Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Sunday - 23. September 2018 - Zdenka | zajtra Ľuboš, Ľubor

PIS.sk

Pocity film 2017

Kedy: udalosť sa už konala < Prešov - mesto < Kino

Pocity film 2017 PROGRAM POCITY FILM 2017
10. - 15. október 2017
Poc i ty na Pocity!


Pozývame vás na ôsmy ročník prešovského filmového festivalu POCITY FILM 2017. Festival sa uskutoční od 10. do 15. októbra a premietať sa bude v kinách Scala a Cinemax, v centre nezávislej kultúry Wave a v kaviarňach Christiania a Čukoláda. Môžete sa tešiť na šesť dní plných filmových projekcií, od klasiky až po premiéry filmov za účasti hostí, workshopy, koncerty či snímky mladých tvorcov z Prešova a východného Slovenska.


10.10. , utorok, 19:30 h / Wave
KOSMO (Kosmo, ČR, 2016, 3 h 4 min (5x35 min), r. Jan Bártek)
Kosmo je satirickou komédiou o vytunelovanom projekte České nebe, ktorého uskutočnenie je prakticky nemožné. Hroziaca likvidačná pokuta zo strany Európskej únie však všetkých zúčastnených vyburcuje k nadľudským výkonom. Nenechajte si túto nekorektnú a absurdnú vesmírnu misiu z prostredia českých “luhů a hájů” ujsť.


11.10. , streda, 17:00 h / Cinemax
OUT (OUT, ČR / HU / SR, 2017, 88 min, r. György Kristóf)
Film je odyseou päťdesiatročného Ágostona, hlavy rodiny, ktorý sa vydáva na cestu po Východnej Európe s nádejou získať prácu a splniť si svoj sen o chytení veľkej ryby. Skončí v Pobaltí s prázdnymi vreckami a za jeho golierom ostáva len morská soľ a vietor. Počas svojej cesty sa dostáva do čoraz viac bizarných situácií, kde stretáva priateľskú ženu, Rusa s nepriateľskými zámermi a smutného vypchatého zajaca bez uší. Vlny zaplavujú piesok a znovu sa vracajú do mora.


ŽLTÁ (YELLOW, SR, 2017, 6 min, r. Ivana Šebestová)
Žltá je príbeh o slobode. Hlavná hrdinka Viola, operná speváčka, je zviazaná svojou predstavou o tom, ako má žiť. Uzatvára sa pred svetom, aby sa mohla naplno venovať svojej profesii, no takýto život ničí nielen ju, ale aj samotnú hudbu. Na vrchole svojej kariéry sa Viola napokon oslobodí a otvorí sa životu.


11.10. , streda, 19:00 h / Cinemax
S LÁSKOU VINCENT (Loving Vincet, PL/GB, 2017, 80 min. , r. Dorota Kobiela, Hugh Welchman)
Poľská režisérka a kritička umenia Dorota Kobiela nakrútila v spolupráci s britským producentom Hughom Welchmanom prvý film, vytvorený len z olejomalieb umelca. Autorka vyrozprávala životný príbeh Vincenta van Gogha prostredníctvom spomienok ľudí okolo neho. Výsledkom je mnohovrstevný portrét plný rozporuplných emócií.


11.10. , streda, 20:00 h / Christiania
POCITY V KRAŤASOCH
➔ KINO FEST ANČA: NAJZÁBAVNEJŠIE ANIMOVANÉ FILMY (prístupnosť od 15 rokov, dĺžka: 63 min.)


Kino Fest Anča: Najzábavnejšie animované filmy je kolekciou najvtipnejších a najbizarnejších súčasných krátkych filmov, ktoré kráľovsky pobavia. Organizátori festivalu Fest Anča pripravili pásmo filmov s cieľom priniesť divákom nezabudnuteľnú zábavu a špecifický zmysel pre humor, ktorý je možné preniesť na plátno iba vďaka animovanému filmu.


