Pondelok, 21. október 2019
Meniny má Uršuľa | zajtra Sergej

SČK ocenil 252 darcov krvi z okresov Prešov a Sabinov

Viac ako 40 litrov krvi daroval za celý život Jozef Kočiš z Hubošoviec, okres Sabinov.

Po prvý raz si ľahol na odberové transfúzne lôžko, keď mal 19 rokov. Bolo to v Písku, kde bol na základnej vojenskej službe a odvtedy krv daroval vyše 100-krát.

"Kamaráti išli darovať krv, tak som sa rozhodol, že pôjdem a ja. Vydržal som až dodnes, nikdy som nezapochyboval, že mám ísť znovu. Dôvod je jednoduchý – zadarmo som dostal, zadarmo dávam", tvrdí 64-ročný dobrovoľný darca, ktorý má už i vo svojej rodine nasledovníkov, lebo darcami sa stali aj jeho dcéra, zať a syn. Za 102 odberov si Kočiš dnes v Historickej sále Parku kultúry a oddychu v Prešove prevzal Kňazovického medailu.

Ocenenia za darcovstvo krvi si prevzalo celkom 252 ľudí z okresov Prešov a Sabinov. Kňazovického medailu dostali piati darcovia, ďalších osem darcov ocenili Diamantovou plaketou Jána Jánskeho. Okrem nich získalo 36 ľudí zlatú, 65 striebornú a 138 bronzovú Jánskeho plaketu.

Získavanie, nábor a oceňovanie darcov krvi patrí medzi základné činnosti Slovenského Červeného kríža (SČK). Osvetové aktivity pripravujú už pre deti v materských školách.

"V spolupráci s Národnou transfúznou službou organizujeme hromadné výjazdové odbery v rôznych inštitúciách, firmách, školách, ale i na námestiach počas podujatí", povedala pre TASR riaditeľka Územného spolku SČK Prešov – Sabinov Mária Karaffová.

Podľa nej takýchto hromadných odberov môže byť ročne do sto. Zdôraznila, že v okresoch Prešov a Sabinov v súčasnosti evidujú okolo 11.000 dobrovoľných darcov krvi a tento počet každý rok narastá.

Mohlo by Vás zaujímať
Podozrenie na podvody pri DPH
Predbežná škoda vo výške takmer 2 mil. eur, podozrenie z neoprávneného odpočítavania dane z pridanej hodnoty a zaistenie viacerých účtovných dokladov. To je výsledok ostatného zásahu Kriminálneho úradu finančnej správy vo viacerých bratislavských spoločnostiach.
Úradníci vyčistili les od odpadkov
Dobrovoľnícke práce úradníkov, zamestnancov mestských organizácii či zamestnancov pivovaru Šariš pokračujú vo Veľkom Šariši znova. Tentokrát sa pustili do čistenia lesa v mestskej časti Kanaš. Po vyčistených zastávkach, natretí mostu, výsadbe kvetov, teraz vyzbierali množstvo odpadkov v lese.
Konať dobro a pomáhať nie je prežitok ani v Prešove
Prešovské dobrovoľnícke centrum, o.z. už po 12-ty raz spojilo mimovládne neziskové organizácie, školy, CVČ a ďalšie subjekty v Prešovskom kraji s dobrovoľníkmi. Tí počas septembra venovali svoj čas, energiu i schopnosti na to, aby sa v rôznych mestách a obciach mohli uskutočniť zaujímavé podujatia pre dobrú vec.
Máte po štyridsiatke a cítite sa ako starší človek?
V roku 1990 vyhlásila Organizácia Spojených národov 1. október za Medzinárodný deň starších ľudí. Správy o demografickom vývoji neľútostne konštatujú, že populácia starne a to prináša hospodárske a sociálne výzvy počínajúc pracovným trhom až po zdravotnú starostlivosť a služby.
eKasa prináša podnikateľom výhody, na ktoré neboli zvyknutí
Projekt eKasa rozšíril aj proklientske opatrenia finančnej správy. Finančná správa priebežne vyhodnocuje informácie zo systému eKasa.
Pre septembrové daňové povinnosti sa predlžujú úradné hodiny na call centre
Koniec septembra nie je len termínom na podanie odloženého daňového priznania k dani z príjmov, ale rovnako aj posledným termínom na vyžiadanie si vrátenia dane zo zahraničia (iných členských štátov EÚ). Call centrum finančnej správy bude preto daňovníkom k dispozícii počas predĺžených úradných hodín.
V Prešove sa začal mesiac úcty k starším
Počas októbra, ktorý je známy ako mesiac úcty k starším, sa aj v Prešove organizuje množstvo kultúrnych podujatí venovaných seniorom. Odštartovali ich príjemné stretnutia v historickej sále PKO - Čierny orol, v Solivare či v Zariadení pre seniorov Náruč v Prešove.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.