Pondelok, 06. júl 2020
Meniny má Patrik, Patrícia | zajtra Oliver

Bojové umenia na Dobrom Festivale

Dobrý festival už piatym rokom prináša hudboné a divadelné zážitky a spolu snimi aj exhibičné prehliadky bojových umení Slovenských majstrov. Aj toto leto sa tu predvedú štýly ako Karate, Judo, Kung fu, Taekwondo, Wing chun, Kendo, Capoeira, či Aikido a Tai či.

Dobrý Festival bojových umení

Návštevníci Dobrého festivalu sa vedia naučiť popri exhibíciach na workšopoch sebaobrany základné techniky obrany pred útočníkom.

Predstavíme Vám v skratke dve bojové umenia z Dobrého festivalu.

AIKIDO - Cesta harmónie
Aikidó, bojové umenie z Japonska založil Morihei Uešiba po celoživotnom štúdiu rôznych bojových umení.

Názov Aikidó vznikol z pôvodného Aikibudó, vynechaním znaku Bu - vojenský, bojový, čo symbolizuje prechod od agresívneho, bojového Aikibudó k pokojnému, mierovému Aikidó. Tri znaky názvu Aikidó znamenajú: Ai - harmónia, Ki - energia, sila, Dó - cesta. Voľne preložené cesta harmónie.

Cieľom Aikidó je dosiahnutie harmónie. Harmónie s prírodou, s ľuďmi, s útočníkom. Preto Aikidó neútočí, neničí. Aikidó vychováva. Nemá zmysel súťažiť o to kto je lepší, v súťaži budú vždy porazený. V harmónii sú však všetci víťazmi. Aikidó je primárne výchovnou disciplínou, slúžiacou na sebazdokonaľovanie a až sekundárne na sebaobranu.

Aikidó neútočí, ale prijíma. Útok je prijímaný, spracovaný (vedený) a kontrolovaný. Aikidó využíva silu protivníka, využíva útok proti útočníkovi. Snaží sa bezpečne kontrolovať agresiu a ukázať tak jej nezmyselnosť.

Technické prostriedky Aikidó môžeme rozdeliť na spoločné technické prostriedky (pohyby tela, nôh a rúk, dýchanie), technické prostriedky útočníka - ukeho (útoky a pády) a technické prostriedky obrancu - toriho (hody, páky, znehybnenia, údery).

Aikidó sa cvičí v postoji, na zemi a v kombinácii týchto polôh. Cvičí sa bez zbrane (tai džucu) a aj so zbraňami (buki waza) a s ozbrojeným útočníkom (džo tori, tanto tori). Tradičné zbrane v Aikidó sú drevený nôž - tanto, drevený meč - bokken a palica - džo. Aikidó pracuje so zbraňami podľa princípov Aiki, teda sú také cvičenia nazývané aj Aiki Ken, Aiki Džo.

Aikidó sa na slovensku cvičí od roku 1989.

Na Dobrom festivale predvedú Aikido kluby Aikido Dojo Prešov, Oto Fuchs (1. dan aikikai)

Aikido klub Cassovia a Aikido RED DRAGON Strážske, ktorého sensei Peter Tomko držiteľ 5. Danu Aikido, je pravidelným žiakom známeho hollywoodskeho bojovníka Stevena Seagala (7.dan aikikai).

Škola Tai chi a chikungu
Podľa starých taoistických spisov sú 3 poklady života: základná životná esencia, energia dychu a duch. Ak sú tieto 3 zložky života v harmónii, telo je zdravé a život sa predlžuje.

Chi kung vytvára harmóniu medzi telom a mysľou cez prácu s energiou, ktorú nevyhnutne potrebujú všetky funkcie tela. Kozmická a zemská energia vstupuje do tela a oživuje každú bunku energiou. Chi kung a taichi sú založené na princípe harmonizácie energií Jin a Jang. V taichi sa prejavujú ako sily tlaku a uvoľnenia, rozpínania a sústreďovania, výdaju a príjmu.

Telo sa s pribúdaním veku opotrebuje, krv nie je schopná dostatočne živiť a chrániť telo. Kostná dreň, kde sa vytvára krv sa znečisťuje a opotrebuje. Chikung je spôsob prečisťovania zablokovanej energie v kostnej dreni, mobilizovaná energia začne opäť tvoriť zdravú krv, ktorá dodáva telu všetky živiny a tak sa predlžuje život. Cvičením sa zvyšuje množstvo základnej energie a mení sa na energiu chi. Dostatočné množstvo energie vytvára pružné telo. Predpokladom pružnosti je pokoj. Predpokladom pokoja sú uvoľnené kĺby. Ak sú kĺby uvoľnené, telo vieme ľahko ovládať a koordinovať jeho pohyby. Sila sa potom prejaví sama takou ľahkosťou, ako šibnutie biča. Taichi sa cvičí bez napínania fyzickej sily, telo sa má hýbať ľahko a ladne, sila vychádza od nôh, v oblasti brucha sa sústreďuje, zväčšuje sa a prechádza celým telom až do rúk.