Šťastný koniec (Happy End, ČR, 2015, 6 min. , r. Jan Saska)
Stratený Alfonz (Alphonse Gets Lost, FR, 2016, 14 min. , r. Jean-Luc Gréco, Catherine Buffat)
Ahoj, tu mama (Hi, It’s Your Mother, AU, 2016, 5 min. , r. Daniel Sterlin-Altman)
Catmos (Koczmos, RUS, 2016, 5 min. , r. Katya Miloslavskaya)
Svet slepých (The World of Blind, RUS, 2016, 6 min, r. Valya Karnavalova)
Rybia polievka (Batfish Soup, USA, 2016, 5 min. , r. Amanda Bonaiuto)
Pokojný deň (What A Peaceful Day, TW, 2016, 5 min. , r. Eden (Kai-Hsun) Chan)
Penelope (Penelope, EE, 2016, 4 min. , r Heta Jäälinoja)
Niečo o tichu (Something About Silence, DE, 2015, 12 min. , r. Patrick Buhr)
Otravné (Unsatisfying, FR, 2016, 1 min. , r. Thibault De Fournas)


➔ NAJLEPŠIE KRÁTKE FILMY Z ART FILM FESTU
Výber dramaturga sekcie krátkych filmov filmového festivalu Art Film Fest Košice Daniela Vadockého.


Desaťmetrová veža (Hopptornet, SWE, 2016, 17 min. , r. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck)
Vtipná konceptuálna hračka postavená na jednoduchom nápade – záznamu príprav amatérskych plavcov pred skokom do vody z desaťmetrovej veže. Drobné situácie sa rozvíjajú v mix grotesky, psychologických mikroportrétov a estetickej štúdie fyzických či verbálnych mimikry a odvahy.


Zapísané/Nezapísané (Scris/Nescris, RO, 2017, 20 min, r. Adrian Silișteanu)
Narodenie dieťaťa znovu spojí rozhádanú rodinu, no chýbajúce doklady totožnosti hrozia, že sa zase rozdelí.


Emma (Emma, CAN, 2016, 13 min, r. Martin Edralin)
14-ročná Emma trpí alopeciou (holohlavosťou) a stráca vlasy alarmujúcou rýchlosťou. Dokáže sa vyrovnať so zmenou vzhľadu? Dokážu to ostatní?


Úsvit hluchých (Dawn of the Deaf, GB, 2016, 12 min, r. Rob Savage)
Keď počujúcu časť ľudstva zlikviduje neznámy zvuk, musí sa malá skupinka hluchých spojiť, aby prežila.


Príbeh priceznej X
(L´histoire de Princesse X, FT/PT/GB, 2016, 7 min. , r. Gabriel Abrantes, Francisco Cipriano)
Pohľad do histórie Brancusiho futuristického falusu z pozláteného bronzu Princezná X, ktorý je v skutočnosti bustou Napoleonovej neuveriteľnej pranetere Márie Bonaparte.


11.10. , streda, 21:00 h / Cinemax
KLIENT (Forushande, FR / IRN, 2016, 125 min, r. Asghar Farhadi)
Emad a Rana sú manželia a zároveň herci v amatérskom divadle, kde práve skúšajú adaptáciu hry Arthura Millera Smrť obchodného cestujúceho. Kvôli statike budovy sa musia presťahovať do nového bytu. Až príliš neskoro zistia, že predchádzajúca nájomníčka bola prostitútka a do bytu neustále chodili v noci jej klienti. Rana raz v noci otvorí dvere, pri ktorých niekto zvoní mysliac si, že je to jej manžel. Avšak nie je. Tragické udalosti majú dopad nielen na manželstvo, ale aj na skúšanie divadelnej hry.


12.10. , štvrtok, 9:00 h / Kino Scala
FILMOVÝ KABINET DEŤOM I. (pre školy)
Interaktívny workshop s animovaným filmom pre deti a pedagógov prvého stupňa základných škôl.


12.10. , štvrtok, 11:00 h / Kino Scala
FILMOVÝ KABINET DEŤOM II. (pre školy)
Interaktívny workshop s animovaným filmom pre deti a pedagógov prvého stupňa základných škôl.


12.10. , štvrtok, 17:00 h / Kino Scala
ODRAZY (Powidoki, PL, 2017, 98 min, r. Andrzej Wajda)
Rok 1945 Stalinova moc ovláda Poľsko. Slávny maliar Wladyslaw Strzeminski odmietne robiť umelecké kompromisy a tak sa stane prenasledovaným, vylúčia ho z univerzity, jeho obrazy sú strhané zo stien galérií. Za pomoci niektorých svojich študentov sa rozhodne bojovať proti komunistickej strane a stáva sa symbolom umeleckého odporu proti tyranii.


