Streda, 15. júl 2020
Meniny má Henrich | zajtra Drahomír

Emil Tréval - Stretnutia na 49. rovnobežke

EMIL TRÉVAL (1859 - 1929)
cesta lekára a spisovateľa z Prešova do Prahy


Druhý ročník umeleckého projektu Stretnutia na 49. rovnobežke je venovaný štyrom osobnostiam, ktoré zasiahli svojou umeleckou činnosťou do dejín umenia a kultúry nie iba v regióne, ale vo výraznej miere aj v zahraničí. Súčasťou každého večera je hudobná časť pozostávajúca z výberu salónnej hudby, ktorá mohla znieť v danej historickej epoche a lokalite, kde osobnosť pôsobila. Po prešovskom rodákovi a maliarovi Bogdanim, ktorého sme predstavili v júni a ktorého cesty smerovali až do Londýna, a maliarovi Maxovi Kurthovi, ktorý zas prišiel do Prešova z Nemecka a prežil tu veľkú časť svojho života, bude novembrové stretnutie patriť lekárovi a spisovateľovi Emilovi Trévalovi.


EMIL TRÉVAL sa narodil v Prešove a pochádzal z rodiny súdneho úradníka, neskôr notára, Václava Waltera. Vďaka otcovmu povolaniu spoznal v mladosti život v rôznych mestách na Morave a po maturite vyštudoval medicínu. Jeho prvé publikačné pokusy, ktoré podpisoval vlastným menom MUDr. Václav Walter, súviseli práve s jeho povolaním, neskoršie beletristické práce publikoval pod pseudonymom Emil Tréval, ba i pod inými menami...


Hudobný program:
Franz Drdla - Suvenír
Josef Suk - Klavírní skladby op. 7
1. Píseň lásky
2. Humoreska
3. Vzpomínky
4. Idylky (F Dur, f mol)
5. Dumka


Účinkujú:
Andrea Sivaničová - história
Soňa Pariláková - moderovanie a umelecký prednes
Peter Pláňavský - klavír


Klavirista PETER PLÁŇAVSKÝ je rodákom z Považskej Bystrice. Klavír vyštudoval na Konzervatóriu v Žiline v triede Mgr. Art. Ľudmily Fraňovej a vysokoškolské štúdium absolvoval na Vysokej Škole Múzických Umení v triede prof. Mariána Lapšanského. Zúčastnil sa viacerých interpretačných súťaží: Medzinárodná súťaž Beethovenúv Hradec, Medzinárodná interpretačná súťaž Forum per tasti v Banskej Bystrici či Súťaž Slovenských Konzervatórií, z ktorej si odniesol 3. cenu. Pod vedením Mgr. Art. Dariny Švárnej sa (spolu s Ivanom Korcom) stal držiteľom 3. ceny na Schubertovej Medzinárodnej klavírnej súťaži pre klavírne duá a tiež 1. ceny na súťaži Slovenských Konzervatórií v komornej hre. Pláňavský bol taktiež semifinalistom 9. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela. Okrem toho účinkoval na Stredoeurópskom festivale koncertného umenia v Žiline, na festivale Bach Tribute v Banskej Štiavnici. Pravidelne sa zúčastňuje majstrovských kurzov pod vedením renomovaných klaviristov a pedagógov. Venuje sa tiež komornej hre. Spolupracoval so školským orchestrom konzervatória v Žiline, s ŠKO Žilina, Symfonickým orchestrom VŠMU v Bratislave a taktiež s orchestrom Štátnej filharmónie Košice. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg a korepetítor na Konzervatóriu v Žiline.


Vstupné: 2 €

Pridal: Redakcia pis.sk
142
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.