Piatok, 15. november 2019
Meniny má Leopold | zajtra Agnesa

Mesto si od Istrobanky požičalo 40 miliónov Sk

Na sumu 40 miliónov Sk podpísal 8. augusta primátor Prešova Juraj Kopčák úverovú zmluvu s predstaviteľmi Istrobanky, a. s. Úver, ktorý pochádza z prostriedkov Európskej investičnej banky z Bruselu a Istrobanka je účastníkom tejto úverovej linky, je úročený 13,55 percenta a splatný do roku 2008. Podobné prostriedky na krytie svojich investičných potrieb získalo mesto Prešov od Istrobanky už aj vlani. Riaditeľ prešovskej pobočky Istrobanky Ľubomír Senderák zdôraznil, že výška úroku je pre mesto Prešov výhodná tým, že nepodlieha "turbulenciám na medzibankovom trhu" v SR. Základom úroku je diskontná sadzba Národnej banky Slovenska, ktorá od januára 1996 je stabilná 8,8 percenta, k tomu sa pripočítali marže NBS a Istrobanky.

Uzavretiu úverovej zmluvy predchádzala zo strany bánk tvrdá analýza ekonomiky mesta Prešov, ktorá ukázala, že nie je v žiadnom prípade ohrozená návratnosť prostriedkov. Mesto Prešov i tak ručí v zmluve uvedenými nehnuteľnosťami, ktorých zoznam schválilo Mestské zastupiteľstvo v Prešove. J. Kopčák v tejto súvislosti uviedol, že z ôsmich krajských miest v SR je mesto Prešov spolu s Nitrou najmenej zadlženým v prepočte na 1 obyvateľa. Ako dodal, ešte sa im nestalo, aby doteraz nemohli splácať úvery a aby v prospech veriteľa prepadol niektorý objekt, ktorým mesto ručilo za úver.

Úverová zmluva s Istrobankou je tohto roku v poradí druhou, ktorú mesto Prešov uzavrelo pri získavaní cudzích zdrojov na krytie svojich investičných zámerov. Pred pár týždňami podpísal J. Kopčák úver na 30 miliónov Sk s Ľudovou bankou. Dnes k tomu dodal, že mesto Prešov zrejme už ani ďalšie cudzie zdroje (na tento rok mestský parlament odsúhlasil ich prijatie vo výške 110 miliónov Sk) nebude potrebovať. Získalo už tohto roku totiž zo štátneho rozpočtu 25 miliónov Sk, ďalej sa uchádza o získanie 35 miliónov Sk návratnej pôžičky za úrok 3,5 percenta a splatnej 30 rokov zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Ak by sa to nepodarilo, tak v zálohe má ešte možnosť získať úver Prvej stavebnej sporiteľne, a. s. Pôvodný zámer požičať si od nej tohto roku 50 miliónov Sk bude však revidovaný na maximálne 20 miliónov Sk. Navyše J. Kopčák oznámil, že Fond národného majetku SR má voči mestu Prešov záväzok v podobe nepreplatených vyše 5 tisíc dlhopisov, čím sa mestu môžu ujsť peniaze získané z predaja Slovenských telekomunikácií.

Mesto Prešov a Istrobanka spolupracujú už 6 rokov a tento peňažný ústav bol prvý, kto požičal mestu. Išlo o formu emisie komunálnych obligácií na sumu 30 miliónov Sk. Tú mesto splatilo v termíne k 01. augustu 1999 a nie sú ani žiadne hrozby, aby nezvládlo podobný úkon vo vzťahu k 2. emisií takýchto obligácií z Istrobanky v sume 50 miliónov Sk a to k 01. máju 2001.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
Nákupné centrum v Prešove má vlastný čmelín aj búdky pre vtáky a netopiere
Moderné nákupné centrum v metropole Šariša rozvíja ekologické aktivity na podporu udržateľnosti životného prostredia. Vďaka nim už získalo aj prestížny certifikát, aký má len 6 nákupných centier na svete.
FLEXI jedálny lístok prichádza na prešovské ZŠ
Školské jedálne v meste Prešov medzi prvými na Slovensku zavádzajú FLEXI jedálny lístok. Novinku začnú testovať v základnej škole Prostějovská od 4.11.2019.
Vzdelávanie sa dospelosťou nekončí
Pýtali sme sa slovenskej populácie, akú úlohu hrá v  živote vzdelávanie, kto je zaň zodpovedný, aký dôvod máme vzdelávať sa celý život a prečo to nerobíme.
Prešov ocenil najlepšie kuchárky
Kuchárky prešovských škôl a školských zariadení opäť predviedli svoju kreativitu a zručnosti pri príprave chutných a oku lahodiacich jedál. V rámci Svetového dňa výživy mesto Prešov ocenilo nielen ich tvorivosť, ale aj náročnú prácu.
80 osobností sa vracia do svojich škôl, aby aktivizovali študentov
80 osobností z biznisu a spoločenského života sa zajtra, 8. novembra, vráti na svoje stredné školy vyrozprávať životný príbeh a motivovať študentov k rozvoju potenciálu, ktorý sa v nich skrýva.
Je najvyšší čas
Finančná správa pokračuje v intenzívnom informovaní podnikateľov, ktorí ešte stále neevidujú tržby v systéme eKasa.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.