Nedeľa, 26. máj 2019
Meniny má Dušan | zajtra Iveta

Ivica Krošláková: Vône ciest

Ivica Krošláková (2. októbra 1943, Bratislava) študovala na oddelení komornej maľby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave u prof. Jána Mudrocha,  oddelení komornej maľby Akadémie výtvarných umení v Prahe u prof. Karla Součka a Jiřího Johna, na oddelení abstraktnej maľby Akademie der bildenden Künste vo Viedni u prof. Sergiusa Pausera a oddelení scénografie Vysokej školy múzických umení v Bratislave u prof. Ladislava Východila.  Venuje sa maľbe, grafike, knižnej ilustrácii, grafickému dizajnu a prácam v spojení s architektúrou, najmä nemocníc v Rožňave, Svidníku, Trenčianskych Tepliciach, Bratislave, Piešťanoch a Leviciach. Stvárnila tiež v 70-tych rokoch hliníkové reliéfy pre chirurgickú čakáreň, chirurgický monoblok, urológiu, gynekológiu, ako aj informačný plastický objekt pre halu návštev a piktogramy vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove.  


Vo voľnej tvorbe patrí k najvýznamnejším predstaviteľom informelu na Slovensku. Jej abstraktné dielo s lyrickými podtónmi, ktoré je predchnuté vnútorným zápasom racionality a živelnosti,  svojimi tvarmi útočí na divákovu predstavivosť a vyznačuje sa záľubou v lacných materiáloch. Ich prepájaním dosahuje v  ploche priestorového účinku.  


Autorka je umelecky činná aj v zahraničí, medziiným vo Francúzsku, Rakúsku a Nemecku. Jej aktivity sa prejavujú takisto v spoločenskom  dianí. Viedla združenie a galériu Gerulata, iniciovala početné výstavy našich a zahraničných výtvarníkov doma a v cudzine. Zastupovala výtvarnú obec na medzinárodných zahraničných stretnutiach v Belgicku, Francúzsku, Rakúsku a Nemecku. Od roku 1981 spolupracuje s medzinárodnou viedenskou skupinou Intakt,  s ktorou vystavovala po celom svete a od roku 1992 je, ako jediná na Slovensku, riadnou členkou prestížneho Jesenného salónu (Salon d´automne) v Paríži. Pôsobí tiež v Komisii pre správu pozostalosti Martina Benku. Získala viacero významných ocenení a vyznamenaní vo Francúzsku, Taliansku a na Slovensku. Žije a tvorí v Bratislave.
Výstava vznikla v spolupráci Šarišskej galérie, Združenia historikov moderného výtvarného umenia a Prešovského samosprávneho kraja. Potrvá do 28. apríla 2019.


KURÁTOR: PhDr. Miro Procházka
VERNISÁŽ: 28. 2. 2019 / 16.00

Pridal: DC
165
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj trojizbový, dvojpodlažný rodinný dom, Lažany, okr. Prešov, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, všetky IS, nízke mesačné náklady. Pôvodný stav.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2, plynové vykurovanie. Rodinný dom je v pôvodnom stave. Žiadaná lokalita

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.