Utorok, 01. december 2020
Meniny má Edmund | zajtra Bibiána

V meste spomínali na VOSR i udalosti 17. novembra

Dve udalosti novodobých dejín, ktoré sa v pamäti ľudí spájajú s mesiacom november, si dnes pripomenuli v Prešove.

S nádychom recesie si v centre Prešovčania zaspomínali na niekdajšie oslavy Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Druhou pamätnou udalosťou je 17. november, kedy sa v roku 1989 definitívne v bývalom Československu rozpadol komunistický režim.

Na námestí sa stretli desiatky ľudí, vypočuli si koncert hudobnej skupiny Mloci a tí, ktorí mali šťastie, dostali banán či mandarínku. Takto ľahko dnes dostali to, čo niekedy mohli ochutnať iba na Vianoce. Podujatie, ktoré spája ideovo diametrálne odlišné historické momenty, pripravilo mesto Prešov a Prešovská univerzita.

"Na mladosť sa vždy spomína v dobrom aj na lampiónový sprievod, ale chceli sme si pripomenúť najme tú novembrovú Nežnú revolúciu, ktorá nám priniesla slobodu voľby a demokraciu", povedal pre TASR primátor Prešova Pavel Hagyari.

Rektor PU René Matlovič zdôraznil, že 17. november je dôležitý dátum pretože sa viaže na vystúpenie študentov proti dvom totalitným ideológiám, nacizmu aj komunizmu.

"Študenti vždy mali dostatok sebareflexie aj reflexie spoločnosti na to, aby upozornili na to, čo je nežiaduce a že sa treba vrátiť na tú správnu normálnu cestu vývoja", povedal Matlovič.

Na VOSR v meste spomínali mladí i tí skôr narodení. Staršia Prešovčanka uviedla, že dnes je to s úsmevom, ale pred rokmi to tak nebolo.

"Boli výročia a sviatky, keď sa nás nepýtali, či chceme ísť do sprievodu, či máme chuť manifestovať. Jednoducho sme museli ísť, ale väčšinou sa to skončilo tak, že sme si náladu nenechali pokaziť", povedala dôchodkyňa.

Podobné skúsenosti s režimom, ktorý vedel znepríjemniť a otráviť ľuďom život, má aj Michal. "Prišiel som, lebo musím. Spomínam si na to veľmi nerád, je to jedno veľmi trápne obdobie v mojom živote", povedal Michal.

Symbolicky na poriadok počas zhromaždenia v centre mesta dozerali dve motorizované hliadky Verenej bezpečnosti. Po slávnostných zdraviciach sa z pešej zóny pohol lampiónový sprievod. Ten však počtom ani zďaleka nedosahoval mohutnosť sprievodov z minulosti.

Napokon sa sprievod presunul do vysokoškolského areálu Prešovskej univerzity, kde sa oslavoval Deň študentstva a programom si pripomenuli výročie Nežnej revolúcie.

Súvisiace články
14.11.2011 Foto: Spomienka na VOSR a 17. november v Prešove
Mohlo by Vás zaujímať
Slovenská pošta informuje klientov o zmenách pri doručovaní zásielok
Z dôvodu vyhlásenia núdzového stavu a v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 s cieľom chrániť zdravie svojich zamestnancov v prevádzke, ako aj obyvateľov miest a obcí, bude Slovenská pošta, a.s. až do odvolania zabezpečovať činnosti týkajúce sa doručovania poštových zásielok v pozmenenom režime.
Zariadenie pre seniorov Harmónia na Cemjate prijme opatrovateľky
Zariadenie pre seniorov Harmónia na Cemjate hľadá opatrovateľov alebo opatrovateľky pre svojich klientov. Záujemcovia sa môžu hlásiť telefonicky.
Od začiatku pandémie zostal v podnikoch zhruba milión pollitrákov exspirovaného piva. Prazdroj ho postupne vymieňa za nové
Výsledky celoplošného testovania postavili spoločnosť pred novú realitu. Po týždňovom lockdowne sa konečne môže o niečo lepšie nadýchnuť aj gastro.
Bezplatný odvoz starých spotrebičov už v 10 slovenských mestách
Získajte pred Vianocami vo vašej domácnosti priestor na niečo užitočnejšie, ako sú nepotrebné spotrebiče. Pomôžeme vám ekologicky a zadarmo zrecyklovať vašu starú práčku, chladničku či mikrovlnku. Už v desiatich mestách na Slovensku funguje služba zberu elektroodpadu „kuriérskym spôsobom“ - priamo z adresy vášho bydliska. Odvoz si stačí pohodlne objednať cez www.zberelektroodpadu.sk.
Zamestnanci majú stále čas na 2%
Tretí sektor si doteraz pripísal na svoje účty približne 43 miliónov eur. Tieto peniaze poslala neziskovým organizáciám, nadáciám a občianskym združeniam finančná správa. Do týchto dní už spracovala 553 869 vyhlásení o poukázaní podielu zaplatenej dane. Zamestnanci môžu darovať svoje dve, respektíve tri percentá, až do 30. novembra.
Top experti budú diskutovať o zvýšení atraktivity východného Slovenska
Viceprimátor estónskeho Tartu, šéf inovačného centra Brno, filozof Tomáš Sedláček a ďalší experti o inováciách, príležitostiach na zastavenie úniku mozgov, kríze a zvyšovaní regionálnej atraktivity v pandemickej dobe.
Stále vidíme len vrchol ľadovca z dôsledkov koronakrízy na závislých a ich rodiny
Už po prvej vlne pandémie ochorenia COVID-19 bolo zrejmé, že jej dôsledky presiahnu očakávania – pre spoločnosť i v životoch bežných ľudí. Mohutnosť druhej vlny, ktorej čelíme dnes, prijaté opatrenia a ich dopady sú však pre mnohých až ochromujúce.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
2-izb. byty v novostavbe

Ponúkame na predaj 2-izb. byty s terasou a malou záhradkou, alebo balkónom v rozostavanom bytovom dome na Novej Dúbrave neďaleko centra Prešova. Byty s modernou dispozíciou majú 53/60m2 s južnou orientáciou.

0949772893 | | cena: 116.958,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.