Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Wednesday - 26. September 2018 - Edita | zajtra Cyprián

PIS.sk

Personal mytologies / Osobné mytológie

Kedy: udalosť sa už konala < Caraffova Väznica < Výstava

Otvorené:
utorok – piatok: 10:00 hod. – 17:00 hod.
sobota: 10:00 hod. – 14:00 hod.


Mytológia nie je mŕtva – žije v osobných príbehoch ľudí, pričom prináša usporiadanie do chaosu každodenného života. To, čo si môžeme z mytológie vziať nie je len samotný príbeh, ale hlavne kľúčové aspekty aplikovateľné na našu súčasnú situáciu. Základné charakteristiky sú nadčasové, vyskytujú sa v rôznych kultúrach práve preto, že súvisia s kolektívnou psychológiou prepracovanou hlavne Carlom Jungom. Nevedomé mýty hrajú vždy svoju rolu pod našim zdanlivo racionálnym vedomím a prispievajú k spôsobu ako vnímame okolitý svet.


Vybraní umelci pracujú nielen s tradičnou predstavou mytológie, ale vytvárajú nové príbehy či už na úrovni vedomej alebo podvedomých predstáv. Často pritom využívajú ikonografiu médií a konzumu západnej spoločnosti s ktorou sme dennodenne konfrontovaní.


Umelci: Slavo Durkaj, Jana Hatalová, Dominika Kačkošová, Maroš Kontroš, Vladimíra Vajs, Matej Rosmány
Kurátor: Katarína Balúnová


Slavomír Durkaj, nar. 1976, sa vo svojej maliarskej tvorbe venuje problémom ekológie, politiky, sociológie a masmediálneho spravodajstva. Odlišné podnety sú spracované do uceleného vizuálneho obrazu so silným interpretačným a naratívnym potenciálom vytvárajúc tak nové mytológie dnešnej spoločnosti, ktorá systematicky pracuje na vlastnom zničení. Postavy v naznačených príbehoch so surrealisticko-katastrofickou atmosférou sú anonymné, avšak zastupujúce určitý spoločenský typ, ktorý sa v priebehu histórie opakuje.


Jana Hatalová, nar. 1994, sa venuje figuratívnej maľbe pričom ženské telo je jej hlavným vyjadrovacím prostriedkom. V jej obrazoch prevládajú témy ako genderová skúsenosť, telesnosť, dospievanie, vzťahy a pocit existenciálnej samoty, ktorý s nimi súvisí. Diela sú naratívne, nesú v sebe náznaky temných i absurdných príbehov so znepokojujúcou atmosférou. Banálne výjavy z internetu ale aj fotografie z autorkinho archívu sú spracované cez optiku podvedomia so zaradením archetypálnych postáv a symbolov.


Dominika Kačkošová, nar. 1991, sa na výstave predstaví sériou obrazov s názvom Rituály, v ktorých nadväzuje na predchádzajúcu tvorbu a pokračuje v zobrazovaní autentických domorodých kultúr. Téma obrazov sa zaoberá prechodovými rituálmi pôvodných kultúr v porovnaní s podobnými udalosťami v dnešnej, civilizovanej spoločnosti. Zobrazené rituály súvisia s dôležitými životnými etapami, ako sú narodenie, prechod do dospelosti a smrť členov indiánskych kmeňov žijúcich v oblasti Amazónskych pralesov v kontraste k lineárnej kresbe predmetov odkazujúcich na ritualizované praktiky profánneho moderného človeka.


Maroš Kontroš, nar. 1988, sa vo svojej maľbe venuje skúmaniu možností zobrazovania človeka, ktorého spracováva do antropomorfných znakov a hybridných foriem s dôrazom na plošnú štylizáciu. Figúry sú spodobené v razantných gestách, často v spojitosti s osobnými atribútmi (kvety, hodiny, koláč, mozog...), ktoré dodávajú motívom nový, psychologický či symbolický rozmer. Postavy sú akoby starí známy, rodina či priatelia pretavení cez imagináciu románových hrdinov osobnej mytológie.


Matej Rosmány, nar. 1981, sa na výstave predstaví inštaláciou súčasného oltára odkazujúc na dielo Stana Filka. Pre autora typická ironická hra s formou a milý sarkazmus je v tomto prípade zastúpený zostavou keramickej plastiky. Špekáčikový budha a čokoládoví zajaci spracúvajú tému konzumu na úkor duchovnosti. Staré mýty tak dostávajú novú ikonickú podobu založenú na komercii a zákonoch trhovej politiky.


Vladimíra Weiss, nar. 1987, pracuje s tokom obrazov v médiách, ktoré nám ponúkajú popkultúrne príbehy novej mytológie. Za pomoci citácií, irónií či hyperbol parafrázuje súčasný svet, nevyhýbajúc sa ostrému sarkazmu či vtipnej nadsázke. Často siaha po citáciách z dejín umenia vracajúc sa k starým mytológiám, ktoré konfrontuje so súčasnou popkultúrou. Alegorické bytosti transformuje do autobiografických výpovedí na prvý pohľad banálnych príbehov avšak so sociálno-kritickým podtónom.

 
  Výstava | Caraffova Väznica | Pridal: Redakcia PIS | čítané: 289 krát |  diskusia (0) |  

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (73212)

Války, pôvodný stav, kachľové pece, na pozemku sú 2 domy, 2 stodoly. Pozemok má prístup z dvoch strán, možnosť výstavby z druhej strany. Elektrika, studňa, plynová a kanal. prípojka. Rovinatý pozemok 1898 m2. Tiché prostredie, dobré dopr. spojenie s PO.

0907030619 | ico | cena: 32.000,-€
ico

Reality: Predám (73214)

Na predaj tehlový dvojpodlažný 7-izbový rodinný dom, pôvodný stav, možné využívať aj ako dvojgeneračné bývanie, samostatné vstupy na prízemie aj poschodie. Súčasťou predaja aj hospod. budovy, garáž. Čiastočne rovinatý pozemok, čiastočne svah.

0907030619 | ico | cena: 65.000,-€
ico

Reality: Predám (73221)

Ponúkame na predaj celoročne obyvateľnú chatu v obci Drienica. Obytná plocha 95 m2, pozemok 632 m2. V obci lyžiarske stredisko a kúpalisko s welness. Chata je čiastočne zrekonštruovaná. V prípade záujmu nás kontaktujte na tel č 0907 030 676

0907030676 | ico | cena: 61.000,-€
ico

Reality: Predám (73087)

RD prešiel čiastočnou rekonštrukciou-plastové okná, nové vchodové dvere, rozvody vody, nová kúpeľňa. Dom ma obytné podkrovie s jednou izbou, na prízemí je kuchyňa, obývačka a spálňa. Na udržiavanou dvore je garáž s pivnicou, ovocný sad a úžitková záhrada.

0907030693 | ico | cena: 43.900,-€
ico

Reality: Predám (73112)

Na predaj rodinný dom alebo chalupu s celoročným využitím v Jakubovanoch okr. Sabinov. Dom prešiel čiastočnou rek. - v izbách plávajúca podlaha, kuchyňa, kúpeľňa dlažba kúrenie plynové gamátky a kachľová pec. V PRÍPADE ZÁUJMU NÁS KONTAKTUJTE 0907 030 676.

0907030676 | ico | cena: 53.300,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., 2015 - 2018 Vádium-IT, s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS