Štvrtok, 13. august 2020
Meniny má Ľubomír | zajtra Mojmír
udalosť sa už konala

Jubilanti 2020 / Juraj Daňo (1920-2007)

Jubilanti 2020 / Juraj Daňo (1920-2007)
Jubilanti 2020 Juraj Daňo
Kurátor: Mgr. Alžbeta Malíková


Retrospektívna výstava pri príležitosti 100. výročia umelcovho narodenia. Juraja Daňa dnes hodnotíme predovšetkým ako zavŕšiteľa tradície klasickej modernej šarišskej krajinomaľby, ktorú obohatil o dramatické akcenty a pastozitu prevedenia. Jeho celoživotné dielo je tematicky a názorovo široko rozvetvené, a predsa zamerané najmä na problematiku krajinomaľby. Prepis krajiny do plochy sa presúva od dramatických pastóznych nánosov až k plošnejšiemu vyjadreniu meniacej sa krajiny.


Motív krajiny má vo východoslovenskom umení dlhú tradíciu a stal sa pre mnohých umelcov východiskom v tvorbe. Krajina je pre mnohých umelcov studnicou inšpirácií a spôsobom na vyjadrenie trvajúcej spätosti človeka s prírodou, s rodným krajom. Dynamika gesta, pastózny rukopis, spontánny, živelný spôsob maľovania akoby jedným dychom, je pre Juraja Daňa príznačný v celej škále jeho maliarskej tvorby.
Výstava pri príležitosti 100. výročia umelcovho narodenia sa zameriava aj na jeho druhú tvár – na polohu maľby, ktorá je viac geometrizujúca a abstraktnejšia. Zameraná na štylistickú premenu v krajinomaľbe a zmenu rukopisu smerujúceho od prepisu lyrickej krajiny k orientácii na mestskú a spriemyselňovanú krajinu, na experimentovanie v tvorbe a hľadanie nových výrazových prostriedkov maľby. Výstava Juraja Daňa predkladá výber z celoživotného diela, ktoré je námetovo rozvetvené so silným akcentom na krajinu, krajinu blízku nám všetkým.


Výstava zo zbierok ŠG v Prešove.

Pridal: Redakcia pis.sk
387
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.