Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Saturday - 18. August 2018 - Elena, Helena | zajtra Lýdia

PIS.sk

Foto: EUROPEADE (Tartu, Estónsko)

Detský Folklórny Súbor Goralik z Kežmarku bol opäť súčasťou najväčšieho festivalu európskej kultúry Europeade 2011, ktorý sa konal v Tartu, v druhom najväčšom meste Estónska. Z 27 štátov Európy prišlo vyše 3000 účinkujúcich, Goralik si so sebou pozval aj DFS Radosť z Banskej Bystrice. Malú-veľkú krajinu spod Tatier tak reprezentovali dva detské súbory.

DFS Goralik
DFS Goralik
Registrácia a prvé zoznamovanie sa z miestom podujatia všetkých zúčastnených skupín prebehla v stredu. Už vo štvrtok ráno čakal na mladých goralov nácvik spoločnej choreografie na otvárací ceremoniál. Popoludní o pol tretej mal DFS Goralik svoje prvé vystúpenie počas festivalu. Od prvej chvíle bolo jasné, že vystúpenia Goralika budú v dramaturgii znamenať určité oživenie a tridsaťminútový program na námestí Town Hall square (Raekoja plats) zaujal ľudí každej vekovej kategórie. Zabrala svieža melodika goralskej hudby, aj choreografické prvky, najmä energické skoky, ktoré žiaden iný súbor na festivale neponúkol. To sú atribúty, vďaka ktorým je Goralik každým rokom jedinečný. Terézia Klempárová, vedúca Goralika uviedla: „Súbor spracuváva podtatranskú goralskú oblasť. Naše hry, spevy, tance sme predviedli aj tu na tomto festivale.“ 20-ročná študentka Aare Tuulik z Estónska hovorí: „Obdivujem, že deti tancujú a zároveň aj spievajú. V estónskom folklóre takýto jav nie je typický. Tance sú plné života. Deti si užívali vystúpenie a tancovali s radosťou, no radosť dopriali aj divákom.

Slávnostný otvárací ceremoniál vo štvrtok večer ukázal nevídanú krásu folklóru. Účinkujúci v úvode prechádzali v dlhých radoch naprieč festivalovým areálom. Držiac sa za ruky, v rytme hudby vyzerali efektne. Terézia Klempárová hovorí: „Úvod ma tak dojal, že mi tiekli slzy. Bolo to nádherné.“ Hlavným bodom programu boli vlastné trojminútové vystúpenia polovice z prihlásených folklórnych súborov. DFS Goralik sa na otváracom ceremoniáli predstavil spoločne z DFS Radosť. Choreografia bola oproti pôvodnému plánu pozmenená tak, aby tanec vyhovoval pohybu na tvrdom betónovom povrchu vo festivalovom areáli. Tlieskalo im nadšené sedemtisícové publikum. Primátor mesta Tartu sa tam ukázal ako veľká osobnosť. S publikom si zaspieval vlastnú uvítaciu pesničku. Vo svojom príhovore vyjadril veľkú vďaku za to, že ľudí z celej Európy môže privítať v meste Tartu, kde sa zrodilo veľa tradícií národnej kultúry Estónska. Zdôraznil: „Folklór zohráva nesmierne dôležitú úlohu vo vývine každého národa. Čím hlbšie a rozličnejšie je kultúrne dedičstvo, tým silnejší a životaschopnejší je národ. A preto uchovávanie a odovzdávanie kultúrnych tradícií je zásadne dôležité pre všetky krajiny a národy.“ Aktívnym prístupom sa primátor zapájal aj počas nasledujúcich dní, mohli by si z neho brať príklad aj ďalší primátori, napríklad u nás. Bruno Peeters, prezident festivalu počas úvodného prejavu pripomenul: „Europeade je poctené, že dostalo príležitosť prezentovať sa v kolíske kultúry pobaltských národov a chce vyjadriť uznanie všetkým tým, ktorí uchovávali a zveľaďovali toto kultúrne dedičstvo a ktorí mu zostali verní a to aj v ťažkých časoch!“ Podľa slov prezidenta Európskej únie Hermana Van Rompuy, bolo cťou prevziať záštitu nad ďalším úspešným pokračovaním tohto podujatia.

V piatok Goralik vystúpil s tridsaťminútovým programom na námestí Karusquare, kde diváci opäť neskrývali radosť. Nasledovalo pätnásťminútové vystúpenie na hlavnom námestí Town hall square, ktoré bolo súčasťou programu všetkých detských folklórnych súborov. Sobotňajšie ráno patrilo nácviku národného estónskeho tanca s ďalšími deťmi na záverečný ceremoniál. Ešte v to dopoludnie mal Goralik pekné vystúpenie na Jaani square, na pódiu v jednej z mnohých malebných uličiek v historickom centre mesta Tartu.

