Nedeľa, 17. november 2019
Meniny má Klaudia | zajtra Eugen

Vodu z prameňov v Lipovciach využili v minulosti na zriadenie kúpeľov

Obec Lipovce v Šarišskej župe bola v minulosti známa miestnymi kúpeľmi a prameňmi minerálnej vody.

Podľa historika Patrika Derfiňáka z Prešovskej univerzity, mohol byť vodný prameň jedným z možných impulzov osídľovania tejto oblasti. Kúpele, ktoré sa s ním spájajú, zaznamenali najväčší rozmach v 18. storočí a prvej polovici 19. storočia.

"V tom čase barón Splény zriadil v Lipovciach prvé drevené kúpele, tie objekty boli pomerne jednoduché, ale presne v duchu doby reagovali na módu, ktorú odštartovala ruská cárovná Katarína a viacerí západoeurópski panovníci - tráviť letá a voľný čas pri vode a odpočinku mimo kamenných sídel", povedal Derfiňák s tým, že v tomto čase na Šariši vzniká celý rad malých kúpeľov.

"Tieto v Lipovciach boli zaujímavé tým, že boli osadené do veľmi peknej prírody, poskytovali potrebné súkromie pre návštevníkov a postupne sa rozrastali", uviedol historik.

V tom čase sa tu vraj nachádzalo zhruba 20 izieb, ku ktorým boli pristavané kabíny s vaňami. Vo väčšine prípadov sa na spodok vane kládlo ihličie, ktoré sa zalievalo horúcou minerálkou a v tomto kúpeli trávili hostia aj niekoľko hodín.

Kúpele po roku 1848 začali postupne upadať podobne ako iné vidiecke kúpele. O niekoľko desaťročí neskôr sa zvýšil záujem o obchodovanie s minerálnou vodou a pozostatky kúpeľov sa využili na stavbu plniarne a skladov.

Kúpele i minerálnu vodu zo Salvatorských lúk poznali nielen vo vtedajšom Uhorsku, ale aj v iných štátoch, dôkazom toho sú zachované propagačné materiály v nemčine, maďarčine v ruštine i fínskom jazyku. Minerálka z Lipoviec je známa aj dnes. Ľudia z dediny a jej okolia niekedy vystoja rady, aby si mohli na voľne dostupnom mieste naplniť aj niekoľko desiatok plastových fliaš.

Mohlo by Vás zaujímať
Hrad Šariš má ďalšiu novinku pre turistov
11 metrov dlhý a 2 metre široký je nový dubový drevený most na hrade Šariš. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja. Postavený je pravdepodobne na pôvodnom mieste ako v minulosti.
Vlak vojaka Švejka prepravil v lete 2300 ľudí
Vlak vojaka Švejka, ktorý premával v letnej sezóne 2019 z Medzilaboriec do poľského Sanoku a Rzeszowa, prepravil počas víkendov v tomto lete 2300 ľudí, čo je oproti vlaňajšku o približne 400 osôb viac.
Prešovský kraj je opäť viac prístupný zahraničným turistom
Prírodné a kultúrne klenoty Prešovského kraja sú dostupnejšie pre obyvateľov Nemecka. Východné Slovensko s regiónom Severné Porýnie-Vestfálsko opäť prepojila letecká linka spájajúca Košice – Düsseldorf. Pravidelné letecké spojenie má potenciál prilákať zahraničných návštevníkov aj do regiónu severovýchodného Slovenska.
Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.