12.10. , štvrtok, 19:00 h / Kino Scala
VÁBENIE VÝŠOK (Vábenie výšok, SR, 2017, 105 min. , r. Pavol Barabáš)


Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo na osemtisícových štítoch hviezdne hodiny. Niektoré z úspechov boli zaplatené životom. Dokumentárny film Vábenie výšok mapuje vývoj slovenského himalájskeho dobrodružstva od jeho počiatkov až po prelomové udalosti na Mount Evereste, ktoré vyvrcholili v tragické okamihy slovenského horolezectva.


12.10. , štvrtok, 21:00 h / Kino Scala
BARS DOBRÝ FILM za účasti tvorcov + PREŠOV 770 I.* (Bars dobrý film, SR, 2017, 77 min. , r. Ján Stračina)
Dlho očakávaná premiéra dlhometrážneho dokumentárneho prierezu scény v muzikantskom meste prechádza krížom krážom rôznymi obdobiami, žánrami, úspešnými i tými menej úspešnými aktérmi, ktorí v rozličnej miere spôsobili, že sa z metropoly Šariša stal hudobný fenomén. Film osobne uvedú jeho tvorcovia: Ján Stračina, Michal Frank, Róbert Kočan a Tomáš Telepák. Vznik tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond a Vesely očná klinka.


13.10. , piatok, 11:00 h / Kino Scala
SVET MÉDIÍ S PETROM KONEČNÝM (pre školy)
Audiovizuálna prednáška pre žiakov stredných škôl. Informácie sa na nás hrnú zo všetkých strán. Nahliadnite do sveta kinematografie cez okuliare fundovaného odborníka, filmového kritika Petra Konečného, ktorý v 90 minútovej prednáške spojenej s premietaním rozoberie filmové diela rôzneho rozsahu (reklama, videoklipy, film).


13.10. , piatok, 17:00 h / Kino Scala
SVET PODĽA DALIBORKA (Svět podle Daliborka, CZ/SK/GB, 2017, 105 min. , Vít Klusák)
Filmový portrét autentického českého muža z Prostějova, ktorého štáb sledoval počas dvoch rokov. Dalibor K. pracuje ako lakovač, natáča amatérske horory, skladá nahnevané piesne, maľuje a je neonacista. Blíži sa mu štyridsiatka, ale stále býva so svojou mamou Věrou. Neznáša svoju prácu, „cigáňov“, Židov, utečencov, homosexuálov, Merkelovú, pavúkov a zubára. Ešte pred aktuálnou vlnou youtuberov sa jeho domáce video s vystreľovacím obuškom stalo na českom internete hitom.


13.10. , piatok, 19:00 h / Kino Scala
ŠTVOREC (The Square, SWE, DK, DE, FR, 2017, 142 min. , r. Ruben Östlund)
Christian je kurátorom švédskeho múzea moderného umenia. Úspešný, atraktívny, rozvedený otec dvoch dcér spĺňa ideál vzdelaného mestského liberála, ktorý sa snaží citlivo vnímať aktuálne spoločenské problémy. S nimi ladí aj pripravovaná výstava konceptuálneho umenia, v ktorej dominuje inštalácia štvorca 4 x 4 metre vo verejnom priestore; štvorca, v ktorom platia pravidlá absolútnej rovnosti a tolerancie. Ruben Östlund vo svojej „konceptuálnej tragikomédii“ s potmehúdstvom sebe vlastným skúma jeden egoistický charakter i povýšené pokrytectvo súčasných západných spoločností, ktoré čelia zmätku jazykov, symbolov a hodnôt.


13.10. , piatok, 20:30 h / Christiania 5€ (vstup na permanentku len 2€)
HOUPACÍ KONĚ (ČR) - koncert
Alternativný rock odkazujúci na Sonic Youth, Pixies alebo Mudhoney už nie je na šiestej štúdiovej doske kapely Houpací koně príliš poznať, presadzuje sa tu skôr zvuková melanchólia a pokoj. Pre skupinu sú kľúčové texty lídra Jiřího Imlaufa. Je to intimná spoveď generácie, ktorá sa pohybuje medzi rozpadnutými vzťahmi a nenaplnenými ambíciami.


