Štvrtok, 20. jún 2019
Meniny má Valéria | zajtra Alojz

Anna Hausová / Retrospektíva

Akad. maliarka Anna Hausová (1956 Prešov) v r. 1976-82 študovala na VŠVU v Bratislave, odbor textil (Doc. E. Lehotská). Jednoznačne patrí k najzaujímavejším východoslovenským výtvarníčkam posledných desaťročí. Jej tvorivá energia jej umožnila čoskoro nájsť v textilnej tvorbe ďalšie možnosti vyjadrenia a napokon i prekročiť jej rámec. V kresbe, maľbe, kombinovaných technikách, tkaných tapisériách či inštaláciách uplatňuje archetypálne orientovanú imagináciu. Výstava prezentuje dielo autorky formou retrospektívy, vo všetkých jej polohách a obdobiach, čo umožní demonštrovať individuálny príbeh umeleckého zrenia. Vystavené budú nielen staršie diela, ale i diela vytvorené špeciálne k príležitosti výstavy.


V počiatkoch tvorby Hausová v zmysle vtedajšej kultúrnej politiky požadujúcej výtvarné diela v architektúre dokázala hodnotne dotvoriť niektoré verejné interiéry, kde previedla v podstate komornú techniku čipky do monumentálnej mierky. Už v 2. pol. 80-tych rokov začínajú vznikať 3D práce, v ktorých tradičná technológia a „etno“ estetika vstupujú do služieb univerzálneho jazyka súčasného umenia a kde autorka využíva zmysel pre humor, iróniu i sebairóniu (skulptúry, objekty, asambláže). V reakcii na technologickú náročnosť sa autorka neskôr obracia ku kresbe s využitím frotáže, vytvárajúc lyricko-epické baladické kompozície. Tie na prelome tisícročí vyústili do malieb – kombinovaných techník so štrukturálnym výrazom a so širokým záberom reflexie človeka a spoločnosti. Začiatkom tisícročia sa vracia k textilným inšpiráciám, tentoraz v podobe meditatívnych malieb na transparentnom textile (napr. akryl na silóne), odkiaľ bol už len kúsok k reflexii tém, ktoré najviac znepokojujú človeka (vznik a zánik, pominuteľnosť a pretrvanie), čo autorka reflektuje v podobe epoxidových plastík s dôrazom na prítomnosť alebo neprítomnosť svetla.


Aktuálna výstava Anny Hausovej chce poukázať na význam autorkinho diela v kontexte umenia (nielen) východného Slovenska, chce nastoľovať otázky ohľadom vzťahu voľného umenia a umeleckého remesla, ohľadom feministického a „nefeministického“ v umení súčasnosti. Sprievodný katalóg s odborným textom umožní reflexiu týchto a ďalších otázok v širších súvislostiach umenia Slovenska.


KURÁTOR: Mgr. Jozef Ridilla
VERNISÁŽ: 20. 12. 2018 o 16.00

Pridal: DC
423
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Priestory na podnikanie

Výhodne dáme do prenájmu nebytové priestory vhodné na podnikanie v peknej, tichej časti Prešova, v blízkosti centra. Parkovanie zaistené.

| cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Dvojizbový, kompletne zariadený a zrekonštruovaný byt s loggiou v centre Prešova. Byt je na 2. poschodí kompletne zrekonštruovaného bytového domu s výťahom. Výborná poloha, parkovanie pred domom.

+421903602897 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2, plynové vykurovanie. Rodinný dom je v pôvodnom stave. Žiadaná lokalita

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.