Pondelok, 21. január 2019
Meniny má Vincent | zajtra Zora

Anna Hausová / Retrospektíva

Akad. maliarka Anna Hausová (1956 Prešov) v r. 1976-82 študovala na VŠVU v Bratislave, odbor textil (Doc. E. Lehotská). Jednoznačne patrí k najzaujímavejším východoslovenským výtvarníčkam posledných desaťročí. Jej tvorivá energia jej umožnila čoskoro nájsť v textilnej tvorbe ďalšie možnosti vyjadrenia a napokon i prekročiť jej rámec. V kresbe, maľbe, kombinovaných technikách, tkaných tapisériách či inštaláciách uplatňuje archetypálne orientovanú imagináciu. Výstava prezentuje dielo autorky formou retrospektívy, vo všetkých jej polohách a obdobiach, čo umožní demonštrovať individuálny príbeh umeleckého zrenia. Vystavené budú nielen staršie diela, ale i diela vytvorené špeciálne k príležitosti výstavy.


V počiatkoch tvorby Hausová v zmysle vtedajšej kultúrnej politiky požadujúcej výtvarné diela v architektúre dokázala hodnotne dotvoriť niektoré verejné interiéry, kde previedla v podstate komornú techniku čipky do monumentálnej mierky. Už v 2. pol. 80-tych rokov začínajú vznikať 3D práce, v ktorých tradičná technológia a „etno“ estetika vstupujú do služieb univerzálneho jazyka súčasného umenia a kde autorka využíva zmysel pre humor, iróniu i sebairóniu (skulptúry, objekty, asambláže). V reakcii na technologickú náročnosť sa autorka neskôr obracia ku kresbe s využitím frotáže, vytvárajúc lyricko-epické baladické kompozície. Tie na prelome tisícročí vyústili do malieb – kombinovaných techník so štrukturálnym výrazom a so širokým záberom reflexie človeka a spoločnosti. Začiatkom tisícročia sa vracia k textilným inšpiráciám, tentoraz v podobe meditatívnych malieb na transparentnom textile (napr. akryl na silóne), odkiaľ bol už len kúsok k reflexii tém, ktoré najviac znepokojujú človeka (vznik a zánik, pominuteľnosť a pretrvanie), čo autorka reflektuje v podobe epoxidových plastík s dôrazom na prítomnosť alebo neprítomnosť svetla.


Aktuálna výstava Anny Hausovej chce poukázať na význam autorkinho diela v kontexte umenia (nielen) východného Slovenska, chce nastoľovať otázky ohľadom vzťahu voľného umenia a umeleckého remesla, ohľadom feministického a „nefeministického“ v umení súčasnosti. Sprievodný katalóg s odborným textom umožní reflexiu týchto a ďalších otázok v širších súvislostiach umenia Slovenska.


KURÁTOR: Mgr. Jozef Ridilla
VERNISÁŽ: 20. 12. 2018 o 16.00

Pridal: DC
203
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj celoročne obývateľná chata Drienica, okr. Sabinov

Chata je celoročne obývateľná, po kompletnej rekonštrukcii. Celé okolie je upravené, za chatou - kamenný oporný múr. Pozemok vo vlastníctve urbariátu. Úžitková plocha 85 m2 + 2 x terasa 20 m2 + prístrešok na 2 autá. Chata je kompletne zariadená.

0907030623 | | cena: 63.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
V Prešove na Sídl.II. , 1. izbový byt v OV na predaj

V Prešove ponúkame na predaj 1 izb. byt v OV s plast. oknami, murovaným jadrom o výmere 37 m2 a nachádza sa na prvom poschodí 3. posch. zatepleného, upraveného bytového domu. Náklady na bývanie cca 100, - Eur. Bližiš info a foto aj na www.igreality.sk

0903670564 | | cena: 54.999,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch. Základy domu - kameň, zmiešaný stavebný materiál. Úžitková plocha cca 200 m2, Dom je v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 117.900,-€
Práca: Ponúkam
Práca: Ponúkam
Hľadáme upratovačku

Chránená dielňa prijme upratovačku. 4-8 hod. denne, 6 dní v týždni. 3, - €/hod.

0918/714387 | | cena: 3,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
2-izbový byt, 57 m2, Prešov, Sekčov, Alexandra Matušku

Výmera 57 m2, poschodie 3 z 3, kompletná rekonštrukcia, nízke mesačné náklady - 130 eur/mesiac (4 osoby), zateplený bytový dom, tichá lokalita mimo hlavnej cesty, možnosť ponechať kompletné zariadenie, možnosť dokúpiť aj priestrannú garáž pre 2 autá

0907030619 | | cena: 78.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.