13.10. , piatok, 22:00 h / Kino Scala
ÚTOK ZOMBÍKOV V KOŽENÝCH NOHAVICIACH + hosť Gabriela Marcinková Mihalčínová
(Attack of the Lederhosen Zombies, AT, 2016, 78 min. , r. Dominik Hartl)
Profesionálny snowboarďák Steve pokazí nákladné reklamné nakrúcanie a zostane opustený týmom na svahu, len so svojou priateľkou a spolujazdcom. Trojica nachádza úkryt v lyžiarskej chate a zdá sa, že večer by napriek všetkému mohla byť vydarená Après-Ski-Party. To ale nevedia, že miestny ziskuchtivý hoteliér experimentuje so zázračnou látkou na výrobu neroztápajúceho sa umelého snehu a všetci, ktorí s ňou prídu do styku, sa premenia na zombie... Párty sa zvrháva na nočnú moru plnú zmutovanej alpskej fauny a zombíkov v tradičných rakúskych krojoch. Hlavnú úlohu si vo filme zahrala Prešovčanka Gabriela Marcinková.


14.10. , sobota, 16:30 h / Kino Scala (1€ blok Domáce kraťasy / 3€/2€ Domáce kraťasy + Sídlisková poviedka + Nina)
DOMÁCE KRAŤASY za účasti tvorcov


Veľa šťastia (Slovensko, 2017, 12 min. , r. Eduard Klena ml.)
Dej Veľa šťastia náhle skáče do rozchodu manželského páru v dystopickej slovenskej spoločnosti, kde každý človek musí nájsť svoje uplatnenie. Má niekoľko možností, v rámci každej putuje do inej dimenzie cez "Bránu" a keď neuspeje, smeruje k likvidácii.


Graffiti Margitfalva (Slovensko, 2016, 5:59 min. , r. Martin Krestián a Martin Hlavatý)
Dokument Graffiti Margitfalva, vznikol na základe projektu Spišského osvetového strediska pod rovnomenným názvom, z dielne Martina Krestiana a Martina Hlavatého, je to krátky dokument z tvorby street-art a graffiti umelcov. Ide už v poradí o tretie pokračovanie dokumentu a mapuje priebeh projektu, kde sa podarilo zrealizovať unikátnú street-art a garffiti galériu na celom objekte Hasičskej zbrojnice v obci Margecany kde vznikla v poradí už tretia netradičná pouličná graffiti výstava a v spojení so železničnými podchodmi v obci Margecany tak vytvára jedinečné spojenie dedinského prostredia s modernou subkultúrou.


Into The Book (Slovensko, 2017, 5 min. , r. Vlado Palša)
WARNING! Do not enter into the book! You may not return…


Triptych (Slovensko, 2016, 15 min. , r. Matúš Ryšan, Michal Ďuriš, Ondrej Hraška)
Marek, Kubo a Ondro sú kamarátmi už dlho, a tak sa konečne rozhodnú nájsť si spolu bývanie. Aj napriek zdanlivo dobrému nápadu sa však ich naivita rýchlo obráti proti nim. Každý z nich sa musí vyrovnať so situáciou, ktorá ich donúti predčasne dospieť. Film zachytáva dva mesiace z kľúčového obdobia života protagonistov.


Pukance (Slovensko, 2016, 0:17 min. , r. Vlado Kvitkovič)
Aj pukance môžu zabíjať...


Perunove deti (Slovensko, 2017, 6:22 min. , r. Jaroslav Vaľko, Michal Kačmar)
Krátky film z tvorivej dielne kreatívnej dvojice Kačmár & Jaris a vznikol ako súčasť záverečnej (magisterskej) práce Michala Kačmára počas štúdia na Fakulte umení Technickej Univerzity v Košiciach. Film voľne a vtipne prerozprávava príbeh slovenskej komunity kováčov, vychádzajúc z mytológie spojenej s pohľadom do súčasných aktívnych kováčskych dielní a je zároveň doplnkovým dokumentom k vzniku nosného objektu nesúceho hlavný odkaz tohto záverečného projektu.


