Nedeľa, 17. január 2021
Meniny má Nataša | zajtra Bohdana

Domov

Réžia: Adriana Totiková


Kto? Čo? Domov


Kde? Kam? Domov


Čo znamená "domov"? Pre niekoho je to miesto, kam sa vracia, kúsok zeme, v ktorom má korene, niekoľko kubíkov hliny, v ktorej sú pochovaní predkovia a zasadené tie široko-ďaleko najlepšie paradajky (v žiadnom supermarkete také nekúpite!). Špecifická vôňa, ktorá sa vovalí do nosa po otvorení vchodových dverí, pred ktorými pri vyšúchanej rohožke poslušne čakajú otcove fajčiarske papuče. Odlúpnutá omietka zo steny v detskej izbe – pamiatka na príliš prudko strhnutý plagát vášho detského idolu v momente, keď ste sa prestali cítiť dieťaťom. Alebo charakteristický zvuk nie práve najnovšieho a najlepšie naladeného rádia, ktoré v kuchyni každú sobotu vyhráva „Pozor, zákruta!“ Pre iných sú to ľudia – tí živí aj tí mŕtvi, tí, ktorí ostali aj tí, ktorí odišli. A napokon sú takí, pre ktorých je domov iba fráza – rodina je rozhádaná, byt depresívno stiesňujúci a mesto tak klaustrofobicky malé, že sa medzi kostolom a krčmou ani poriadne nemôžete rozpažiť a pri vynášaní smetí stretnete polovicu rodiny a všetky svoje bývalé lásky. No predsa ich k tomu pojmu (či už je to miesto, pocit, človek, vôňa...) niečo púta, zaväzuje, priťahuje (a vzápätí odpudzuje – presne podľa zákonov magnetizmu). Domov má v živote každého človeka veľmi silný význam.


Ale aký je osud „domova“ dnes? Pre mnoho mladých ľudí, ktorí opúšťajú svoje (malé) rodné mesto (na východe) kvôli štúdiu, kariére, láske na západ, je domov pojem ambivalentný, komplikovaný. Väčšina má ako adresu trvalého bydliska uvedený stále ešte rodičovský byt v Humennom, Prešove, Stakčíne, Medzilaborciach... Je domov fyzické miesto? Dá sa nájsť na mape? Dá sa opísať slovami?


Táto hra je akýmsi hľadaním odpovedí na vyššie uvedené otázky. Je o rodine, ktorá nefunguje a predsa funguje tak, ako má, o stereotypoch, ktoré niekedy bavia, inokedy vytáčajú do zúrivosti, no bez ktorých by to skrátka nešlo, o domove, ktorý je chvíľu blázincom, potom terapeutickou skupinou a ihneď na tom hrejivým hniezdom, o vzťahoch detí s rodičmi, súrodencov, partnerov – o veciach, ktoré poznáme až príliš dobre, no vždy, keď na ne natrafíme, nás prekvapia, pobavia, rozosmejú či dojmú.


Nie tak úplne vážna hra o nás a okolnostiach, ktoré nás robia tým, kým sme: našich rodičoch, našich láskach, našich nesplnených snoch aj o tých, ktoré sa splnili, hoci sme v to ani nedúfali, o nádeji – lebo akokoľvek klišé a sprofanovaná je, stále umiera posledná, či sa nám to páči, alebo nie.


Komédia nielen o Rusínoch a Východe, ale o každom (a pre každého), kto sa niekedy musel vrátiť domov, kto niekedy z domu túžil utiecť, kto sa niekedy vo svojom živote aspoň na čas stal súčasťou nejakého domova a zaujal aspoň jednu z rolí: rodič, dieťa, súrodenec, manžel...


Divadlo/zrkadlo – v ktorom sa spoznáte, v ktorom spoznáte svojich príbuzných a nájdete si nových, v ktorom sa dozviete niečo nové o tom, čo ste už dávno vedeli.


V inscenácii sa fajčí!


Dĺžka podujatia: 90 minút

Harmonogram udalosti
dátum začatia čas začatia dátum ukončenia čas ukončenia
27.1.2021 19:00 - -
28.1.2021 19:00 - -
Pridal: DC
831

Divadlo Alexandra Duchnoviča - DAD

Sídlo (adresa):
Jarková 77 080 01 Prešov
Telefón:
051/ 77 32 700
Mobil:
E-mail:
WEB:
http://www.divadload.sk
Facebook:
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.