Štvrtok, 28. marec 2024
Meniny má Soňa | zajtra Miroslav
Diskusná téma:

Elektrikar

Registrovaný a prihlásený užívateľ má možnosť jednotlivé príspevky hodnotiť.
Diskutujúci odoslaním príspevku potvrdzuje súhlas s Kódexom diskusie
#67739
Elektrikar 67739
blackhawk (ID: 610) | 21% Pokročilý
blackhawk | 6.1.2018 21:51
Zdravim,
planujem tento rok v panelaku rekonstrukciu bytu a tym spojenu aj vymenu el. rozvodov. Chcem sa opytat tych co uz menili rozvody v panelaku, ze na kolko eciek vas to vyslo ? Vie mi niekto odporucit kontakt na nejakeho sikovneho elektrikara, ktory by to vedel zrealizovat a vedel by vypracovat aj reviznu spravu? Kludne aj sukromnu spravu.

Vdaka
#68047
RE: Elektrikar 68047
prepo (ID: 2287) | 29% Praktikant
prepo | 12.2.2018 21:08
4 izb. byt- materiál cca 500€, práca neviem, robil som si sám.
Samozrejme, materiál bez svietidiel.
Záleží aj koľko samostatných prívodov na spotrebiče nad 2KW, kadiaľ vedené káble (všetko iba v stenách alebo aj v znížených stropoch, v podlahových lištách - určite nie v dilatačných škárach).

K ďalším príspevkom: určite meniť na sídl. II, III a pod. Uťahovať môžeš len keď máš ešte čo. A v podlahe a stenách neutiahneš :-)
#68033
hliník 68033
vlkodlak (ID: 5348) | 0% Majster
vlkodlak | 10.2.2018 18:14
Máš tam hliník alebo meď? V paneláku nemáš vlhkosť, ja by som nič nemenil. Kto ťa splašil??? Ak veľmi chceš vymeň len vypínače a ističe.
#68044
68044
sangalo (ID: 5117) | 5% Pokročilý
sangalo | 12.2.2018 18:26
a poriadne poutahovat vsetky kontakty, to je zaklad
#68046
RE: 68046
vlkodlak (ID: 5348) | 0% Majster
vlkodlak | 12.2.2018 20:29
súhlasím

Pridať diskusný príspevok môže len registrovaný a prihlásený používateľ.

#68064
nedaj sa splašiť 68064
vlkodlak (ID: 5348) | 0% Majster
vlkodlak | 13.2.2018 16:44
pochybujem žeby v podlahe a v stene boli dajake droty spajane čokoládkou... to je uplný blud. dá sa to premerať
#68065
RE: nedaj sa splašiť 68065
prepo (ID: 2287) | 29% Praktikant
prepo | 13.2.2018 20:12
čo sa dá premerať? čokoládka v podlahe?

Špeciálne vysvetlenie pre teba: to dotiahnutie v podlahe som myslel samozrejme ironicky. Myslel som tým prerušenia ku ktorým sa nedostaneš.

Všetky byty na sídl. III, ktoré som navštívil (ako návšteva) mali niekde prerušené vedenie alebo spálené zásuvky a k nim prívodné káble.
Pri rekonštrukcii bytu sa dajú robiť rôzne veci na skrášlenie bývania, ale rekonštrukcia elektriny (hliníkové vedenia) v práve rekonštruovanom 30-40 ročnom byte je nutnosť.
#68066
RE: RE: nedaj sa splašiť 68066
vlkodlak (ID: 5348) | 0% Majster
vlkodlak | 13.2.2018 21:52
premerať sa dá kontakt, či je plný, slabý, alebo vôbec. A z toho sú spálené aj zástrčky, že nieje plný kontakt. Vymeniť zástrčky.
#68068
68068
Opteron (ID: 5234) | -17% Profesionál
Opteron | 14.2.2018 10:52
Teoreticky, hlinikove kable, ktore tam mas nemaju dovod na to aby nefungovali, mozes ich nechat tak ako su. Das iba novu krabicu a istice. Mohol by si usetrit ak planujes rekonstrukciu. Do kupelne natahas nove "trojvodicove" kable pre (L, N, PE) a mozes tak napojit aj prudovy chranic, ktory ti vyhodi istic ak dojde k nehode. Je to najlahsie, kupelnu mas hned pri chodbe a na chodbe mas rovno aj poistkovu krabicku. Okrem ineho cez kupelnu mozes tahat aj rovnaky kabel pre kuchynu ak chces napajat zabudovane spotrebice v linke. Pretoze kuchyna zvycajne susedi s kupelnou. Tak budes mat prudovy chranic v kupelni a v kuchyni, nakolko i tak pri rekonstrukcii vyburas bytove jadro a mozes cez neho tahat nove kable. Na ostatne by som sa vykaslal, telka ci radio ti pojde v izbe tak ci onak aj na starom systeme. A je to aj pomerne bezpecne ak mas poridane spravene zasuvky. Jedine ze sa bojis, ze ti baby v obyvacke napcha do zasuvky kliniec. I tomu sa da pomoct krytkami. Ale napr. taka kupelna tam to uz zmysel ma ak by ti spotrebic spadol do vody a pod.
#68071
RE: 68071
prepo (ID: 2287) | 29% Praktikant
prepo | 14.2.2018 20:56
Nie všetky jadra sú umakartové. Takže panelové jadrá asi búrať nebudeš.