Aime, učiteľka angličtiny z Tartu po jednom z vystúpení Goralika povedala: „Páčili sa mi vystúpenia. Práca nôh je veľmi pekná, rýchla a precízna. Páčil sa mi súlad spevu a tanca. Bola som v Tatrách a milujem Tatry a som šťastná, že Tatry prišli ku mne v podobe týchto ľudí.“ Aj Belgičan Marc Goosenaerts z réžijného týmu Europeade vyjadril spokojnosť: „Páči sa mi spôsob, akým sa vo vašich pásmach spája tradičné doplnené moderným.“ Goralik naplnil rozličné očakávania rôznych ľudí a radosť neskrýval ani estónsky vojak Maire Kiudorv: „Tance sú plné energie. Sú presné, striktné, prísne a to sa mi páči!

Čas medzi vystúpeniami Goralik využíval zodpovedne, na posledné nácviky. Nabitý program pokračoval vždy aj večer pod názvom Europade By Night, kde zahralo množstvo estónskych aj zahraničných hudobných skupín. Hlavné námestie v Tartu bolo plné tancujúcich ľudí až do skorých ranných hodín nasledujúceho dňa, čo hovorí za spektakulárnu atmosféru celého podujatia. Ľudia zobrali zábavu do svojich rúk, čo sa vidí málokedy. Na festivale Europeade to funguje. Samozrejme, s pomocou hudobníkov.

V nedeľu popoludní mestom prešiel tradičný sprievod všetkých skupín „Grand Parade“ s nezameniteľnou atmosférou. Pozdravovali ho všade na okrajoch ciest stojaci diváci. Sprievod končil vo festivalovej aréne, kde sa ešte raz každá skupina prešla pred všetkých divákov a počas záverečného ceremoniálu sa vystúpeniami predstavila druhá polovica súborov. Pred tým, než bol festival slávnostne uzatvorený, Goralik na pódiu predviedol estónsky národný tanec „Oige ja vasemba“, spolu s deťmi všetkých folklórnych súborov. „Ste tri lesknúce sa strany diamantu, ku ktorému prirovnávam európsku kultúru, ktorá je jedinečným symbolom „jednoty v rozličnosti“ a ktorá je zdrojom jedinečnosti nášho kontinentu v svetovom meradle“, uzavrel prezident festivalu Bruno Peeters.

Program prebiehal vždy podľa plánu a bol premyslený do detailov. Terézia Klempárová zhodnotila festival ako úspešný. „Je to veľkolepý festival, organizácia bola tentokrát dobrá.“ Stretávajú sa tu ľudia, ktorí majú radi folklór a radosť je tu cítiť na každom kroku. Európa sa tentokrát spojila kultúrne, no aj ľudsky. Medzi účinkujúcimi boli príbuzní obetí útokov v Nórsku. Obete si uctili tisíce ľudí na záverečnom ceremoniáli minútou ticha a prečítaním smútočného posolstva, z ktorého asi najviac rezonuje veta: „Nikdy na vás nezabudneme.“ K silnej atmosfére uplynulého ročníka Europeade bezpochyby prispelo Tartu, mesto univerzitné, kultúrne a hudobné centrum Estónska. Celá pobaltská oblasť má naviac folklór na vysokej úrovni, takže festival sa konal na obzvlášť priaznivom mieste. Na ľuďoch bolo vidieť, že zažiť kultúru celej Európy a aj Slovenska naživo, pre nich znamená naozaj veľa. A to je ten najkrajší splnený cieľ. Vedúca Goralika dodáva: „Vôbec ten celý program bol neopísateľný. Naozaj si odnášam veľmi peknú spomienku.“ Projekt DFS Goralik na festivale Europeade 2011 finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

 
  • EUROPEADE (Tartu, Estónsko)

Video archív nájdete na tv.pis.sk

Média:

  9.8.2011 | Autor: greatmilan | Spoločnosť | zobrazené: 3032 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (73097)

Na predaj 2-izbový byt s halou, 57 m2, loggia 3 m2, po čiastočnej rekonštrukcii, Prešov, Sídlisko Šváby, ul. Važecká. K bytu patrí pivnica cca 4 m2. Dobrá občianska vybavenosť a možnosť pohodlného parkovanie pred blokom.

0907030623 | ico | cena: 65.000,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72391)

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 | ico
ico

Reality: Predám (73109)

4 izbový útulný rodinný dom s úžitkovou plochou 96m² a pozemkom 535m²s rozsiahlou rekonštrukciou sa nachádza v slepej uličke mimo hlavnej cesty

0918993424 | ico | cena: 139.500,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72762)

Dáme do prenájmu variabilné kancelárske priestory o výmere 67m2 a 52 m2 samostatne, ale aj vcelku 119 m2, situované v krásnej záhrade v blízkosti centra Prešova s parkovaním.

0903602897 | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (73099)

Na predaj 3,5 - izbový byt 75 m2, loggia 4 m2, Prešov - Sekčov, po čiastočnej rekonštrukcii. Výhodou je malá polizba vedľa detskej izby, s oknom, oddelená dverami s policami a vstavaným nábytkom. K bytu patrí pivnica (cca 5 m2).

0907030623 | ico | cena: 83.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., 2015 - 2018 Vádium-IT, s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS