Štvrtok, 17. október 2019
Meniny má Hedviga | zajtra Lukáš

Na Dni záchrany života v Prešove očakávajú desiatky darcov krvi

Organizátori 6. ročníka Dňa záchrany života, ktorý sa bude konať 7. júna v centre Prešova, očakávajú, že priamo do centra príde darovať krv okolo 150 ľudí. Podujatie sa začína pred budovou Mestského úradu o 10. hodine a potrvá do 14,30 h.

Primárka oddelenia Národnej transfúznej služby (NTS) v Prešove Jana Leško-Andraščíková konštatovala, že v okresoch Prešov a Sabinov vykonávajú okolo 100 výjazdových odberov ročne.

"Každý rok, keď sa opakovane vraciame na miesto hromadných odberov, darcov je tam vždy viac. Je to jedno, či je to v centre mesta, alebo na odberoch po dedinách, po školách. Preto aj teraz očakávame viac darcov ako v minulom roku", povedala primárka.

Vysvetlila, že hromadný ober slúži aj na to, aby sa predzásobili krvou pred letnými mesiacmi. Jedným z dôvodov je zvýšená spotreba krvi a ďalším to, že darcovia odchádzajú na dovolenky.

V rámci Dňa záchrany života budú prebiehať aj vzdelávacie aktivity. Prednostka Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny (KAIM) FNsP J. A. Reimana Ľubomíra Romanová dnes pre TASR uviedla, že práve na ich oddeleniach ležia pacienti, ktorí sa z rôznych dôvodov ocitli v kritickom stave. Zdôraznila, aké dôležité je včasné a správne poskytnutia prvej pomoci.

"My by sme chceli učiť ľudí, že keď sa niečo stane, aby vedeli, čo majú robiť, ako správne resuscitovať srdce, ako správne dýchať za pacienta, tým sa všetky tie následky môžu minimalizovať", tvrdí Romanová.

V spolupráci s pracovníkmi Slovenského Červeného kríža a prešovskými vysokoškolákmi budú priamo na námestí vysvetľovať ľuďom, ako správne postupovať pri poskytnutí prvej pomoci. Oboznámia s postupmi ošetrenia zranení a záujemcovia budú môcť sledovať aj ukážky činnosti záchranárov.

Pri KAIM vzniklo v roku 2005 OZ Resuscitácia, ktoré realizuje osvetové kampane. Okrem toho sa podieľa aj na získavaní finančných prostriedkov, ktoré následne využíva na zakúpenie prístrojov pre kliniku.

Mohlo by Vás zaujímať
Vyhlásenie vedenia mesta Prešov k obnove štadiónov
Šport v meste Prešov má dlhoročnú kontinuálnu tradíciu, ktorú si vážime a našou snahou je na ňu nadviazať aj v súčasnosti a ďalej ju rozvíjať.
FOTO: Za Slušné Slovensko
Je to 19 mesiacov po vražde. No my nesmieme zabudnúť. Fotoreport z akcie.
Veľké zmeny na prešovských parkoviskách uľahčia Prešovčanom život
Obyvateľov a návštevníkov mesta Prešov čakajú o niekoľko mesiacov historicky najväčšie zmeny v oblasti parkovania vozidiel. Mesto zadefinovalo nové pravidlá týkajúce sa systému parkovania vo všeobecne záväznom nariadení, ktoré vstúpi do platnosti 1. júla 2020.
Mesto Prešov podporuje Klimatický štrajk
Mesto Prešov vyjadruje podporu mladým ľuďom, ktorí sa v piatok 20.9.2019 zapoja do celosvetového Klimatického štrajku.
Nedostatočný dialóg s občanmi.
Prešovská participatívna platforma – projekt vzájomnej spolupráce občanov, poslancov a úradníkov MsÚ má za sebou komunitný prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť postoj obyvateľov a obyvateliek k mestskej administratíve i práci poslancov a poslankýň.
Matej Krajňák z Junioru Prešov začína byť európskou špičkou vo svojej kategórií
Začiatok sezóny začali PRESOV KARATE KIDS svetelnou rýchlosťou. Prvou ťažkou skúškou, bola súťaž ZÁHREB CUP 2019 v Chorvátsku, konaná dňa 08.09.2019. Na danej medzinárodnej súťaži v chorvátskom ZÁHREBE, reprezentovala Prešov štvorica PRESOV KARATE KIDS, a to Matej Krajňák, Veronika Jalowiczorová, Michaela Bryndzová a Alexandra Šofraneková.
Festival architektúry a dizajnu 2019 úspešne odštartoval
V stredu úspešne odštartoval 4. ročník Festivalu architektúry a dizajnu (FEAD) 2019. Výstavy, prezentácie a bohatý sprievodný program prebiehajú v termíne od 25. do 27. septembra 2019 na Hlavnej ulici v priestore pred Šarišskou galériou, v Divadle Jonáša Záborského, v Krajskom pamiatkovom úrade, v historickej budove Skladu soli a v obľúbených prešovských kaviarňach.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.