Taichi sa cvičí v stave sústredenej uvoľnenosti a spôsobuje vnímanie tela ako energetickej formy. To vytvára predpoklady na včasnú reakciu tela ak sa dostane do nerovnováhy. Vnímaním energetickej formy tela je možné včas zmeniť stratégiu prúdenia vnútornej energie a tak si uchovať zdravie, alebo si ho opäť získať. Taichi formy sa využívajú na ozdravenie tela a pre obranu. Cvičenia sú vhodné pre ľudí každého veku, mužov a ženy, pre zdravých a aj ľudí so zdravotnými problémami.

Kurzy tai chi a chikungu vedie lektorka Ing. Bea Lubyová, žiačka majstra Wu Bin Jianga.

Dobrý festival bojových umení sa koná piatym rokom v dňoch 2. a 3. júla na prírodnom kúpalisku Delňa v Prešove ako súčasť Dobrého festivalu, ktorý tento rok predstaví exkluzívne prvý krát koncert skupiny Skunk anansie.

Celý program nájdete tu: www.pis.sk/podujatie/1010/dobry_festival_2011.html

Text: Milan Štefánik
Info: www.dobryfestival.sk, www.tajci.sk, www.reddragon.sk

Súvisiace články
1.7.2011 Prípravy na Dobrý Festival finišujú 30.6.2011 Kamión Skunk Anansie potrebuje špeciálne povolenia pre príchod na Slovensko 29.6.2011 Miro Tásler o Dobrom festivale 25.6.2011 Skunk Anansie môžete stretnúť v centre Prešova 23.6.2011 Dobrý Festival: MC Wrec nepríde, zato Elsa Esmeralda a Messy MC áno. 22.6.2011 Dobrý Festival ukáže silu prešovskej hudobnej scény 20.6.2011 Jednodňové vstupenky na Dobrý festival v predaji 15.6.2011 Skunk Anansie chcú ochutnať slovenské pivo! 14.6.2011 Novinka Dobrého Festivalu – filmový stan Dobré Filmy 8.6.2011 Svetová d´n´b špička z Hospital Records na Dobrom Festivale 24.5.2011 Horská Chata aj na Dobrom Festivale 20.5.2011 London Elektricity na Dobrom Festivale 2011 9.5.2011 Nájdi Dobrý festival a vyhraj lístky 2.3.2011 Skunk Anansie headlinerom Dobrého Festivalu 2011
Mohlo by Vás zaujímať
Po roku tu máme opäť Prešovské vínne slávnosti
Po úspešnom minuloročnom nultom ročníku sa Wave centrum nezávislej kultúry rozhodol aj tento rok usporiadať Prešovské vínne slávnosti. Víno a sprievodný program si znova budete môcť vychutnať pod holým nebom.
Štartuje Letné kino POCITY 2020
Aj v neľahkých časoch máme pre vás dobré správy. Letné kino POCITY bude premietať filmy pod hviezdnou oblohou aj tento rok. V záhradnom kine na Masarykovej ulici (za Kinom Scala) si tak už po tretíkrát budete môcť vychutnať neopakovateľný filmový zážitok.
Festival Filmová noc na hrade (FNNH) bude mať toto leto pauzu, fanúšikov však čaká prekvapenie v podobe „Síkrit FNNH“
Unikátny festival plný filmových zážitkov pod holým nebom - Filmová noc na hrade (FNNH), bude mať tento rok neplánovanú pauzu. Organizátori presúvajú 9. ročník na rok 2021.
Galéria Caraffka dala priestor talentovaným umelcom
V mestskej galérii Caraffka sa uskutočnila výstava talentovaných umelcov, ktorí nie sú absolventmi vysokých škôl umeleckého smeru, no dokážu vytvoriť jedinečné umelecké diela.
Príďte s deťmi stráviť skvelý víkend do Jazdeckého areálu v Prešove
Mesto Prešov pozýva všetky deti a ich rodičov stráviť skvelý víkend plný zábavy v Jazdeckom areáli. Pripravený je program plný zábavy a nebude chýbať ani jazda na koni.
Kinsfolk použili v novinke retro zábery zo svadobných VHS kaziet. Pozrite si vydarený klip
Slovenské duo Kinsfolk predstavuje nový singel All My Friends Are Getting Married. K novinke pripravili hudobníci parádny retro klip zo svadobných VHS kaziet svojich rodičov a rodičov svojich priateľov. Finálny zvuk pesničky zverili opäť dánskemu producentovi Joelovi Krozerovi, s ktorým si vyskúšali spoluprácu na predošlom singli Tough Girl.
Komajota odohrá prvý po-korona koncert v Žiline
Prešovská skupina Komajota hlási návrat na koncertné pódiá. Už tento piatok 19.6. sa predstaví naživo v žilinskom klube Smer Klub 77. Po dvoch online koncertoch, ktoré absolvovala počas uplynulého obdobia, kedy boli kluby úplne zatvorené sa hudobníci tešia, že budú môcť opäť stretnúť svojich fanúšikov naživo. Koncert sa uskutoční za dodržania aktuálnych hygienicko-bezpečnostných pokynov Úradu verejného zdravotníctva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.