Utorok, 29. september 2020
Meniny má Michal, Michaela | zajtra Jarolím

ŽIVOTNÉ CESTY LEOPOLDA LAHOLU (1918 - 1968)

Tretí ročník projektu Stretnutia na 49. rovnobežke pre Vás pripravil štyri autorské umelecké večery s literárnou a hudobnou časťou venované umelcom, významným osobnostiam, členom národnostných menšín žijúcich na Slovensku – maďarskej, rusínskej, židovskej a nemeckej.


Prvý večer 27. augusta bude patriť slovenskému autorovi, prozaikovi, básnikovi, dramatikovi a filmovému režisérovi, rodákovi z Prešova,
LEOPOLDOVI LAHOLOVI (vl. menom Leopold Arje Friedmann). Dátum jeho narodenia a úmrtia rámcujú historicky významné osmičky. Žil v dobe vojen a táborov – v jednom z nich bol pred transportom do Osvienčimu zachránený proti svojej vôli. Zažil Povstanie aj to, čo sa dialo po druhej svetovej vojne, po roku 1948. Odišiel do zahraničia s povolením úradov, ale v Izraeli, Juhoslávii, Nemecku i Francúzsku, kam ho životné osudy zaviedli, stále túžil po návrate do Československa, bolestne vnímajúc stratu svojho literárneho jazyka, v ktorom zrazu nemal pre koho písať. Kamaráti a známi ho i volali, aby sa vrátil, no bez oficiálneho pozvania odmietal prísť. A keď napokon predsa prišiel, stala sa mu rodná zem osudnou. Jeho tvorba je trpkou ozvenou doby... Znejú v nej otázky o krutosti človeka, morálne a etické dilemy... a sú dnes možno aktuálnejšie ako by sme si želali.


Históriou sprevádza: Andrea Sivaničová
Moderuje: Soňa Pariláková


Naše rozprávanie bude sprevádzať hudobný hosť:
SALAMON KALELYE
Päťčlennú košickú klezmerskú kapelu založil v roku 2015 Pavol Šalamon. Jej členmi sú hráči Štátnej filharmónie a Štátneho divadla v Košiciach a učitelia na hudobných školách, ktorí sú súčasne aj členmi menších komorných hudobných telies. Počas svojej existencie vypracoval orchester repertoár pozostávajúci z tradičných klezmerových melódií, ale aj skladieb inšpirovaných klezmerom, ktoré vznikli v tridsiatych rokoch 20. storočia ba aj začiatkom 21. storočia. Úpravy väčšiny skladieb pochádzajú od vedúceho Budapest Klezmer Bandu, Ferenca Jávoriho, Adriana Harvana a z vlastnej dielne kapely. Súčasťou repertoáru kapely sú aj drobnosti majstrov, napríklad Astora Piazzollu a Enrica Toselliho.


Kapela hrá v zložení:
Martin Švec - klarinet
Ján Grocký - akordeón
Ladislav Gurbaľ - violončelo
Peter Boroš - husle
Pavol Šalamon - kontrabas


Podujatie podporili:
Fond na podporu umenia
Fond na podporu kultúry národnostných menšín


VSTUP VOĽNÝ
Vstupenky je možné si rezervovať prostredníctvom mailu info@violapresov.sk , rezerváciu obratom potvrdíme. Rezervované miesto je potrebné obsadiť najneskôr 20 minút pred začiatkom programu inak rezervácia stratí platnosť.

Pridal: Redakcia PIS
84

Viola - literárna kaviareň

Sídlo (adresa):
Tkáčska 2, 080 01 Prešov
Telefón:
Mobil:
0905 688 665
E-mail:
WEB:
https://www.violapresov.sk/
Facebook:
https://www.facebook.com/violapresov/
Viola - literárna kaviareň
Inzercia
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.