Utorok, 12. november 2019
Meniny má Svätopluk | zajtra Stanislav

Na hrádku v Lipovciach sa v minulosti razili falošné mince

Obec Lipovce, ktorá sa nachádza asi 30 kilometrov od Prešova, je známa už od 13. storočia.

V minulosti bola pomerne významnou súčasťou panstva rodu Sinei-Merše, ktorý tento kraj držal vo svojom vlastníctve až do začiatku 20. storočia.

Z historických prameňov vyplýva, že celá táto lokalita bola pravdepodobne osídlená už v období praveku, čo by mali dokladovať aj nálezy v neďalekej jaskyni Zlá diera, ktoré sú datované do obdobia neolitu a eneolitu.

Ako uviedol historik Patri Derfiňák z Prešovskej univerzity, Lipovce boli už v stredoveku známe tým, že sa tam nachádzal hrádok. K jeho územnému vlastníctvu patrili predovšetkým lesy a niekoľko usadlostí.

Z hrádku sa však veľa nezachovalo a dokonca je málo aj historických zmienok. Objekt sa mal zachovať do obdobia na prelome 16. a 17. storočia. Stavba bola pôvodne sčasti drevená a sčasti kamenná. Zachovali sa len menšie kamenné segmenty.

Derfiňák doplnil, že podľa historických záznamov, v dobe feudálnej anarchie po bitke pri Moháči, kedy prebiehal zápas o uhorský trón, na tomto hrade prevádzkovali peňazokazeckú dielňu.

"Zachovali sa o nej zmienky v súdnych výpovediach snáď najväčšieho falšovateľa na východnom Slovensku, zlatníka a rezbára Mikuláša. Keď ho chytili, tak vypovedal, že viacerí jeho druhovia, konkrétne Tomáš Sturcer, ako majster falšovateľ, viac ako dva roky na lipoveckom hrade vyrábal strieborné poľské groše a uhorské denáre pre vtedajšieho majiteľa hradu", pripomína historik.

Dodáva, že falšovateľov chránil jednak majiteľ, ktorý z toho profitoval, ale aj odľahlá poloha hradu. Na druhej strane však bol vzdialený len niekoľko kilometrov od hlavnej cesty, takže pomaly mohli peniaze dávať do obehu.

Mohlo by Vás zaujímať
Hrad Šariš má novú atrakciu
Hrad Šariš ponúka svojim návštevníkom ďalšiu zaujímavosť. Turisti si môžu pozrieť okolie hradu cez ďalekohľad, ktorý je inštalovaný na najvyššom mieste hradu, na Donjone.
Obnova turistickej infraštruktúry chodníka Čierna mláka
Počas októbra a novembra 2019 prebehne v Bardejovských Kúpeľoch a okolí revitalizácia náučného chodníka Čierna Mláka. Projekt má názov “Obnova turistickej infraštruktúry v regióne Šariš Bardejov a okolie – náučný chodník  “Čierna Mláka -  Bardejovské Kúpele”.
Hrad Šariš má ďalšiu novinku pre turistov
11 metrov dlhý a 2 metre široký je nový dubový drevený most na hrade Šariš. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja. Postavený je pravdepodobne na pôvodnom mieste ako v minulosti.
Vlak vojaka Švejka prepravil v lete 2300 ľudí
Vlak vojaka Švejka, ktorý premával v letnej sezóne 2019 z Medzilaboriec do poľského Sanoku a Rzeszowa, prepravil počas víkendov v tomto lete 2300 ľudí, čo je oproti vlaňajšku o približne 400 osôb viac.
Prešovský kraj je opäť viac prístupný zahraničným turistom
Prírodné a kultúrne klenoty Prešovského kraja sú dostupnejšie pre obyvateľov Nemecka. Východné Slovensko s regiónom Severné Porýnie-Vestfálsko opäť prepojila letecká linka spájajúca Košice – Düsseldorf. Pravidelné letecké spojenie má potenciál prilákať zahraničných návštevníkov aj do regiónu severovýchodného Slovenska.
Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.