Nedeľa, 23. február 2020
Meniny má Roman, Romana | zajtra Matej

Na hrádku v Lipovciach sa v minulosti razili falošné mince

Obec Lipovce, ktorá sa nachádza asi 30 kilometrov od Prešova, je známa už od 13. storočia.

V minulosti bola pomerne významnou súčasťou panstva rodu Sinei-Merše, ktorý tento kraj držal vo svojom vlastníctve až do začiatku 20. storočia.

Z historických prameňov vyplýva, že celá táto lokalita bola pravdepodobne osídlená už v období praveku, čo by mali dokladovať aj nálezy v neďalekej jaskyni Zlá diera, ktoré sú datované do obdobia neolitu a eneolitu.

Ako uviedol historik Patri Derfiňák z Prešovskej univerzity, Lipovce boli už v stredoveku známe tým, že sa tam nachádzal hrádok. K jeho územnému vlastníctvu patrili predovšetkým lesy a niekoľko usadlostí.

Z hrádku sa však veľa nezachovalo a dokonca je málo aj historických zmienok. Objekt sa mal zachovať do obdobia na prelome 16. a 17. storočia. Stavba bola pôvodne sčasti drevená a sčasti kamenná. Zachovali sa len menšie kamenné segmenty.

Derfiňák doplnil, že podľa historických záznamov, v dobe feudálnej anarchie po bitke pri Moháči, kedy prebiehal zápas o uhorský trón, na tomto hrade prevádzkovali peňazokazeckú dielňu.

"Zachovali sa o nej zmienky v súdnych výpovediach snáď najväčšieho falšovateľa na východnom Slovensku, zlatníka a rezbára Mikuláša. Keď ho chytili, tak vypovedal, že viacerí jeho druhovia, konkrétne Tomáš Sturcer, ako majster falšovateľ, viac ako dva roky na lipoveckom hrade vyrábal strieborné poľské groše a uhorské denáre pre vtedajšieho majiteľa hradu", pripomína historik.

Dodáva, že falšovateľov chránil jednak majiteľ, ktorý z toho profitoval, ale aj odľahlá poloha hradu. Na druhej strane však bol vzdialený len niekoľko kilometrov od hlavnej cesty, takže pomaly mohli peniaze dávať do obehu.

Mohlo by Vás zaujímať
Donjon v sebe ukrýva srdce hradu
Na najvyššom bode hradu Šariš je srdce hradu. Robotníci tam zamurovali kameň v tvare srdca.
Malopoľské vojvodstvo zriadilo samosprávne cezhraničné autobusy medzi Poľskom a Slovenskom
Aktivisti zo spoločenskej iniciatívy "Poľsko-Slovensko-autobusy" po štyroch rokoch úsilia dosiahli svoj cieľ - Malopoľské vojvodstvo zriadilo prvú samosprávnu cezhraničnú linku na Slovensko, ktorá funguje vo verejnom záujme. Linku dotuje výlučné poľska samospráva. A to napriek tomu, že zabezpečuje aj vnútorné dopravné potreby obyvateľov slovenskej Oravy, ktorí sa vďaka nej môžu konečne dostať zo Suchej Hory do Oravíc alebo z Oravíc do Zuberca.
Šarišská hradná cesta - Šarišská cesta krásami regiónu
„História nie je veda, je to umenie, ktoré potrebuje predstavivosť“, povedal francúzsky básnik Anatole François Thibault. Pre podporu predstavivosti a hlavne pre podporu turizmu Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš (ďalej OOCR) pokračuje v propagácii jedinečnosti svojho regiónu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.