Piatok, 22. marec 2019
Meniny má Beňadik | zajtra Adrián

Anna Hausová / Retrospektíva

Akad. maliarka Anna Hausová (1956 Prešov) v r. 1976-82 študovala na VŠVU v Bratislave, odbor textil (Doc. E. Lehotská). Jednoznačne patrí k najzaujímavejším východoslovenským výtvarníčkam posledných desaťročí. Jej tvorivá energia jej umožnila čoskoro nájsť v textilnej tvorbe ďalšie možnosti vyjadrenia a napokon i prekročiť jej rámec. V kresbe, maľbe, kombinovaných technikách, tkaných tapisériách či inštaláciách uplatňuje archetypálne orientovanú imagináciu. Výstava prezentuje dielo autorky formou retrospektívy, vo všetkých jej polohách a obdobiach, čo umožní demonštrovať individuálny príbeh umeleckého zrenia. Vystavené budú nielen staršie diela, ale i diela vytvorené špeciálne k príležitosti výstavy.


V počiatkoch tvorby Hausová v zmysle vtedajšej kultúrnej politiky požadujúcej výtvarné diela v architektúre dokázala hodnotne dotvoriť niektoré verejné interiéry, kde previedla v podstate komornú techniku čipky do monumentálnej mierky. Už v 2. pol. 80-tych rokov začínajú vznikať 3D práce, v ktorých tradičná technológia a „etno“ estetika vstupujú do služieb univerzálneho jazyka súčasného umenia a kde autorka využíva zmysel pre humor, iróniu i sebairóniu (skulptúry, objekty, asambláže). V reakcii na technologickú náročnosť sa autorka neskôr obracia ku kresbe s využitím frotáže, vytvárajúc lyricko-epické baladické kompozície. Tie na prelome tisícročí vyústili do malieb – kombinovaných techník so štrukturálnym výrazom a so širokým záberom reflexie človeka a spoločnosti. Začiatkom tisícročia sa vracia k textilným inšpiráciám, tentoraz v podobe meditatívnych malieb na transparentnom textile (napr. akryl na silóne), odkiaľ bol už len kúsok k reflexii tém, ktoré najviac znepokojujú človeka (vznik a zánik, pominuteľnosť a pretrvanie), čo autorka reflektuje v podobe epoxidových plastík s dôrazom na prítomnosť alebo neprítomnosť svetla.


Aktuálna výstava Anny Hausovej chce poukázať na význam autorkinho diela v kontexte umenia (nielen) východného Slovenska, chce nastoľovať otázky ohľadom vzťahu voľného umenia a umeleckého remesla, ohľadom feministického a „nefeministického“ v umení súčasnosti. Sprievodný katalóg s odborným textom umožní reflexiu týchto a ďalších otázok v širších súvislostiach umenia Slovenska.


KURÁTOR: Mgr. Jozef Ridilla
VERNISÁŽ: 20. 12. 2018 o 16.00

Pridal: DC
328
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj dvojpodlažný rodinný dom, výmera pozemku 698 m2, počet izieb 3, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, materiál kombinovaný - tehla, kváder, kúrenie plynové - gamat, kozub v obývacej izbe, vlastná studňa, nízke mesačné náklady.

0907030623 | | cena: 76.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

2 stavebné pozemky Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku vedie spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik (šírka 19 m x dĺžka 37 m), IS: elektrina v blízkosti pozemku, vlastný vodovod. Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.