Zvuk náš každodenný (Slovensko, 2017, 5:30 min. , r. Ivan Rokošný)
Film zobrazuje stereotypný spôsob života a ťažké životné situácie bezmenného hrdinu. Film samotný sa svojou formou sústreďuje na zvuky, ktoré sú okolo nás a hrajú kľúčovú rolu v rozprávaní príbehu. Dokáže hrdina prerušiť repetitívny kruh svojich činov a zmeniť spôsob svojho života?


JSG - Jerusalem Skate Girls (Slovensko, 2017, r. Dávid Suchár)
Trailer k pripravovanému filmu Dávida Suchára o komunite dievčat z Izraela, ktoré sa venujú skateboardingu. Hudbu pre film vytovril Dávid Kollár.


Nad oblohou (Above the Sky) (Slovensko, 2016, 12 min. , r. Daniel Dluhý)
V Pekingu žije veľa milovníkov šarkanov. Ale len málo z nich sú skutoční majstri.” Pán Zhao Shiming je jedným z týchto majstrov. Vyrába šarkany pre zábavu, ale aj preto, aby si so súpermi zmeral svoje sily v národných súťažiach. Dokumentárny film Nad oblohou zachytáva atmosféru skorého rána, kedy pán Zhao púšťa jedného zo svojich šarkanov nad pekinským parkom. Film získal 3. miesto za najlepší film na festivale Looking China 2016.


Stan II (Slovensko, 2017, 3:57 min. , r. KJ Makak)
Hrdina filmu je čerstvý päťdesiatnik, ktorý svojským spôsobom vyjadruje vlastný postoj k situácii nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Príbeh sa odohráva v prostredí letnej lúky, kde hrdina dlhodobo táborí. Film môže byť príjemným osviežením najmä pre chápavého diváka.
Hlavnú úlohu si zahral režisér filmu KJ Makak, o hudbu a kameru sa postaral David Kollar.


14.10. , sobota, 18:00 h
Nočná Hra (Slovensko, 2017, 25 min. , r. Andrej Hofer)
Príbeh troch mladých ľudí inšpirovaný skutočnými udalosťami. Andrej (Adrián Urda), Tomáš (Tomáš Sirotňák) a Saša (Laura Blažovská), deti z rozvrátených pomerov, pokrivené všetkým, čo moderná spoločnosť môže ponúknuť: drogami, počítačovými hrami a partiou. Spolu sa vydávajú na cestu dláždenú násilím, drogami a krvou, a kým ich motívy a ambície sú nejasné, každý z nich má rovnaký cieľ, získať čo najviac peňazí, a to aj za tú najvyššiu cenu.


14.10. , sobota, 19:00 h / Kino Scala
SÍDLISKOVÁ POVIEDKA za účasti tvorcov (Mom is coming, SR, 2016, 20 min. , r. Michal Kunes Kováč)
“Pravdivý príbeh z môjho detstva.” Film o nevinnej detskej hre s tragickými následkami sa odohráva v 90. rokoch na jednom z prešovských sídlisk. Predpremiéru filmu osobne uvedie prešovský rodák Michala Kunes Kováč a ďalší tvorcovia filmu.


14.10. , sobota, 19:30 h / Kino Scala
NINA + hostia: Juraj Lehotský a Rado Dúbravský (Nina, SR / ČR, 2016, 82 min. , r. Juraj Lehotský)
Nina má 12 rokov, jej rodičia sa rozvádzajú a svet, ktorý doteraz poznala, sa jej rozpadá pred očami. Otec a mama tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, ale akoby mysleli len na seba. Nina im nerozumie, cíti sa opustená a oklamaná – nie je už takmer nič, čomu by mohla veriť. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a opory a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď je ohrozená jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny krok. Film osobne uvedú režisér Juraj Lehotský a strihač (a Prešovčan) Rado Dúbravský.


14.10. , sobota, 21:30 h / Christiania
POCITY V KRAŤASOCH: BUSHO (Medzinárodný výber 2017, 89 min, v pôvodnom znení s anglickými titulkami)
Víťazné filmy z 13. ročníka BUSHO - budapeštianskeho festivalu krátkych filmov. Pozrite si výbornú kolekciu krátkych hraných aj animovaných filmov z budapeštianskeho festivalu krátkych filmov, ktoré osobne uvedie spoluorganizátorka tohto festivalu Charlotte Symmons.


