Nedeľa, 17. február 2019
Meniny má Miloslava | zajtra Jaromír

Hradná cesta spojí šesť hradov s metropolou Šariša

Dvaja primátori a piati starostovia podpíšu v sobotu 4. februára Memorandum o Prešovskej hradnej ceste. Iniciátor myšlienky a organizátor dobrovoľníckej činnosti na Šarišskom hrade Martin Sárossy informoval, že dokument sa bude podpisovať na úvodnom ceremoniály Druhého hradného plesu v Prešove.

Rokovanie o Prešovskej hradnej ceste Martina Sárossyho a primátora Pavla Hagyariho
Rokovanie o Prešovskej hradnej ceste Martina Sárossyho a primátora Pavla Hagyariho

Cieľom tohto partnerstva má byť vzájomná pomoc pri rozvoji turistického ruchu v regióne a zveľaďovanie historických a kultúrnych pamiatok - hradov Šariš, Kapušany, Šebeš, Obišovce, Lipovce a Soľnohrad, ktorý je známy aj ako Zbojnícky hrad. Všetky tieto pamiatky by mali prirodzene zatraktívniť aj samotnú metropolu Šariša.

Do Prešovskej hradnej cesty sú zahrnuté mestá Prešov a Veľký Šariš a obce Kapušany, Podhradík, Ruská Nová Ves, Obišovce a Lipovce.

Skúsenosťami, ktoré sme doteraz získali v rámci revitalizačných projektov a dobrovoľníckej činnosti na Šarišskom hrade, chceme pomôcť pri rozbehnutí záchranných projektov aj na ďalších susediacich hradoch“, uviedol Sárossy.

Zdôraznil, že veľkou šancou pre hrady je spoločný program Ministerstva kultúry SR, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Obnova hradov s pomocou nezamestnaných, do ktorého sa v tomto roku prihlásili hrady Šariš, Kapušany a Šebeš nad obcou Podhradík.

Sárossy pripomenul, že memorandum obsahuje päť základných zámerov, ktoré sa budú snažiť partnerské samosprávy napĺňať. Ide o starostlivosť o hradné lokality, vyznačenie prístupových ciest a propagácia Prešovskej hradnej cesty. Rovnako sa majú obce a mestá podieľať na príprave sprievodných podujatí a atrakcií.

Uvažujeme aj o tom, aby niekde na verejne dostupnom mieste v Prešove boli umiestnené miniatúry spomínaných hradov. Návštevník mesta by sa s nimi vedel takto oboznámiť a ak by ho zaujali, priložený popis by mu pomohol nájsť cestu k týmto pamiatkam“, uzavrel Sárossy.

http://pis.sk/podujatie/1769/ii-_hradny_ples.html

Foto: MsÚ

Prešovská hradná cesta spojí 6 hradov s metropolou Šariša

Prešovská hradná cesta spojí 6 hradov s metropolou Šariša
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Majstrovstvá Prešova v Sánkovaní
5. ročník Majstrovstiev Prešova v sánkovaní ktorý pre prešovčanov pripravilo O. Z. Otvorená dielňa.
Prešovská univerzita otvorila plesovú sezónu v sklade soli
V piatok, 18. januára, sa v jednej z najvýznamnejších technických pamiatok na Slovensku – Solivare, uskutočnil v  poradí už 22. ročník Reprezentačného plesu Prešovskej univerzity v Prešove. Niesol sa v znamení precízne spracovaného programu, kvalitnej hudby, dobrého jedla, noblesných dáma i pánov.
Prešovský kraj sa predstaví v Bratislave / Za Warholom do Bratislavy
Na najväčšom slovenskom veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave sa opäť predstaví aj Prešovský kraj. Krásy a turistické zaujímavosti kraja budú predstavené prostredníctvom originálnej maľovanej expozície. Jej centrum bude venované kráľovi pop artu Andymu Warholovi. Počas výstavy budú odovzdané ocenenia Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2018.
Kraj a univerzita pracujú na príprave kvalitného geoportálu
Prešovský samosprávny kraj (PSK) spoločne s Prešovskou univerzitou v Prešove (PU) rozšírili oblasť spolupráce, ktorá sa týka regionálnej infraštruktúry priestorových informácií a geografických informačných systémov (GIS). Z jej výsledkov bude profitovať občan, samospráva, akademický aj súkromný sektor.
Fotoreport z RC Drift Prešov
V nedeľu , 10.2.2019 , sa v Shopping Mall Eperia predstavili profesionálne modely jazdiace v drifte. Na trati sa predstavili zahraniční jazdci z Prahy, Ostravy, Brna ale aj domáci z Prešova, Košíc či z Bratislavy. Prinášame vám fotoreport z tejto jedinečnej akcie.
Vianočné stromčeky sa zbierajú do konca januára
Ak ste si atmosféru Vianoc v byte či dome vychutnávali až do týchto dní a uvažujete o tom, že sa s ňou pomaly rozlúčite, Technické služby mesta Prešov, a.s. sú vám k dispozícii. Až do konca januára tradične zabezpečujú bezplatný zber a odvoz vianočných stromčekov.
Prestížne ocenenie naj v cestovnom ruchu získal donjon Šarišského hradu
V Prešovskom kraji máme ďalšie lákadlo pre turistov. Je ním donjon - vynovená bašta hradu Veľký Šariš. Obnova Donjonu si vyslúžila ocenenie Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2018.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch. Základy domu - kameň, zmiešaný stavebný materiál. Úžitková plocha cca 200 m2, Dom je v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 117.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Podpivničený rodinný dom 128 m2 s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš, okr. Prešov. Dom je riešený ako 3-izbový, s kuchyňou, kúpeľňou, komorou, verandou, predsieňou so schodišťom do suterénu a na pôjd.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
predám 2 - izbový byt, 52 m2, ulica Obrancov mieru, Prešov

lokalita: sídlisko II, výmera: 52 m2 + pivnica, poschodie: 2 zo 2, vymenené okná za plastové, ináč je v pôvodnom, zachovalom stave, ideálny na prerobenie podľa vlastných predstáv, orientácia: východ / západ, dobré dispozičné riešenie.

0907030661 | | cena: 67.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.