Ale k praxi, pretože teórií sa tu povedalo viac ako treba.

Byt č. 1: prerušený kábel medzi rozvodnicou a kúpelňou vedený pod omietkou. Riešenie: nový kábel v lište na stene

Byt č. 2: prerušený kábel k zásuvke v kúpelni. Riešenie: zásuvka odstavená, používa sa predľžovačka (majiteľ nechce demolovať nedávno rekonštruovaný byt)

Byt č. 2: nefunkčná zásuvka na chodbe. Riešenie: prívod k zásuvke natoľko spálený, že nedosiahne k zásuvke, zásuvka odstavená (majiteľ nechce demolovať nedávno rekonštruovaný byt)

Byt č. 3: spálená zásuvka v izbe. Prívodný kábel sa drobí, izolácia to isté, niet čo pripojiť k zásuvke, zásuvka odstavená

Rodinný dom (taktiež hliník): vedenie v trubkách. Jeden koniec kábla som vytiahol od zásuvky, druhý od krabice. Vodič bol v stene pod omietkou, žiadne mechanické namáhanie, proste sa prepálil. Tam sa to ľahlo opravilo, kôli vedeniu v trubkách.

Všeobecne: káble v bytoch sú vedené aj v podlahe. Keď je v byte linoleum tak šliapete po kábloch, keďže tie sú vedené plytko pod dávno rozdrveným poterom.

Uvedomte si páni, že ako všetko, aj vodič prirodzene stárne, pri prevádzke sa ohrieva, izolácia dtto a potom sa to láme a drobí jedna radosť.

To sú len moje skromné skúsenosti u známych, aktívny elektrotechnik by zrejme pridal oveľa viac. Ale aj pri tej malej vzorke čo som videl môžem jednoznačne odporúčať pri rekonštrukcii bytu vzhľadom na množstvo prachu obnoviť elektrorozvody. Tak skoro sa podobná príležitosť nenaskytne.
#68074
RE: RE: 68074
Opteron (ID: 5234) | -17% Profesionál
Opteron | 15.2.2018 07:55
Nepopieram potrebu menit stare kable, vsetko ma svoju zivotnost. No je tu aj ina stranka, ja mam tiez stare kable, cca 40 rokov maju a izolacia je na nich stale v poriadku a ani hlinik sa nedrobi. Kable su vedene priamo cez panel, funguju bez problemu, dal som aj nove zasuvky. Tam kde to je opodstatnene tam je na mieste vymena ale zase nebime na hrnce a nestrasme vsetkych, skontrolovat stav kablov vie kazdy blb, ak sa ti drobi izolacia, ak sa ti drobi vodic tak potom ano, vymena dava zmysel ale ak nie, potom je namieste zvazit, ci sa oplati menit za kazdu cenu. Nie je to lacna zalezitost. Opakujem stary kabel este neznamena automaticky zly kabel alebo nutnost vymeny. Zalezi na okolnostiach. I 100 rocne auto ti pojde ak je odlozene pekne pod strechou a udrziavas ho. To iste plati pre elektroinstalaciu, klucom je mat zasuvky v dobrom stave, aby sa nekyvali, aby boly z bezpecneho materialu (original), aby si na ne nedaval prilis vela rozbocovaciek atd. I novy kabel dokazes presrat ak to nemas v hlave v poriadku a na jednu zasuvku napojis X spotrebicov.
#68069
konečne 68069
vlkodlak (ID: 5348) | 0% Majster
vlkodlak | 14.2.2018 11:07
som rád, že sa zapojil do obvodu aj profík. klobúkom dole. súhlasím s tebou.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK