Utorok, 02. jún 2020
Meniny má Xénia, Oxana | zajtra Karolína

SČK ocenil 252 darcov krvi z okresov Prešov a Sabinov

Viac ako 40 litrov krvi daroval za celý život Jozef Kočiš z Hubošoviec, okres Sabinov.

Po prvý raz si ľahol na odberové transfúzne lôžko, keď mal 19 rokov. Bolo to v Písku, kde bol na základnej vojenskej službe a odvtedy krv daroval vyše 100-krát.

"Kamaráti išli darovať krv, tak som sa rozhodol, že pôjdem a ja. Vydržal som až dodnes, nikdy som nezapochyboval, že mám ísť znovu. Dôvod je jednoduchý – zadarmo som dostal, zadarmo dávam", tvrdí 64-ročný dobrovoľný darca, ktorý má už i vo svojej rodine nasledovníkov, lebo darcami sa stali aj jeho dcéra, zať a syn. Za 102 odberov si Kočiš dnes v Historickej sále Parku kultúry a oddychu v Prešove prevzal Kňazovického medailu.

Ocenenia za darcovstvo krvi si prevzalo celkom 252 ľudí z okresov Prešov a Sabinov. Kňazovického medailu dostali piati darcovia, ďalších osem darcov ocenili Diamantovou plaketou Jána Jánskeho. Okrem nich získalo 36 ľudí zlatú, 65 striebornú a 138 bronzovú Jánskeho plaketu.

Získavanie, nábor a oceňovanie darcov krvi patrí medzi základné činnosti Slovenského Červeného kríža (SČK). Osvetové aktivity pripravujú už pre deti v materských školách.

"V spolupráci s Národnou transfúznou službou organizujeme hromadné výjazdové odbery v rôznych inštitúciách, firmách, školách, ale i na námestiach počas podujatí", povedala pre TASR riaditeľka Územného spolku SČK Prešov – Sabinov Mária Karaffová.

Podľa nej takýchto hromadných odberov môže byť ročne do sto. Zdôraznila, že v okresoch Prešov a Sabinov v súčasnosti evidujú okolo 11.000 dobrovoľných darcov krvi a tento počet každý rok narastá.

Mohlo by Vás zaujímať
COVID-19: Najnovšie informácie v súvislosti so šírením koronavírusu na území SR
Relax-fit opäť víta svojich zákazníkov
Koronavírus zasiahol naše životy vo všetkých smeroch, od slobody pohybu, až po spôsob, akým pracujeme. Ľudia sa uzavreli do svojich domovov. Nie je žiadnym prekvapením, že máme strach o seba a svojich blízkych z rizika nakazenia sa, o budúcnosť a o svoju prácu.
TAXANA najčastejšie odpovedá na otázky o koronaopatreniach
Viac ako 41 000 nových unikátnych klientov využilo len za štyri mesiace tohto roka možnosť poradiť sa s TAXANOU. Chatbot finančnej správy pomáha klientom najmä v otázkach spojených s koronakrízou a opatreniami, ktoré v tejto súvislosti finančná správa v zmysle legislatívny zabezpečuje. Obsah TAXANY finančná správa pravidelne aktualizuje.
FOTO: Potulky Prešovom
Každý z nás by si najradšej užíval májové slnečné lúče, no všetci sedíme doma. Tak vám ich prinesieme aspoň spoza objektívov dvoch mladých chlapcov.
Bardejovské kúpele sú od 12.mája otvorené, zatiaľ len pre poistencov
V Bardejovských kúpeľoch, a.s. začala v utorok 12.mája 2020 obmedzená prevádzka, zatiaľ iba pre klientov zdravotných poisťovní.
Odpad narástol o štvrtinu Financovanie triedeného zberu na Slovensku je reálne ohrozené
Technické služby mesta Prešov (TSmP) po znovuotvorení zberných dvorov obnovili od 4. mája aj príjem drobného stavebného odpadu. „Pomaly sa vraciame do normálu. Ústredný krízový štáb už aj pre nás uvoľnil mnohé pravidlá, ktoré nám znemožňovali každodennú prácu. Čím viac času trávia obyvatelia doma, o to viac práce majú naši smetiari, “ vysvetľuje predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Ing. Milan Toth.
V Zariadení pre seniorov Náruč sa opäť testovalo, koronavírus u nikoho nepotvrdili
Do prešovských zariadení pre seniorov sa koronavírus nedostal. Potvrdili to aj opakované testy, ktoré v týchto dňoch vykonali v ZpS Náruč.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.