Kapunka (BuSho 2017 Hlavná cena SILVER BUSHO) (Kapunka, ISR, 2017, 12 min. , r. Tal Greenberg)
S prichádzajúcim rokom musí Shmulik nechať svoju pôdu ležať ladom. Rozhodne sa, že bude ignorovať rabínský zákon a predáva pôdu svojmu najstaršiemu thajskému robotníkovi, Changrongovi.. Verí, že urobil najväčší kšeft svojho života. Keď sa nasledujúci deň prebúdza, zisťuje, že jeho rozhodnutie zvrhlo jeho pokojný život. Šokovaný, snaží sa urobiť čokoľvek, aby to vrátil spať.


Negatívny priestor (BuSho Award 2017: Najlepší animovaný film) (Negative Space, FR, 5:30 min. , r. Max Porter, Ru Kuwahata)
Môj otec ma naučil, ako sa mám zbaliť.


Filmy na prerušenie projektorov (BuSho Award 2017: Najlepší experimenálny film) (Films To Break Projectors, UK, 5 min. , r. Tim Grabham)
Lepenie, škrabanie a spájanie 35 mm, 16 mm, štandardné a super 8 filmy vytvárajú neúplné a nepredvídateľné celuloidné plastiky. Technológia s vysokým rozlíšením a digitálna technológia stop-motion dokáže znovu animovať materiál a odhaliť potenciál filmu a farebnej hudby, ktorá je v ňom obsiahnutá.


Princezná (BuSho Award 2017: Najlepší herec a herečka) (Princess, DE, 16:20 min. , r. Karsten Dahlem)
Šéf gangu Ole (11) a jeho kamaráti Marco (10) a Milan (12) ukradli dvanásť rokov starú Davieho školskú tašku. Dokonca ani vo svojich najdivokejších snoch Ole netušil, že sa čoskoro ocitne na scéne na Davievelovej karaoke súťaži oblečený ako princezná. Netušili to ale ani jeho kamaráti.


Bremeno pamäti (BuSho Award 2017: Najlepšia komédia) (Die Last der Erinnerung, AT, 19:00 min, r. Albert Meisl)
Pán Fitzthum, mladý ašpirujúci muzikológ bol vyslaný k nie-tak mladému hudobnému vedcovi pánovi Szabovi, aby uskutočnil výskum cenného notového zápisu, ktorý si Szabo pred niekoľkými rokmi požičal pre nikdy nedokončenú dizertačnú prácu.


Vír (BuSho Award 2017: Špeciálna cena mesta Šopron) (Maelstrøm, ESP, 3 min, r. Carlos Gómez-Trigo)
Karl mieša lyžicou svoju kávu. Niečo sa mieša v Tonyho hlave ešte rýchlejšie...


Stav núdze (Cena Študentskej poroty) (Un Etat D´Urgence, FR / DE, 13 min. , r. Tarek Roehlinger)
Film o spoločnosti v strachu. Príbeh dvoch vojakov v každodennom živote Paríža, ktorí strážia budovu. Opustená taška, zvedaví okoloidúci a šialený tulák posunú situáciu do vyvrcholenia. Rozdiely medzi normálnosťou a skutočnou hrozbou zmiznú.


Nicole's Cage (Cena divákov) (Nicole's Cage, DE, 15:57 min. , r. Josef Brandl)
Veľké koleso v najzaujímavejšej časti mesta je dokonalou nehnuteľnosťou pre Jakoba a Nicole, mladého, ambiciózneho a kultúrneho páru. Keď sa jedna z populárnych gondol uvoľní, neváhajú sa presťahovať do svojho prvého spoločného bytu. Bohužiaľ, žiaden z nich nemal čas na to, aby lepšie spoznal svojho partnera skôr než spolu začali bývať.


14.10. , sobota, 22:30 h / Christiania
POCITYpárty / Dj Ozruta 3000 (Východisco)
Príďte sa s nami a našimi hosťami zabaviť na afterpárty do Christianie. Zabaví vás DJ Ozruta 3000 z hudobného kolektívu Východisco, ktorý bude púšťať svoju obľúbenú filmovú a tanečnú hudbu.


15.10. , nedeľa, 15:00 h / Čukoláda
KINO FEST ANČA: NAJLEPŠIE ANIMOVANÉ FILMY PRE DETI
(prístupnosť: od 4 rokov, dĺžka pásma: 54 min.)


