Nedeľa, 07. jún 2020
Meniny má Róbert | zajtra Medard

Na Dni záchrany života v Prešove očakávajú desiatky darcov krvi

Organizátori 6. ročníka Dňa záchrany života, ktorý sa bude konať 7. júna v centre Prešova, očakávajú, že priamo do centra príde darovať krv okolo 150 ľudí. Podujatie sa začína pred budovou Mestského úradu o 10. hodine a potrvá do 14,30 h.

Primárka oddelenia Národnej transfúznej služby (NTS) v Prešove Jana Leško-Andraščíková konštatovala, že v okresoch Prešov a Sabinov vykonávajú okolo 100 výjazdových odberov ročne.

"Každý rok, keď sa opakovane vraciame na miesto hromadných odberov, darcov je tam vždy viac. Je to jedno, či je to v centre mesta, alebo na odberoch po dedinách, po školách. Preto aj teraz očakávame viac darcov ako v minulom roku", povedala primárka.

Vysvetlila, že hromadný ober slúži aj na to, aby sa predzásobili krvou pred letnými mesiacmi. Jedným z dôvodov je zvýšená spotreba krvi a ďalším to, že darcovia odchádzajú na dovolenky.

V rámci Dňa záchrany života budú prebiehať aj vzdelávacie aktivity. Prednostka Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny (KAIM) FNsP J. A. Reimana Ľubomíra Romanová dnes pre TASR uviedla, že práve na ich oddeleniach ležia pacienti, ktorí sa z rôznych dôvodov ocitli v kritickom stave. Zdôraznila, aké dôležité je včasné a správne poskytnutia prvej pomoci.

"My by sme chceli učiť ľudí, že keď sa niečo stane, aby vedeli, čo majú robiť, ako správne resuscitovať srdce, ako správne dýchať za pacienta, tým sa všetky tie následky môžu minimalizovať", tvrdí Romanová.

V spolupráci s pracovníkmi Slovenského Červeného kríža a prešovskými vysokoškolákmi budú priamo na námestí vysvetľovať ľuďom, ako správne postupovať pri poskytnutí prvej pomoci. Oboznámia s postupmi ošetrenia zranení a záujemcovia budú môcť sledovať aj ukážky činnosti záchranárov.

Pri KAIM vzniklo v roku 2005 OZ Resuscitácia, ktoré realizuje osvetové kampane. Okrem toho sa podieľa aj na získavaní finančných prostriedkov, ktoré následne využíva na zakúpenie prístrojov pre kliniku.

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov predlžuje otváracie hodiny v hlavnej pokladnici, predĺžené zostávajú aj stránkové hodiny v Klientskom centre, na Matričnom úrade a v podateľni
Hlavná pokladnica, Klientske centrum, Matričný úrad a podateľňa na Mestskom úrade v Prešove predĺžili stránkové hodiny pre verejnosť. K zmenám mesto pristupuje v súvislosti s postupným uvoľnovaním opatrení vyplývajúcich z mimoriadnej situácie na Slovensku.
Aktualizácia: Pri sobášoch v obradnej sieni môže byť po novom 20 ľudí
Mesto Prešov zrušilo termíny občianskych slávností do odvolania. Pri sobášoch v obradnej sieni však po novom môže byť do 20 ľudí.
Nový cyklochodník prepojí centrum mesta s cyklotrasou pri Toryse
V meste Prešov pribudol nový cyklochodník Mlynský náhon. Stavba je vo finálnej fáze a v týchto dňoch na nej prebiehajú dokončovacie práce.
Mesto Prešov opätovne sprevádzkuje verejné WC v Južnom parku
Na základe postupného uvoľňovania opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 mesto Prešov opätovne uvádza do prevádzky verejné WC v Južnom parku na Hlavnej ulici.
Mesto Prešov obnovuje vnútroblok na Ul. 17. novembra
Mesto Prešov postupne pokračuje s revitalizáciou vnútroblokov. Tentoraz dostane krajšiu podobu vnútroblok na Ulici 17. novembra. Pribudne detské ihrisko aj príjemná oddychová zóna.
Potulky po východe: Kam sa vydať v lete?
Koronavírus zmenil cestovateľské plány nejednému z nás. Letné dovolenky sa presunuli alebo zrušili a cestovanie do zahraničia je pre mnohých stále nedostupné. Aj keď sa tento rok k moru nedostanete, nezúfajte. Skvelú dovolenku si môžete užiť aj doma. Tu je pár našich tipov na zaujímavé miesta u nás na východe.
Na stretnutí primátorov s ministrom dopravy sa hovorilo aj o investíciách v Prešove
V utorok 19.5.2020 sa na Ministerstve dopravy a výstavby SR stretli so šéfom rezortu zástupcovia všetkých krajských miest z K8. Hlavnými témami boli investície v rámci cestnej a železničnej infraštruktúry a taktiež výstavba nájomných bytov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.