PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/19314/presovcania_sa_zbavili_286_ton_odpadu-_jesenne_upratovanie_v_meste_trvalo_pat_tyzdnov.html

Prešovčania sa zbavili 286 ton odpadu. Jesenné upratovanie v meste trvalo päť týždňov

Technické služby mesta Prešov vyhodnotili pravidelné jesenné upratovanie. Napriek tomu, že každoročné jesenné upratovanie v Prešove výrazne poznamenala druhá vlna pandémie koronavírusu, obyvatelia využili ponúkanú možnosť a zbavili sa odpadu vo svojich domácnostiach. Do pripravených veľkoobjemových kontajnerov (VOK) uložili takmer 276 ton objemového odpadu a 10 ton biologicky rozložiteľného odpadu.

V meste bolo vo všetkých mestských častiach od 17. septembra do 22. októbra postupne rozmiestnených spolu 111 kontajnerov, o deväť viac ako organizátori pôvodne plánovali. Technické služby k pôvodne plánovaným štyrom týždenným cyklom pridali aj doplnkový piaty týždeň, ktorý bol však už len na deviatich miestach „pre tých, ktorí to dovtedy nestihli, “ vysvetlila Ingrid Mihaľová z oddelenia obchodnej stratégie a legislatívy TSmP.
Počas piatich týždňov jesenného upratovania zrealizovali pracovníci Technických služieb spolu 150 vývozov, z toho až 148 vývozov obsahovalo objemový odpad. V niektorých lokalitách boli kontajnery vyvezené viackrát, pričom išlo hlavne o miestne časti Solivar a Šidlovec. Celkové náklady na jesenné upratovanie vyčíslili Technické služby mesta Prešov na 24 200 eur.

Objem vyzbieraného odpadu – 286 ton, sa oproti minulému roku mierne znížil. V jeseni 2019 TSmP vyzbierali až 318 ton odpadu, tohtoročný výsledok je však vyšší ako v roku 2018, kedy sa nahromadilo 240 ton odpadu. Dôvodom môže byť nielen pandémia koronavírusu, ale aj bezplatný zber elektroodpadu priamo z domácností. Ten spustili Technické služby mesta Prešov spolu so združením ENVIDOM v septembri a počas prvej „zbernej“ soboty pracovníci odviezli z domácností dve tony elektroodpadu. „Októbrový zber bol z hygienicko-epidemiologických dôvodov zrušený, ale už čoskoro môžu obyvatelia využiť ďalší, novembrový termín, “ pripomína Ingrid Mihaľová. Ten je naplánovaný už na budúci týždeň 28. novembra a jeden „predvianočný“ je pripravený aj 19. decembra pre tých, ktorí upratujú na poslednú chvíľu.

Elektroodpadu sa teda Prešovčania do konca roka zbavia ľahko a na ostatný odpad môžu využiť dva zberné dvory na území mesta – na Bajkalskej ulici na Sídlisku III a na Jesennej ulici na sídlisku Šváby. V uplynulých dňoch sa na zbernom dvore na Bajkalskej ulici rekonštruovali spevnené plochy, ale oba by už mali slúžiť verejnosti. Pri vstupe na zberné dvory je potrebné dodržiavať opatrenia a sprísnené pravidlá, ktoré slúžia na ochranu zdravia. Jarné upratovanie, kedy budú opäť vyložené VOK, čaká obyvateľov mesta Prešov opäť na jar budúci rok.

 

Prílohy

Jesenné upratovanie graf
docx
16.2 kB
20.11.2020 | Autor: Technické služby mesta Prešov | Mesto Prešov | čítané: 248 krát