Kino Fest Anča: Najlepšie animované filmy pre deti predstavuje kolekciu najlepších súčasných krátkych filmov pre deti, ktoré nikde inde neuvidíš. Organizátori festivalu Fest Anča pripravili pásmo filmov s cieľom priniesť deťom a ich rodičom nezabudnuteľné vizuálne a príbehové zážitky zo sveta animácie.


Dve električky (Two trams, 10 min. , 2016, RUS, r. Svetlana Andrianova)
Aport (Aport, 1 min. , 2016, RUS, r. Denis Voronin)
Tmavý les (Dark, Dark Woods, 6 min. , 2016, DK, r. Emile Gignoux)
Caminandes: Lamaráti (Caminandes: Llamigos, 3 min. , 2016, NL, r. Pablo Vazquez)
Vtáčik a medveď (Bear & Bird, 4 min. , 2015, USA, r. Dan & Jason)
Hviezdolovci (Starhunters, 3 min. , 2016, AT, Johannes Schiehsl)
Fúzy (The Moustache, 4 min. , 2015, FIN, r. Anni Oja)
Sánky (The Sled, 4 min. , 2016, RUS, r. Olesya Shchukina)
Naživo z machu (Live from the Moss, 19 min. , 2016, ČR, r. Filip Posivac)


15.10. , nedeľa, 16:00 h / Wave, vstup voľný
POCITY DIELŇA: AKO SA ROBIA ZVUKY DO FILMU?
Projekt s ukrajinským názvom “Kinokľ” má za cieľ priblížiť diváka k filmu. Stanete sa súčasťou filmu ako “foley artist” (čiže osoby, ktorá v Holywoode nahráva zvuky do filmov). Účastníci dielne sa zábavnou formou zapoja do tvorby zvukov pre ukážky z filmov Záhrada (r. Martin Šulík) a Tiene zabudnutých predkov (r. Sergej Paradžanov). Zvuky sa budú nahrávať pomocou rôznych predmetov (a prejavov). Lektori následne zvuky zostrihajú do výsledných ukážok a svoje kolektívne dielo si pozriete na záver tejto kreatívnej dielne. Príďte pocítiť nové emócie, bude to zábava!
Workshop je určený pre približne 20 účastníkov (od 5 do 99 rokov)
Prihlásiť sa môžete prostredníctvom tohto formulára: https://goo.gl/forms/6A46otKj2jZqXfeb2


15.10. , nedeľa, 17:00 h / Kino Scala
PLECHOVÝ BUBIENOK
(Die Blechtrommel, FR / DE, 1979, 164 min. , r. Volker Schlöndorff)
Skvelá filmová adaptácia románu Güntera Grassa. Dej sa odohráva v rokoch 1899 - 1945 a sleduje osudy postáv na pozadí premien mesta Gdaňsk, ktorého genius loci sa stáva ďalším protagonistom. Rozprávačom je Oskar Matzerath, ktorý sa z nedôvery a odporu voči falošnému, krutému a pokryteckému svetu dospelých rozhodne pri svojich tretích narodeninách pádom do pivnice zastaviť svoj rast. Predstieraná detinskosť mu zachováva odstup, nezávislosť a slobodu; jej príznakom sa stáva červenobiely plechový bubienok, na ktorý v proteste vytrvale bubnuje.


15.10. , nedeľa, 20:30 / Kino Scala
DOGG + PREŠOV 770 II. *
(Slovensko, 2017, 85 min. , r. S. Zrebný, V. Csino, E. Bistika, J. Karásek)
Kto vraví, že sa nebojí, klame. Štyri poviedky, ktorých základom sa stala jedna z najčastejšie sa prejavujúcich ľudských emócií. 4 režiséri, 4 kameramani vytvorili ilúziu napätia v samostatných príbehoch. Strach z viditeľného aj neviditeľného, jeho schopnosť morfovať sa do stále nových tvarov. Strach môže mať rozličné podoby.


*SEKCIA PREŠOV 770:


PREŠOV 770 (Krátke filmy z histórie nášho mesta)
Sekcia je zostavená pri príležitosti osláv 770. výročia prvej písomnej zmienky o meste Prešov. Zámerom je priblížiť Prešovčanom a návštevníkom festivalu históriu, život a premeny mesta počas rôznych režimov od roku 1943 až po rok 1980 prostredníctvom šotov z Filmových týždenníkov. Filmy premietame vďaka podpore Slovenského filmového ústavu.


