare srdca.
Šarišská hradná cesta - Šarišská cesta krásami regiónu
„História nie je veda, je to umenie, ktoré potrebuje predstavivosť“, povedal francúzsky básnik Anatole François Thibault. Pre podporu predstavivosti a hlavne pre podporu turizmu Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš (ďalej OOCR) pokračuje v propagácii jedinečnosti svojho regiónu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Ponúkam
Reality: Ponúkam
V centre Prešova budova na predaj - výhodná investícia

V centre PO, ul. Jarková ponúkame na predaj 3 podl. budovu s úžit. plochou cca 330 m2 /príz. komerčné priestory, 1. a 2. posch. 3. izbové byty s loggiou, všetko samostatne merače/ s pozemkom. Prístup pre autá možný aj z. ul. Baštová. Cena 1000, - Eur/m2.

0903670564 | | cena: 1.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.