Piatok, 21. február 2020
Meniny má Eleonóra | zajtra Etela

Max Kurth - maliar z Nemecka očarený šarišom

Druhý ročník umeleckého projektu Stretnutia na 49. rovnobežke je venovaný štyrom osobnostiam, ktoré zasiahli svojou umeleckou činnosťou do dejín umenia a kultúry nie iba v regióne, ale vo výraznej miere aj v zahraničí. Súčasťou každého večera je hudobná časť pozostávajúca z výberu salónnej hudby, ktorá mohla znieť v danej historickej epoche a lokalite, kde osobnosť pôsobila. Po prešovskom rodákovi a maliarovi Bogdanim, ktorého sme predstavili v júni a ktorého cesty smerovali až do Londýna, bude septembrové stretnutie patriť maliarovi, ktorý pricestoval z Nemecka a Prešovčanom sa stal vďaka tomu, že tu dlhé roky tvoril.


MAX KURTH sa síce narodil v nemeckom Sasku, no keď sa ako mladý adept maliarstva vracal v roku 1894 zo študijnej cesty po Európe, zastavil sa i v okolí Prešova, kde mu krása a malebnosť krajiny učarovala natoľko, že sa do tohto mesta o rok na to nie len vracia, ale ostáva tu žiť až do konca života. Príďte sa do Violy dozvedieť niečo viac o jeho umení i pôsobení v Prešove.


Hudobný program:
Výber z dobových koncertantných skladieb pre gitaru sólo dnes už neznámych dobových skladateľov nemeckej proveniencie 19. storočia: Bischoff H. , Decker-Schenk J. , Hubner I. G. H. , Kreutzer, a iných. Skladby týchto kleinmajstrov romantickej gitarovej hudby sa dodnes zachovali vďaka tzv. Dánskej knižnici. Vďaka tomuto koncertu ožije hudba dnes zachovaná výlučne pod katalógovými číslami Dánskej knižnice.


Účinkujú:
Andrea Sivaničová história
Soňa Pariláková moderovanie a umelecký prednes
Ondrej Veselý gitara


Vstupné: 2 €

Pridal: Redakcia PIS
131
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Ponúkam
Reality: Ponúkam
V centre Prešova budova na predaj - výhodná investícia

V centre PO, ul. Jarková ponúkame na predaj 3 podl. budovu s úžit. plochou cca 330 m2 /príz. komerčné priestory, 1. a 2. posch. 3. izbové byty s loggiou, všetko samostatne merače/ s pozemkom. Prístup pre autá možný aj z. ul. Baštová. Cena 1000, - Eur/m2.

0903670564 | | cena: 1.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.