PREŠOV 770 I. (15 min.)
1. Hygienická výstava v Prešove (1943)
2. Otvorenie nového divadla v Prešove (1944)
3. Prvý vlak Kysak – Prešov (1945)
4. Diaľkový telefónny kábel Prešov – Košice v prevádzke (1947)
5. Najmodernejšia továreň na spracovanie mäsa je na Slovensku (1947)
6. Už dostávame mäso z cudziny (1948)
7. Prešovskí murári – vzorní pracovníci (1950)
8. Mestské kúpele v Prešove (1954)
9. Dožinky v Prešove (1957)
10. Nový obchodný dom v Prešove (1959)


PREŠOV 770 II. (cca 10 min.)
1. Nácvik spartakiády v Prešove (1960)
2. Pracovná gymnastika v Odevných závodoch v Prešove (1961)
3. Autobusové nádražie v Prešove (1966)
4. Veľká cena Pionierskej organizácie Slovenska v Prešove s medzinárodnou účasťou (1970)
5. Festival sovietskych filmov v Prešove (1971)
6. Nové obchodné strediská v Starom Smokovci a Prešove (1972)
7. Lekári a herci v pôsobivom prešovskom derby (1973)
8. Komplexná socialistická racionalizácia v Závode priemyselnej automatizácie (1974)
9. Starostlivosť o pracujúce ženy v Závodoch priemyselnej automatizácie (1975)
10. Prešov historický i súčasný (1979)
11. Solivar pri Prešove (1980)


VSTUPNÉ
Vstup na filmy (ak nie je uvedené inak): 3€ / 2€ s preukazom FK
PERMANENTKA na celý festival: 10 €
Rezervácie: pocity.akreditacia@gmail.com


KDE PREMIETAME?
Wave - centrum nezávislej kultúry, Hlavná 121, Prešov
Cinemax, ZOC Max, Vihorlatská 2/A, 080 01 Prešov-Sekčov
Kino Scala, Masarykova 7, Prešov
Christiania, Hlavná 105, Prešov
Čukoláda, Hlavná 89, Prešov


Realizáciu projektu finančne podporili: Audiovizuálny fond a Mesto Prešov


Súvisiaci článok:
http://pis.sk/?c=12&id=16758&preview=1

 
  Kino | PO | Pridal: Redakcia PIS | čítané: 827 krát |  diskusia (0) |  

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (73230)

Na predaj starší RD - drevenica, tiché vidiecke prostredie pod lesom. Vhodný aj na chalupu. Čiastočná rekonštrukcia, dom je suchý, zachovalý stav. Možnosť dokúpiť pozemok za domom, možnosť napojenia ma všetky IS.

0907030619 | ico | cena: 22.500,-€
ico

Reality: Predám (73096)

Na predaj 1-podlažný, podpivničený rodinný dom 128 m2 s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš, okr. Prešov. Dom je riešený ako 3-izbový. Pod strechou je využiteľný pôjd. Dobrá občianska vybavenosť.

0907030623 | ico | cena: 163.000,-€
ico

Reality: Predám (73199)

Na predaj 3,5 - izbový byt 75 m2, loggia 4 m2, Prešov - Sekčov, po čiastočnej rekonštrukcii. Výhodou je malá polizba vedľa detskej izby, s oknom, oddelená dverami s policami a vstavaným nábytkom. K bytu patrí pivnica (cca 5 m2).

0907030623 | ico | cena: 81.990,-€
ico

Reality: Predám (73087)

RD prešiel čiastočnou rekonštrukciou-plastové okná, nové vchodové dvere, rozvody vody, nová kúpeľňa. Dom ma obytné podkrovie s jednou izbou, na prízemí je kuchyňa, obývačka a spálňa. Na udržiavanou dvore je garáž s pivnicou, ovocný sad a úžitková záhrada.

0907030693 | ico | cena: 43.900,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (73160)

Dám do prenájmu pekný, dvojizbový, kompletne zariadený byt na Sídlisku duklianskych hrdinov v Prešove. Slnečný byt s loggiou a pivnicou, na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Parkovanie pred domom.

+421903602897 | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., 2015 - 2018 Vádium-IT, s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS