Štvrtok, 29. október 2020
Meniny má Klára | zajtra Šimon, Simona

Petícia: Kto chce a kto nechce zariadenie pre deti a dôchodcov?

Občania Šidlovca, Dúbravy a Starej Dúbravy začali zbierať podpisy pod petíciu, v ktorej žiadajú primátora mesta Pavla Hagyariho zriadiť v mestskej budove na Jánošikovej ulici kombinované zariadenie pre deti a seniorom. Ide o mestskú časť s prevahou rodinných domov, kde žije do tritisíc obyvateľov, z toho je približne 500 dôchodcov.

Lokalita má perspektívu sa ďalej rozrastať. Ako uviedla poslankyňa mestského zastupiteľstva Marta Kollárová, „Prešov má štyri kluby dôchodcov, ktoré z kapacitných dôvodov nepostačujú. Mestu chýba koncepcia poskytovania sociálnych služieb. Tie fungujú skôr na sídliskách, no v lokalitách s individuálnou zástavbou absentujú. “ Petičný výbor má záujem o budovu, ktorá v minulosti slúžila ako základná, potom materská škola, neskôr tu mesto presťahovalo stredisko služieb školám. Naposledy budovu získala do prenájmu nezisková organizácia, ktorá svoj zámer na predškolské zariadenie nerealizovala a budova dva roky chátra.
„K zostaveniu petície nás prinútilo neúčelné využívanie mestskej budovy. Aj v minulosti sme žiadali o zriadenie predškolského zariadenia, klubu dôchodcov, služieb pre seniorov a voľno-časové aktivity, “ píše sa v petícii. Primátor Prešova Pavel Hagyari tvrdí, že takýto projekt vymyslelo mesto a "je to vykopávanie otvorených dverí“.
Budova je prízemnou stavbou so šiestimi miestnosťami, ktorá má dva samostatné vchody. Stojí na oplotenom mestskom pozemku s novým multifunkčným ihriskom. Členka petičného výboru Mária Pancuráková si vie predstaviť pod jednou strechou činnosť materského centra aj klubu seniorov. Dôchodcovia majú záujem o priestory na kultúrne aktivity, klubovú činnosť, nácvik spevokolu, privítali by donášku obedov a raz do týždňa by chceli využívať aj služby kaderníka a holiča. Pri dobrej organizácii si vedia predstaviť v týchto priestoroch aj kaplnku, kde by sa mohli konať náboženské obrady. Priamo na Šidlovci býva kňaz v seniorskom veku, ktorý by bol ochotný obrady vykonávať, uviedla Pancuráková. Ihrisko a druhá časť budovy by mohli slúžiť ako predškolské zariadenie a priestor pre stretávanie sa žien na materskej.
Podľa Kollárovej, časť budovy je v dobrom stave, klub dôchodcov by mohli otvoriť okamžite. Ak by sa mesto rozhodlo podporiť projekt, ktorý ráta s rozsiahlou rekonštrukciou a výstavbou podkrovných miestností, potrebovalo by na to vyše 10 miliónov korún. Petíciu, ktorú rozbehli v pondelok, plánujú doručiť na mestskú radnicu do konca júna. Chcú tým dotlačiť radnicu, aby konala.
Primátor Prešova Pavel Hagyari povedal, že celý projekt vymyslelo mesto a je určený pre športovo-sociálne účely. "Malo by tam byť detské ihrisko, športovisko, priestor pre deti a seniorov. Buď to budeme robiť my, alebo nájdeme nájomcu, ktorý to spraví na vlastné náklady, “ skonštatoval primátor. Zdôraznil, že ide o mestský projekt, ktorý radnica bude určite realizovať. "Ja sa divím, že pani Kollárová kradne mestské projekty a vyhlasuje petície, “ vyjadril sa Hagyari
-mm-

Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov sa pripravuje na celoplošné testovanie
Celoplošné testovanie sa uskutoční počas dvoch nadchádzajúcich víkendov aj v Prešove. Mesto už podľa pokynov vyčlenilo 66 odberných miest. Momentálne čakáme na ďalšie pokyny od Ozbrojených síl SR.
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
AKTUALIZÁCIA 13.10.2020: Jesenné upratovanie v Prešove potrvá o týždeň dlhšie. Podľa pôvodného harmonogramu by sme 13. októbra jesenné upratovanie ukončili. Pre všetkých Prešovčanov, ktorí ešte nestihli vyniesť nadrozmerný odpad do veľkoobjemových kontajnerov však pridávame od 15.10.2020 doplnkový 5. upratovací cyklus. Druhy odpadov, ktoré nie je možné vkladať do VOK-ov zostávajú nezmenené.
Poznáme výhercov súťaže o najkrajšiu predzáhradku, balkón a okolie vchodu
V Prešove sme po štvrtý raz ocenili najkrajšiu predzáhradku, balkóny a okolia vchodov do bytových domov. Výhercom odovzdala hodnotné ceny primátorka Andrea Turčanová.
Navrhnite novú tvár Mestskej oázy a vyhrajte!
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Je nám veľmi ľúto, že pre nepriaznivé počasie a po prijatí nových opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 musíme oznámiť všetkým súťažiacim zrušenie pikniku spojeného s Prezentáciou návrhovej súťaže, ktorý sa mal uskutočniť už zajtra 13.10.2020 v Mestskej oáze. Aktuálne hľadáme riešenie, ako záujemcom túto príležitosť vynahradiť prostredníctvom online priestoru.
COVID-19: Ústredný krízový štáb navrhol sprísnené opatrenia od 1. októbra
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Ústredný krízový štáb SR vydal ďalšie opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19:
Mesto Prešov hľadá dobrovoľníkov do tímov na odberných miestach.
AKTUALIZÁCIA 26.10.2020: Mesto Prešov vyjadruje srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prejavili veľkú ochotu a záujem pomôcť a vykonávať činnosť administratívnych pracovníkov počas celoplošného testovania, ktoré sa na Slovensku uskutoční v termínoch 31.10.2020 - 1.11.2020 a 7.11.2020 - 8.11.2020.
Na ul. Mirka Nešpora pribudli nové parkovacie miesta
Na ulici Mirka Nešpora na Sídlisku III v Prešove môžu vodiči zaparkovať jednoduchšie. V tejto lokalite pribudlo 21 nových parkovacích miest.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.