Piatok, 16. november 2018
Meniny má Agnesa | zajtra Klaudia
udalosť sa už konala

Miloš Kopták & Miloš Boďa: RELIKVIÁRE

Vzhľadom k vizuálnej, obsahovej i významovej výnimočnosti prezentovaného umenia ako i jeho optickej atraktivite v najlepšom zmysle slova sú "Relikviáre" ťažiskovým výstavným projektom Šarišskej galérie na rok 2018. V ojedinelej koncepcii stavajúcej na religióznych inšpiráciách výstava spája dvoch vnútorne spriaznených umelcov – Miloša Boďu (1953, Bratislava) a Miloša Koptáka (1969, Žilina).


Pri budovaní svojej individuálnej mytológie obaja umelci siahli po extravagantných výrazových prostriedkoch – Boďa svoje objets trouvés (nájdený mŕtvy hmyz či drobné stavovce) zalieva do priezračného polyesteru, Kopták sústreďuje apropriované predmety do fliaš či vitrínok, čím vznikajú asamblážové objekty, ktoré možno chápať ako akési moderné relikviáre. Umelci konajú v intenciách praktík katolíckej cirkvi v snahe zachovať či ochrániť to, čo má nezastupiteľnú výpovednú hodnotu.


Boďa s akousi melancholickou iróniou vyplývajúcou okrem iného i z tematizácie smrti paroduje paradoxy ľudského konania. Jeho tvorba je veľmi špecifickou kombináciou sociálnej grotesky a čiernej komédie.


Významnou časťou jeho diela je séria "Menu", kde podáva kruto ironickú parafrázu "chleba nášho každodenného". Tento súbor sa vzhľadom k zvoleným výrazovým prostriedkom vyznačuje až drastickým prístupom k vizuálne uchopiteľnej realite a k výtvarnej vizualite ako takej. Boďove superrealistické taniere prezentujú ideu prepojenia telesnej a duchovnej potravy.


Miloš Kopták sa zaoberá možnosťami transformácie klasickej náboženskej ikonografie v intenciách súčasného výtvarného prejavu. Špecifické zážitky z detstva podnietili jeho záujem o relikvie a relikviáre, o manipulácie s ostatkami svätých. Tajomná energia vyžarujúca z týchto predmetov sa preňho stala analogická k sile, ktorá na nás pôsobí pri vnímaní umeleckého diela.


Odkazy na cirkevné objekty predchnutné spirituálnou silou Kopták často konfrontuje s konzumerizmom, lebo svoje diela - najčastejšie objektové skulptúry – zostavuje zo sortimentu hračkárstiev alebo z tzv. akčných figúrok. Infantilný ráz týchto stavebných prvkov vnáša do diel prvok absurdity, cítiť v nich i podvratný odkaz na duševnú nevyspelosť niektorých konzumentov umenia.


MILOŠ BOĎA
sa narodil 1953 v Bratislave. V roku 1980 absolvoval petrohradskú Akadémiu umenia (Rusko). V roku 1992 absolvoval štipendijný pobyt na Academie Van Beeldende Kunsten v Rotterdame (Nizozemsko). O dva roky neskôr získal hlavnú cenu v medzinárodnej súťaži MUSICA NOVA 94 v Prahe v kategórii video. Rok 1999 strávil ako Visiting professor na Rhode Island School of Design v Providence (RI, USA), nasledujúci rok ako visiting professor a artist in residence na Montclair State University v New Jersey (USA). Vo svojej tvorbe sa zaoberá maľbou, fotografiou, objektom, objektovou skulptúrou, inštaláciou, využívajúc petrifikáciu efemérnych objektov zaliatím do polyesteru. Zúčastnil sa viacerých medzinárodnch sympózií (Švajčiarsko,  Rakúsko, Nizozemsko). Samostatne vystavoval (Maďarsko, USA, Rakúsko, Anglicko, Slovensko, Francúzsko), kolektívne ( Nemecko, Poľsko, Taliansko, Japonsko, Portugalsko, Lotyšsko).


MILOŠ KOPTÁK
sa narodil 6.2. 1969 v Žiline. Vyštudoval VŠVU v Bratislave na oddelení voľnej grafiky a ilustrácie v ateliéri prof. Dušana Kállaya. Absolvoval stáže na École des Beaux Arts vo francúzskom Mulhouse, v Saint Etienne a v Paríži.
Vo svojej tvorbe sa striedavo venuje kresbe, maľbe, koláži, objektom a ilustrácii. Rozsiahlu časť jeho práce zaberá práca na papieri a s papierom. Intenzívne pracuje ako knižný ilustrátor, spolupracuje s domácimi i zahraničnými vydavateľstvami (GRUND, HACHETTE, ROSE BUD, BRIO, PRÁH, PERFEKT, MLADÉ LETÁ, iADVERTI, BAZAR TALES, PETIT PRESS a i.). Za svoje ilustrácie dostal viacero prestížnych ocenení (Zlatá stuha, Trojruža, Najkrajšia kniha Slovenska, Výročná cena Albatrosu…). Od roku 2007 spolu s katalánskym maliarom Rai Escalé posobí v dvojici Miroir Noir.
Stiredavo žije a pracuje v Bratislave a v Španielsku. Od roku 1995 skupinovo i samostatne vystavoval na Slovensku, v Česku, Poľsku, Rakúsku, Nemecku, Francúzsku a Španielsku.


KURÁTOR: Jozef Ridilla

Pridal: BK
487
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj novostavba, rodinný dom 106 m2, Lada, okr. Prešov

3-izbový RD, nízke mesačné náklady, pozemok 651 m2.

0907030623 | | cena: 142.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom, pozemok 700 m2, mestská časť Šidlovec, Prešov

tichá lokalita, s pekným výhľadom, výmera pozemku 700 m2, počet izieb 5 izbový rodinný dom https://www.garantreal.sk/reality/13566-RD-LC-13566/garant-real-predaj-rodinny-dom-pozemok-700-m2-mestska-cast-sidlovec-presov/

0907030661 | | cena: 199.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
predaj rodinného domu v obci Tulčík, pozemok 1526m2

Ponúkame na predaj rekonštruovaný rodinný dom v obci Tulčík. Dom je možné využívať ako dvojgeneračný. Veľkosť pozemku je 1526m2. Pozemok je prístupný z oboch strán a časť je možné predať ako samostatný stavebný pozemok. Dom je vhodný na okamžité bývanie

0907030693 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Rekreačná chata na predaj, Driencia

Ponúkame na predaj celoročne obyvateľnú chatu v obci Drienica. Obytná plocha 95 m2, pozemok 632 m2. V obci lyžiarske stredisko a kúpalisko s welness. Chata je čiastočne zrekonštruovaná. V prípade záujmu nás kontaktujte na tel č 0907 030 676

0907030676 | | cena: 61.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.